Gneča pred vrati Rangersov, v katero je Mihail Sergačev premeteno poslal plošček, ki se je od Ondreja Palata preusmeril v mrežo, in peta tekma konferenčnega finala je bila odločena v korist dvakratnih branilcev Stanleyjevega pokala. Foto: AP

Po prvi tretjini brez zadetkov so Newyorčani povedli v 31. minuti, ko je v polno zadel Ryan Lindgren, kar pa je bil tudi zadnji gol Rangersov. Ruski branilec Mihail Sergačev je konec 2. tretjine zadel za izenačenje. Dišalo je že po podaljšku, ko je Sergačev znova sprožil plošček z modre črte, ta pa je le rahlo spremenil smer ob dotiku Ondreja Palata. Tako je le minuto in 50 sekund pred koncem rednega dela Tampa Bay povedla z 2:1. Končni izid je na podajo Nikite Kučerova v izpraznjeni gol New Yorka postavil Brandon Hagel 59 sekund pred koncem.

Tampa Bay Lightning je tako le še eno zmago oddaljen od uvrstitve v že tretji zaporedni veliki finale Lige NHL, pri čemer so Floridčani tudi dvignili zadnja dva Stanleyjeva pokala.

Veselje Mihaila Sergačeva ob prvem golu v letošnji končnici za izenačenje na 1:1. 23-letni ruski branilec je bil sprva tudi strelec zmagovitega gola, na koncu pa so hokejistu iz Nižnekamska pripisali peto podajo, zadetek pa Čehu Palatu. Foto: AP

Poraz Rangersov po osmih domačih zmagah

Rangersi so v kultnem Madison Square Gardnu v središču Manhattna nanizali osem zmag v končnici, a tokrat zatajili na peti tekmi, ki praviloma odloča tesne serije v Ligi NHL. Oba ruska čuvaja mreže – Igor Šestjorkin pri Rangersih in Andrej Vasilevski pri Strelah – sta zbrala po 24 obramb.

"Bili smo zgolj potrpežljivi," je dejal kapetan Tampa Baya Steven Stamkos. "Vedeli smo, da bo v tej dvorani to kar precejšen izziv. Vedeli smo, da bo to tekma z malo zadetki. Nadaljevali smo svoj načrt igre in bili nagrajeni."

"Nismo še dobili te serije, gre zgolj za to, da vodimo s 3:2," je navdušenje gostov miril trener Jon Cooper in obrazložil: "Rangersi so že dokazali, da lahko to vodstvo izničijo. Skušali bomo ostati osredinjeni s široko odprtimi očmi. Vemo, da se to lahko zgodi. Bomo videli, kako bo šlo."

"Vsekakor zelo boli," je razočaranje domače zasedbe še najbolj strnil branilec Newyorčanov Jacob Trouba. "Tesno smo izgubili, tekma bi se lahko obrnila tudi v našo korist. Mislim, da je zaradi tega še bolj frustrirajoče."

Kjer se prepirata dva, Colorado dobiček ima

Dvakratni zaporedni prvaki bodo priložnost za zaključek serije z NY Rangersi imeli v noči na nedeljo ob 2.00, ko se bo začela šesta tekma konferenčnega finala. Medtem bodo zlasti v Denverju navijali, da se bo dvoboj zavlekel v sedmo tekmo, saj je Colorado po metli proti Edmontonu že od ponedeljka v velikem finalu.

LIGA NHL – KONČNICA

Vzhod, finale

Peta tekma:
NY RANGERS – TAMPA BAY 2:3
1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
18.006; Lindgren 31.; Sergačjov 38., Palat 59., Hagel 60.
Obrambe: Šestjorkin 24; Vasilevski 24.

Šesta tekma, nedelja ob 2.00:
TAMPA BAY – NY RANGERS

V okrepljenem tisku stanje v zmagah; igrajo na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.