Usain Bolt bo v soboto ob 22.45 branil zlato medaljo na 100 m. Foto: Reuters
Mo Farah
Mo Farah je skupaj šesti naslov svetovnega prvaka proslavil s svojimi tremi otroki. Foto: Reuters

Bolt, ki bo po prvenstvu končal svojo športno pot, je v šesti kvalifikacijski skupini sicer slabo štartal, a je nato v drugem delu vse nadomestil, tako da se je tik pred ciljem še lahko malo "razgledal levo in desno". Drugi je bil Britanec James Dasalou (10,13), tretji pa Francoz Jimmy Vicaut (10,15).

V kvalifikacijah je bil z 9,99 najhitrejši Jamajčan Julian Forte. Američan Chris Coleman, ki je z 9,92 letos najhitrejši Zemljan, je tekel 10,01.

Farah zlomil konkurente
Uvodni dan je bila na sporedu ena končna odločitev, in sicer tek na 10.000 metrov. Poln olimpijski stadion v Londonu je navdušil prvi favorit Britanec Mo Farah, ki je slavil s časom 26:49,51. 34-letni Farah je po pričakovanju konkurenco zlomil v zadnjem krogu, ko je dodal plin za tretji zaporedni naslov na najdaljši stadionski preizkušnji. Drugi je bil Joshua Čeptegei iz Ugande (26:49,94), tretji pa Kenijec Paul Tanui (26:50,60).

Tina Šutej 15.
Od slovenskih predstavnikov je prvi dan nastopila le skakalka s palico Tina Šutej in s 4,35 m, kar je pomenilo 15. mesto, obstala v kvalifikacijah. Šutejeva bi morala za finale preskočiti 4,50 m. V kvalifikacijah je bila najboljša Grkinja Ekaterini Stefanidi (4,60 m).

Janežič bo tekel
Luka Janežič
, ki je imel v zadnjih dneh zdravstvene težave, bo v soboto nastopil v prvem krogu teka na 400 m. Zaradi visoke vročine in trebušnih težav tik pred prvenstvom je Janežič dolgo okleval, preden je potrdil nastop. Nato je na prizorišču 21-letnik iz Vodic že v četrtek opravil dva dobra treninga, po petkovem na ogrevalnem delu olimpijskega kompleksa pa je dejal: "Treninge sem dobro opravil, počutim se veliko bolje, jasno, da ne optimalno, in bom nastopil. Cilj ostaja polfinale, finalni nastop bi bil presenečenje, ki pa je mogoče."