Andrej Vasilevski je temelj uspehov Tampa Baya, ki mu je uspelo zgraditi novodobno dinastijo. Ruski vratar brani za Strele od leta 2015, že zadnjih pet sezon pa je zbral največ zmag med vsemi čuvaji mreže v rednem delu Lige NHL, v zadnjih dveh končnicah pa je branil blesteče ter omogočil dva zaporedna dviga Stanleyjevega pokala. Foto: AP

Florida je začela odločno in pogumno, da vsaj zavleče sosedski obračun in se ogne neslavnemu slovesu brez ene same zmage v seriji, kar v ZDA poimenujejo, da so bili "pometeni". Na drugi strani je Tampa Bay dobil deseto zaporedno serijo v končnicah, s čimer se je šele kot tretja ekipa v zgodovini Lige NHL pridružil dinastijam NY Islanders (19 serij v obdobju 1980–1984) in Montreala (13 serij v obdobju 1975–1980).

Panterji so prevladovali na ledu, a nikakor niso mogli rešiti uganke, kako matirati vratarja Strel. Andrej Vasilevski je na koncu ubranil prav vseh 49 strelov in pokazal, da zakaj je bil ob dveh zaporednih naslovih prvakov Lige NHL ključni igralec Tampe Bay. 27-letni Rus iz Tjumna je na štirih tekmah s Florido ubranil kar 151 od 154 strelov.

Strele so se po dveh zaporednih naslovih v rednem delu sezone na začetku malo mučile, tudi zaradi poškodb, nastop v sami končnici sicer nikoli ni bil vprašljiv, a v močni Atlantski skupini niso mogle do prednosti domačega ledu, kljub temu pa so zdaj izločile višje postavljena Toronto in Florido. Foto: AP

Maroon prebil led

Tampa Bay si je zmago zagotovila v zadnji tretjini: v 47. minuti je bil najprej uspešen prekaljeni Pat Maroon, ki je v zraku sklatil plošček, da se je ta le znašel za hrbtom Sergeja Bobrovskega. Čeh Ondrej Palat je 23 sekund pred koncem z golom v prazna vrata rešil vprašanje zmagovalca.

"Res nič prav posebnega. Tekmo igra cela ekipa. Vsi se žrtvujejo, ustavljajo strele tekmecev. Fantje se nastavljajo, da blokirajo plošček. To nisem samo jaz, to je igra celega moštva. Tudi sam seveda skušam opraviti svoje delo kar najbolje," pa kljub izjemnim obrambam, ki so bile ključ do uspeha, ostaja skromen Vasilevski, ki je bil lani tudi najkoristnejši igralec celotne končnice.

NHL-prvaki iz let 2020 in 2021, ki so na začetku končnice imeli veliko več težav s Torontom, zdaj mirno čakajo na zmagovalca serije Carolina – New York Rangers, v kateri Hurikani vodijo z 2:1, po do zdaj videnem pa se lahko dvoboj zlahka zavleče do sedme tekme.

Nazem Kadri je pri Torontu veljal za
Nazem Kadri je pri Torontu veljal za "enfant terribla", pri Coloradu pa se več kot odlično znajde. V seriji s St. Louisom je prevzel še ključno strelsko vlogo. Foto: AP

Hat-trick Kadrija za tretjo zmago Colorada

Na Zahodu je velik korak proti konferenčnemu finalu naredil favorizirani Coloradu, ki je v St. Louisu po uvodnem zaostanku suvereno zmagal s 6:3. Junak tekme v Misuriju je bil Kanadčan Nazem Kadri s tremi goli in podajo.

Ključna je bila druga tretjina, v kateri so gostje med 23. in 25. minuto v 86 sekundah zabili trikrat za vodstvo s 3:1, Kadri je v 28. minuti nato povišal še na 4:1. Kanadčan David Perron in Rus Pavel Bučnevič sta še v drugem delu znižala, a sta Kadri v 50. in Finec Mikko Rantanen v zadnji minuti potrdila zmago ekipe iz Kolorada.