Finski hokejisti so že v prvi minuti slovenskega vratarja Gašperja Krošlja prisilili v tri pomembne obrambe. Foto: EPA
Gašper Krošelj
Gašper Krošelj je ubranil 29 od 33 strelov, po tekmi je bil imenovan za najboljšega posameznika iz slovenske ekipe. Foto: EPA
Slovenski hokejisti
Slovenski hokejisti so imeli proti finskim polne roke dela. Foto: EPA
Aleksej Kaljužni
Beloruski kapetan Aleksej Kaljužni se je dvakrat vpisal med strelce. Foto: EPA

avi ni več neporaženih reprezentanc, saj so premagali ZDA (5:2).

Finci, ki branijo naslov svetovnih podprvakov, so bili, razumljivo, veliki favoriti dvoboja, Risi pa še čakajo na prve točke na Češkem. Za obstanek se bodo borili z Norvežani, ki so v sredo presenetili Slovake, in Danci. Proti finskim levom sta najboljša slovenska hokejista Anže Kopitar in Jan Muršak zaigrala vsak v svojem napadu.

V Ostravi ima svojega poročevalca tudi MMC. To je Toni Gruden, ki ga lahko spremljate tudi na Twitterju.

Dva zadetka v razmiku slabe minute

Finci so tekmo začeli silovito, že v prvi minuti so slovenskega vratarja Gašperja Krošlja prisilili v tri obrambe, ves čas so napadali, sadove pa so poželi že v 6. minuti, ko je iz bližine plošček pod prečko poslal Leo Komarov. Že nekaj sekund pozneje je Petri Kontiola vodstvo podvojil. Z modre črte je sprožil Sami Lepisto, plošček je s palico zaustavil Rok Tičar, med Krošljevima nogama pa ga je nato hladnokrvno poslal 30-letni Kontiola. Ob izteku prve tretjine je bil zaradi spotikanja izključen Marcel Rodman, a Finci power playa niso izkoristili.

Barkov z zadetkom odprl 2. tretjino
Tudi drugo tretjino so Finci začeli silovito, a v nasprotju s prvo so zadetek dosegli že v uvodnih dveh minutah. Proti Krošljevim vratom je hitro oddrsal Joonas Donskoi, nevarno sprožil, slovenski vratar je plošček odbil, a le do Aleksandra Barkova, ki je rutinirano zaključil za 3:0. Slovencem se je v 27. minuti po izključitvi Atteja Ohtamee ponudil power play, poskusila sta Mitja Robar in Sabahudin Kovačević, a se mreža ni zatresla. Na drugi strani so Finci ves čas grozili, trud je bil poplačan v 36. minuti, ko je po Ruutujevi podaji na drugo vratnico zlahka zadel Joonas Kemppainen.

V zadnji tretjini bolje, a brez zadetka
V zadnji tretjini se izid ni več spremenil. Na obeh straneh je bila ena izključitev, v 52. minuti je bil zaradi zadrževanja s palico izključen Muršak, dobri minuti pozneje je moral na kazensko klop Tuomo Ruutu. Varovanci Matjaža Kopitarja, ki so si v prvih dveh tretjinah privoščili preveč napak, so v zadnji zaigrali precej bolje, a tako želenega zadetka jim ni uspelo doseči. Krošelj je bil po srečanju imenovan za najboljšega posameznika iz slovenske reprezentance.

Belorusi presenetili Američane
Američani so na prvih treh tekmah dosegli popoln izkupiček, a razigrani Belorusi so presenetili favorite. Po zmagi s 5:2 so se celo zavihteli na prvo mesto skupine B. To je prva beloruska zmaga nad Američani na svetovnih prvenstvih. ZDA so do zdaj dobile vseh pet medsebojnih obračunov. V vratih je bil znova izvrsten Kevin Lalande, ki je zbral 28 obramb. Po prvi tretjini, ki se je končala brez zadetkov, so Belorusi v drugi v razmiku petih minut kar trikrat zadeli. V 37. minuti so prek Aleksandra Kitarova povedli s 3:0 in prednost je bila za Američane previsoka. Zmago je z dvema goloma v zadnji tretjini potrdil kapetan Aleksej Kaljužni.