Količina sončne svetlobe uravnava naš cirkadiani ritem, kvaliteta zraka vpliva na naše zdravje, materiali in barve, s katerimi se obdajamo, pa s svojimi lastnostmi in obdelavami vplivajo na akustiko, bleščanje in prijetnost dotika, s tem pa na našo kvaliteto bivanja. Vse večje zavedanje o pomenu bivalnega okolja na naše počutje se odseva tudi v trendih, saj arhitekti in notranji oblikovalci vse več časa posvečajo raziskavi ter implementaciji zdravih in trajnostnih praks.

Foto: AdobeStock
Foto: AdobeStock

Barve, s katerimi se obdajamo, prispevajo k našemu počutju. Psihologija barv pravi, da lahko barve stimulirajo določeno vedenje, odzivanje in tudi naša čustva - bodisi pozitivna bodisi negativna.

Z barvo lahko tudi optično korigiramo prostor, ustvarimo občutek večje globine, uravnotežimo barvno paleto, uravnavamo bleščanje in ustvarimo različne atmosfere. Z izbiro barve tudi veliko povemo o našem karakterju. Zato na barvo sten, ki konec koncev predstavlja največjo površino našega doma, ne smemo gledati kot na dekorativni poudarek, pač pa kot na osnovo ambienta, ki ga ustvarjamo.

Nevtralna, a sporočilna: barve toplega minimalizma

Za ustvarjanje umirjenega ambienta vedno stavite na subtilne odtenke, ki bodo protagonizem prepustili plemenitim naravnim materialom. Izberite rahlo pigmentiran odtenek bele, ki bo (za razliko od čiste bele) s svojimi odsevi, sencami in subtilnimi niansami vaš dom približal naravnemu okolju. Govorimo o skoraj belih (off-white) odtenkih.

V tujini so skoraj beli odtenki že skoraj povsem nadomestili klasično belo. Foto: AdobeStock
V tujini so skoraj beli odtenki že skoraj povsem nadomestili klasično belo. Foto: AdobeStock

Skoraj beli odtenki so v tujini že zelo priznani - klasična bela stenska barva je namreč že pred desetletji svoj prostor prepustila barvam, kot so slonokoščena, ledena ali smetanasto bela, pa barvi jajčne lupine, rikote in mascarponeja, ki v ambient vnesejo subtilno toplino in večno eleganco. Zdaj so vendarle na voljo tudi pri nas, saj vam jih zmešajo v vseh JUMIX mešalnih centrih.

V JUB-u so skoraj bele odtenke razdelili na toplejše (bombaž, alabaster, jasmin), hladnejše (ledena, barva soli ali kefirja), nevtralne (čipka, biser, tofu) in rožnate (rikota, puder, basmati). Gre za nežne nianse bele barve, ki pa imajo številne prednosti pred svojo nepigmentirano sestro.

Skoraj-bela: več karakterja, mehke sence in prijetni bivalni občutki

Beli odtenki so vsestranski, saj nam lahko služijo kot dolgoročna podlaga za spreminjajoče se sloge in barve naše opreme. Prav tako optično povečajo prostor, saj odbijajo naravno svetlobo in se lepo podajo tako v sodobne, izčiščene domove kot tudi v rustikalne in podeželske ambiente. Skoraj beli odtenki se s svojimi nežnimi niansami tudi na prefinjen način prilagajajo vašemu unikatnemu okusu, s tem pa vašemu domu dajo poseben karakter.