Tokrat na portalu Športni SOS odgovarjamo na vaši kolesarski vprašanji. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1.505. Bliža se kolesarska dirka Pariz−Nica, zatorej me zanima trend slovenskih uvrstitev na enotedenskih kolesarskih dirkah v tem tisočletju. Koliko boljši so zdaj, kot so bili prej v času Tadeja Valjavca in Janija Brajkoviča?
Aljoša Žvirc

Rezultati so danes precej boljši. Izide 20 let sem razdelil na štiri obdobja po pet let.

ObdobjeZmageTop 3Top 10Top 20
2000–20040037
2005–2009001022
2010–2014252031
2015–20199122438

Opombe: V stolpcu zmage so skupne zmage na enotedenskih dirkah najvišje kategorije, top 3/10/20 pa so končne uvrstitve med najboljših 3/10/20.

Vse se je začelo leta 2010, ko sta enotedenski dirki dobila Simon Špilak (Romandija) in Jani Brajkovič (Dauphine).

1.506. Kako je začel Roglič v svoji profesionalni karieri (prvih nekaj let) na enotedenskih dirkah, kako Pogačar in kako Špilak?

Tadej Pogačar je izjemno začel svojo profesionalno kariero, saj je nastopil na štirih enotedenskih dirkah (najvišjega razreda) in se vselej zavihtel zelo visoko. Pri tem je uspešnejši v primerjavi z omenjenima kolesarjema.

DirkaSimon ŠpilakPrimož RogličTadej Pogačar
1.12 (Pariz−Nica 2008)52 (Tirreno−Adriatico 16)13 (Avstralija 2019)
2.77 (Dauphine 2009)44 (Katalonija 2016)6 (Baskija 2019)
3.27 (Beneluks 2009)22 (Poljska 2016)1 (Kalifornija 2019)
4.18 (Tirreno−Adriatico 10)18 (Beneluks 2016)2 (Emirati 2020)

Opomba: Pred oklepajem je končna uvrstitev na dirki.

Simon Špilak je sicer eden od slovenskih velikanov enotedenskih dirk, saj se je na dirkah najvišje ravni kar 23-krat uvrstil v najboljšo deseterico! Izjemen je bil po Romandiji, kjer je ob prej omenjeni zmagi leta 2010 še trikrat osvojil drugo mesto, kar šestkrat pa se je na Dirki po Švici uvrstil v top 10 (dve zmagi, dve šesti in dve deveti mesti).

KolesarZmageTop 3Top 10Top 20
Simon Špilak372329
Primož Roglič5689
Tadej Pogačar1234

Opomba: Upoštevane so enotedenske dirke najvišje ravni, ki so zdaj del svetovne serije (Avstralija, Emirati, Pariz−Nica, Tirreno−Adriatico, Katalonija, Baskija, Turčija, Romandija, Kalifornija, Dauphine, Švica, Poljska, Beneluks, Kitajska).