"Solidarnost je delavce pripeljala do uveljavitve osemurnega delavnika in osnovnih pravic iz dela, še vedno pa ostajajo aktualne zahteve delavcev po čim bolj varnem in zdravem delovnem okolju ter pravičnem plačilu," je zapisal minister. Kot je poudaril, so v skladu s strukturnimi reformami zvišali minimalno plačo in izboljšali razmere na trgu dela z uresničevanjem ciljev razvoja trga dela in politike zaposlovanja, ki temelji na evropski strategiji zaposlovanja.

Trga dela je zaznamovala tudi epidemija covida-19, ki je zahtevala hitre in učinkovite poteze. Tako so zagotovili ključne interventne ukrepe, kot sta začasno čakanje na delo in skrajšan polni delovni čas, s temi pa pripomogli k ohranitvi vsaj 300.000 delovnih mest. "Sprejete odločitve in ukrepi danes rezultirajo v rekordni brezposelnosti v zgodovini Slovenije, na kar smo lahko vsi ponosni," je navedel. Dodal je, da se povečuje obseg delovno aktivnega prebivalstva, vedno bolj pa se spopadajo z izzivi pomanjkanja delovne sile.

Na trg dela pomembno vplivajo tudi demografske spremembe, zato starejši delavci predstavljajo vedno pomembnejši del delovne sile, je opomnil minister. Tej skupini zato namenjajo posebno pozornost, ključno pa bo tudi krepiti vseživljenjsko učenje za pridobivanje ustreznih sodobnih veščin.

V poslanici se je dotaknil tudi tehnološkega napredka, globalizacije, podnebnih sprememb in staranja prebivalstva, ki prav tako pomembno vplivajo na trg dela. Izzive na tem področju lahko po ministrovih besedah rešujejo le z zagotavljanjem kakovostnih, trajnostnih delovnih mest za vse, kar pa je mogoče doseči predvsem z vlaganjem v kakovostna delovna mesta in človeški kapital. Po njegovih besedah morajo obenem okrepiti tudi prizadevanja za izboljšanje varnosti in zdravja pri delu in usposobljenost ljudi na trgu dela, za bolj poštene delovne pogoje in ustrezno socialno zaščito ter boljše usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja.