Poplave na Koroškem. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Poplave na Koroškem. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

V izjavi za medije na Prevaljah ob delovnem obisku je predsednik SDS-a Janez Janša izrazil čestitke koroškim županom in vsem, ki so v prvih dneh po avgustovski ujmi z intervencijo uspešno reševali življenja in premoženje. Ob tem je ocenil, da je bil pri tem eden najuspešnejših zagotovo župan občine Prevalje Matic Tasič.

Janša je dejal, da je v prvi fazi po ujmi tudi vlada sprejemala "v glavnem pravočasne in prave odločitve" in da bi si želeli, da se to nadaljuje tudi zdaj, ko je faza obnove. Po pogovorih z župani in nekaterimi gospodarstveniki, ki so predvsem izrazili potrebo po hitrejših odločitvah in hitrejši dodelitvi sredstev, pa je dejal, da bi tukaj morala biti državna birokracija bistveno bolj operativna.

Dobra dva meseca po ujmi je ocenil, da se Koroška pobira. Sicer pa meni, da je zelo pomembno, da zaradi vseh finančnih in operativnih potreb, ki jih terja obnova po ujmi, drugi projekti ne bi smeli stati. Še posebej ne strateški, kot je tretja razvojna os, je poudaril. Za to po njegovih besedah ni nobenega finančnega razloga.

Koroška poslanka SDS-a Alenka Helbl je ob obisku poslanske skupine SDS-a na Koroškem poudarila pomen stika z državljani in podjetji na terenu. Danes so se tako seznanjali s težavami, s katerimi se regija spoprijema dva meseca po poplavah, ob tem pa razmišljali o tem, kaj vse lahko kot opozicija v parlamentu v zvezi s tem storijo.

Helbl je dejala, da podpirajo vse dobre ukrepe sanacije, se pa z vsem ne strinjajo. "Želimo si, da bo zakon o sanaciji res prinesel konkretne in hitre ukrepe, pomembne in dobre za prebivalce Koroške," je dejala v izjavi medijem.

Foto: BoBo/Luka Dakskobler
Foto: BoBo/Luka Dakskobler

Župan Občine Prevalje Matic Tasič je dejal, da so v občini veseli vsakega obiska, tudi poslanskih skupin, da lahko predstavijo dogajanje in pojasnijo, kje pričakujejo pomoč. Na občini si trenutno želijo, da čim prej pridobijo finančna sredstva za poplačilo izvajalcem intervencijskih del. Prva sredstva bo občina po napovedih dobila v torek.

Tasič si želi tudi, da bi v občino čim prej pridobili več strojne mehanizacije za dela na vodotokih in da "ne bodo imeli težav s prepričevanjem pristojnih o tem, kaj so intervencijski stroški".

Medtem pa se končuje gradnja novega vodovoda, potem ko je narasla reka Meža v začetku avgusta potrgala magistralni vodovod. Tako bo po napovedih v četrtek za več kot 12.000 prebivalcev Prevalj, Raven na Koroškem in dela Mežice po dobrih dveh mesecih od ujme iz pip ponovno pritekla zdrava pitna voda iz sistema Šumc. Naložba v sedemkilometrski vodovod je ocenjena na okoli 7,5 milijona evrov.