Ob tem jih je označil za pomembne deležnike digitalizacije.

"Zlasti je pomembna njihova vloga na področju naslavljanja in zniževanja digitalnega razkoraka, krepitve zaupanja, vključevanja ranljivih skupin in kakovostnega življenja v digitalni družbi," je ob podpisu pogodbe poudaril minister Boštjan Koritnik.

Zaradi trenutnih epidemičih razmer je podpis v živo potekal le s petimi nevladnimi organizacijami, ki so na svojih področjih dosegle najvišje število točk: Slovensko Karitas, Društvom za zdravje srca in ožilja Slovenije, Planinsko zvezo Slovenije, Društvom za mladinski razvoj Idrija 2020 in Košarkarsko zvezo Slovenije, so sporočili z ministrstva za javno upravo.

Izvedeni razpis za digitalno preobrazbo nevladnih in prostovoljskih organizacij ter povečanje vključenosti njihovih uporabnikov v informacijsko družbo 2021–2023 po oceni Koritnika dokazuje, da je naloga ministrstva za javno upravo tudi med epidemijo covida-19 vzpostavljanje dialoga, izmenjava najboljših praks in oblikovanje politik. "Digitalizacija ne pripomore zgolj k produktivnosti in učinkovitosti gospodarstva, ampak tudi k družbenemu razvoju. Nove storitve in rešitve na vseh področjih nam omogočajo, da digitalizacijo uporabljamo za nove oblike poslovanja, komunikacije, izobraževanja, zabave in na drugih specializiranih področjih," je pojasnil.

Namen razpisa je bil podpreti nevladne in prostovoljske organizacije pri digitalni preobrazbi in v organizacijah s pomočjo vpeljave digitalnih rešitev razviti ali nadgraditi storitve, ki jih organizacije zagotavljajo svojim uporabnikom ter jih tako dodatno usposobiti z znanji na področju digitalizacije in pridobitve digitalnih kompetenc.

Razpis je bil razdeljen na sklop A in B. Prvi je obsegal razvoj novih ali nadgradnjo obstoječih storitev s pomočjo vpeljave digitalnih rešitev za učinkovitejše delovanje nevladnih organizacij med drugim na področju sociale, zdravja, okolja, prostora, kulture, športa, izobraževanja, človekovih pravic in informacijske družbe. Drugi sklop pa je zajemal optimizacijo procesov v nevladnih organizacijah in razširitev njihovega delovanja s pomočjo vpeljave digitalnih rešitev za njihovo učinkovitejše delovanje z usposabljanji svojih zaposlenih, članov in prostovoljcev.

V sklopu A so posamezne nevladne organizacije lahko dobile do največ 200.000 evrov oziroma do 70.000 evrov na organizacijo v konzorciju, ki so bili obvezni, v sklopu B pa do največ 60.000 evrov oziroma do 30.000 evrov na organizacijo, a konzorciji v tem sklopu niso bili obvezni.

Projekti v sklopu A bodo trajali od 18 do 24 mesecev, v sklopu B pa od 12 do 15 mesecev.

Skupaj bo za izvedbo izbranih projektov v dveh letih zagotovljenih nekaj več kot 4,5 milijona evrov, so sporočili z ministrstva.