Glede na to so pripravili več zahtev, med njimi za višje pokojnine, o katerih se želijo pogajati z vlado.

Pobudnik ljudske iniciative, nekdanji tržiški župan in nekdanji poslanec SDS Pavel Rupar je dejal, da so upokojence vsi pustili na cedilu. Zato 1. februarja pred DZ-jem organizirajo vseslovenski protest, je napovedal v današnji izjavi pred DZ-jem.

Predstavili so svoje zahteve, po katerih naj se pokojnine, ki so nižje od 1000 evrov, takoj povečajo za 20 odstotkov, pokojnine v višini od 1000 do 1500 evrov pa naj se zvišajo za 15 odstotkov. Najnižja mesečna pokojnina naj bo 750 evrov, z inflacijo pa naj se usklajuje najmanj na dva meseca. Povprečna neto pokojnina naj bo vedno 75 odstotkov povprečne plače v Sloveniji, menijo.

Nadalje pričakujejo, da se odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove, ki od 1. januarja letos za 40 let pokojninske dobe za oba spola znaša 63,5 odstotka in pri čemer se upoštevajo osnove iz katerih koli zaporednih 24 let zavarovanja, zviša na 68 odstotkov, pri čemer naj se upošteva povprečna plača 20 let.

V ustavo naj se kot pravica upokojencev vpišeta 13. pokojnina in pravica do letnega dodatka v višini ene upokojenčeve pokojnine, zahtevajo.

Zdravstva upokojencev se dotikata dve zahtevi, po katerih naj se takoj zanje uredi dostop do osebnih zdravnikov, plačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja pa naj za tiste z manj kot 1000 evri pokojnine prevzame država. Država naj bi v skladu z njihovimi zahtevami upokojencem plačala tudi RTV-prispevek.

Ne nazadnje zahtevajo pomoč mladim pri iskanju zaposlitve in stanovanja, da bodo lahko v oporo staršem.

Na pozivanje iniciative Glas upokojencev Slovenije k vsesplošnemu protestu pa se je oglasila iniciativa Glas ljudstva. Kot so opozorili, gre za zelo škodljivo zavajanje širše javnosti. Za pobudo in organizacijo protesta namreč ne stoji civilna družba, ampak sta za njo nekdanja poslanca SDS-a Rupar in Mojca Škrinjar.

Stranka SDS poskuša prikriti svojo udeležbo na dogodku, hkrati pa tudi aktivno zavaja z navajanjem "popolnoma fiktivne organizacije, ki je namenoma poimenovana tako, da bi zavedla podpornike iniciative Glas ljudstva", so posvarili. Kot so dodali, ima iniciativa Glas ljudstva več kot sto zelo verodostojnih članic, ki so organizacije civilne družbe, in več tisoč aktivnih podpornic in podpornikov.