Slavje grških košarkarjev po neverjetni zmagi. Foto: EPA
Matjaž Smodiš
Matjaž Smodiš je dosegel prvi koš na tekmi in trojko, s katero je ob pravem času izenačil na 28:28. S tem je začel niz 9 zaporednih točk Slovencev, s katerim so končali prvi polčas. Foto: Reuters
Rašo Nesterovič
Rašo Nesterovič je blestel na začetku tekme, uspešno pa ga je nato zamenjal Erazem Lorbek. Foto: Reuters
Aleš Pipan
Aleš Pipan v končnici tekme znova ni znal ustaviti naleta tekmecev. Foto: EPA
Theodoros Papaloukas
Theodoros Papaloukas je pred dvema letoma na podoben način kot letos Slovence v polfinalu pokopal Francoze. Tudi galski petelini so takrat v zadnji minuti zapravili sedem točk prednosti. Foto: EPA
Slovenski navijači
Slovenski navijači so bili večino tekme prešerno razpoloženi, na koncu pa niso mogli verjeti svojim očem. Foto: EPA
Tragičen poraz - zadnjih 6 minut tekme

Zadnji četrtfinale košarkarskega evropskega prvenstva v Madridu je imel šokanten razplet, ki je vrhunec doživel v zadnji minuti. Trojki Theodorosa Papaloukasa in Nikolaosa Zisisa ter še en koš grškega kapetana Papaloukasa, ki je v zadnji četrtini dosegel 11 od svojih 17 točk, je sedem sekund pred zadnjo sireno Grke popeljal do zmage s 63:62! Lakovičeva trojka v zadnji sekundi je žal zletela mimo.

Po delnem izidu 16:0 ob koncu prvega in na začetku drugega polčasa, ko je bil za vodstvo z 41:28 najzaslužnejši odlični Rašo Nesterovič (skupaj 16 točk in 11 skokov), ter zbranem nadaljevanju je sedem minut pred koncem Slovenija vodila že z 58:42. Sledil je nerazumljiv padec s kopico napak.

Dolgi obrazi slovenskih košarkarjev in navijačev so povedali vse. Slovenija je še enkrat na EP-jih pogorela na ključni tekmi. Odličen začetek prvenstva in odličnih 35 minut dvoboja proti Grčiji bodo šli hitro v pozabo.

V soboto ob 16.30 čaka varovance Aleša Pipana tekma za mesta ob 5 do 8 proti Nemčiji, ki so jo v ponedeljek premagali gladko s 77:47. Tokrat bo bržkone veliko težje, saj so Nemci bolj spočiti. Zmaga bi Slovence že popeljala v kvalifikacije za olimpijske igre v Pekingu, v primeru poraza pa bi imeli v nedeljo popravni izpit proti poražencu tekme med Hrvaško in Francijo.

Film tekme

Prva četrtina (17:14)
Slovenija je tekmo začela s standardno peterko: Jaka Lakovič, Goran Jagodnik, Domen Lorbek, Matjaž Smodiš, Rašo Nesterovič. Prvi koš na tekmi je dosegel Smodiš. V napadu obe ekipi na začetku nista bili preveč dobro razpoloženi. Grki so povedli z 8:6 in v nadaljevanju držali minimalno prednost v svojih rokah, Slovencem pa je uspelo vselej izenačiti. Na 12:12 je s svojo 4 točko poravnal Nesterovič, ki je v naslednjem napadu naše znova popeljal v vodstvo in izsilil še osebno napako (14:12). Minuto pred koncem je Lakovič s trojko povišal na 17:12.

Druga četrtina (17:14)
V drugi minuti je ob izidu 17:16 igrišče zapustil Nesterovič. Zamenjal ga je Erazem Lorbek. Odlično, kot se je izkazalo pozneje. Grki so z delnim izidom 6:0 povedli z 18:17, nato pa sta se reprezentanci vseskozi izmenjevali v vodstvu. Grki so v 16. minuti po koših Vasilisa Spanoulisa in že 8 točki Lazarosa Papadopoulosa prišli do svojega najvišjega vodstva dotlej (26:23). Slovenci v napadu nikakor niso mogli zadeti kar dve minuti in pol. V nadaljevanju je le sledil preobrat.

Po zgrešenih prostih metih Spanoulisa sta na 28:28 izenačila E. Lorbek in ob pravem času s trojko Smodiš. Po njegovem prostem metu je bilo 29:28. Slovenci so v končnici prvega polčasa odlično zaigrali tudi v obrambi. Najprej se je Grkom iztekel napad, nato pa je v napadu osebno napako naredil Dimitris Diamantidis. Medtem je E. Lorbek s trojko in svojo sedmo točko (toliko jih je imel tudi na koncu tekme!) povišal na 32:28. Za nameček je Goran Dragič v zadnji sekundi prispeval še en koš in postavil izid polčasa 34:28. Grki, ki so zadnjič zadeli 2:47 pred odmorom, v uvodnih 20 minutah niso dosegli niti ene trojke (0:7), medtem ko so bili Slovenci uspešni trikrat iz osmih poskusov. Skok so Grki dobili s 16:15, a so imeli občutno manj podaj (2:8) in več izgubljenih žog (6:4).

Tretja četrtina (17:12)
Pipanovi izbranci so drugi polčas znova začeli z udarno peterko. Nesterovič je nadaljeval odlično. Po dveh njegovih koših in blokadi Michalisu Kakiouzisu je bilo že 38:28, po osebni napaki Spanoulisa v napadu in trojki Lakoviča pa celo 41:28! Delni izid 16:0 za Slovenijo! Konstantinos Tsartsaris je s trojko znižal na 41:33, toda uspešno je odgovoril Smodiš in vodstvo je bilo ponovno 10 točk. Nesterovič je dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine s svojo 14 točko obdržal dvomestno slovensko vodstvo (47:37), protinapad D. Lorbka in nov koš izjemnega Raša (zadnji na tekmi) pa sta bila dovolj za miren odhod v zadnjo četrtino (51:40). Škoda, da trojke v zadnji sekundi ni zadel še Lakovič.

Četrta četrtina (11:23)
Dragič je s trojko povišal slovensko vodstvo že na 54:40, po izjemni akciji Nesteroviča in Lakoviča (obrnila sta vlogi "playmakerja" in centra), ki je izsilil še osebno napako, pa je bilo 56:42. Nadaljevala se je izjemna borbenost Slovencev in Uroš Slokar je slabih sedem minut pred koncem zadel za 58:42!!! Grki so se po nekaj napakah slovenskih košarkarjev vrnili v igro z delnim izidom 7:0, toda Lakovič je z novo trojko znova popeljal Slovence na varnih +12 (61:49).

Račun brez krčmarja za Grke, ki se še naprej niso predali in s štirimi prostimi meti znižali na 61:53. Pred zadnjo minuto je bilo po novi neumnosti Slovencev (iztekel se je napad) še razmeroma velikih + 7 (62:55), vendar se s tem nista strinjala Papaloukas in Zisis ter z dvema trojkama pol minute pred koncem približala "Zevsove sinove" samo na točko (62:61)! Med obema grškima "udarcema" izza črte je Smodiš podal žogo naravnost v roke Papaloukasu, D. Lorbek je v naslednjem napadu za tri točke zgrešil, Papaloukas pa je sedem sekund pred koncem Grke po samostojnem prodoru z nekaj sreče popeljal v novo vodstvo (63:62)! Pipan je končno vzel minuto odmora, a Lakovič trojke za zmago ni zadel. Delni izid v zadnjih šestih minutah: 4:21!