Predvidoma bo sklicana nova izredna seja, v nasprotnem primeru pa bodo o povišanju cen odločali svetniki novega sklica.

To je za podjetje Vodovodi in kanalizacija (VIK) Nova Gorica lahko že prepozno. Zaradi nesprejetja povišanih cen je namreč vprašljiva likvidnost podjetja, ki mu grozi tudi insolventnost.

"Seveda nismo zadovoljni z izidom. Pričakovali smo, da bodo vseeno svetniki pokazali odgovornost in razum, ampak se tudi danes ni izšlo," je po seji povedal direktor VIK-a Borut Mozetič in dodal, da se bodo zdaj pogovorili s predstavniki občine ter županom in potem videli, kaj se še da narediti.

Ker je novogoriška občina največja lastnica javnega podjetja, njeni občani pa za storitev dobave in čiščenja vode plačajo kar približno 55 odstotkov vseh plačil, so preostale štiri občine na Goriškem z odločitvijo o povišanju cen čakale na novogoriško. "Pričakujem, da se bo sprejemanje novih cen tudi v preostalih občinah zamaknilo," je še dejal Mozetič.

Težavo bodo reševali verjetno tako, da bo povišanje veliko bolj drastično, kot bi bilo zdaj. Po Mozetičevih besedah so zdaj predlagali povišanje cen za 29 odstotkov, spomladi pa bi se lahko dvignile celo za dobrih 90 odstotkov. Razlog za povišanje cen je večinoma v povišanih cenah električne energije in posledično višjih stroških dela VIK-a.

"Koalicija je bila na današnji seji prisotna in je tako želela pomagati podjetju, pa tudi predlagati rešitev, ki bi blažila posledico te podražitve in ne bi imela učinka na občane in občanke," pa je ob koncu še dejal vodja svetniške skupine liste Goriška.si v novogoriškem mestnem svetu Luka Manojlović. Napovedal je, da bodo poskusili sklicati še eno izredno sejo pred bližajočimi lokalnimi volitvami.

Novogoriški mestni svetniki so odločanje o povišanju cen vode že imeli na dnevnem redu seje 20. oktobra, ki pa je zaradi nesklepčnosti tako kot danes ni bilo. Mozetič je ocenil, da bodo v primeru nesprejetja novih cen v novembru občinski sveti zaradi lokalnih volitev o tem vprašanju odločali šele v februarju ali še pozneje. To pa pomeni, da bi družba med letošnjim julijem in marcem prihodnje leto pridelala od 1,2 do 1,4 milijona evrov izgube, ki jo bo prej ali slej treba pokriti.