Matjaž Smodiš tokrat ni izstopal, zato pa je zablestela njegova zamenjava Uroš Slokar. Foto: Reuters
Goran Dragič
Hitrega Gorana Dragič so Turki skušali ustaviti na vse možne načine. Takole je okusil Turkoglujevo levico. Foto: EPA
Rašo Nesterovič
Rašo Nesterovič je z dvema zabijanjema dodal piko na i veličastni zmagi. Foto: Reuters
Goran Jagodnik in Hedo Turkoglu
Goran Jagodnik Turkogluju ni dal dihati. Foto: Reuters
Kerem Gönlum in Erazem Lorbek

Na poti do četrte zaporedne zmage so se varovanci Aleša Pipana v "rahlih škripcih" znašli le enkrat, sredi tretje četrtine, ko so Turki, ki so sicer vseskozi zaostajali, povedli z 39:36.

Pipan "udaril" ob pravem času
A Slovenija je po minuti odmora (mojstrska poteza selektorja Aleša Pipana!) odgovorila na najboljši možni način - z delnim izidom 10:0, pri čemer je z dvema zaporednima trojkama zablestel "as iz rokava" Uroš Slokar, ki je tekmo končal z 12 točkami (trojke: 3/3), le eno manj od kapetana Raša Nesteroviča, tokrat najučinkovitejšega v slovenski reprezentanci. V dvanajstminutnem nizu med 25. in 37. minuto srečanja so Slovenci dosegli 21 točk, Turki pa le eno samo.

Račun s Turki poravnan, z Nemci še odprt
V zadnji četrtini je bilo pričakovati pritisk varovancev Bogdana Tanjevića, a zgodilo se je nasprotno. Slovenci so dodali plin in dotolkli tekmece ter se jim tako na najboljši možni način oddolžili za lanski poraz v osmini finala svetovnega prvenstva. V ponedeljek je na vrsti Nemčija, s katero ima Slovenija še neporavnan račun iz Beograda 2005 ...

Film tekme Slovenija - Turčija
Prva četrtina (20:15)
Slovenija začne s "klasično" postavo Nesterovič, Smodiš, Jagodnik, D. Lorbek in Lakovič. Nervoza na obeh straneh. Prvi točki šele po dveh minutah doseže Peker. Vrne Smodiš s trojko za 3:2, D. Lorbek pa poviša na 5:2. Odlični Lorbek s 5. točko zadene za 10:7. Po prvem košu Jagodnika semafor tri minute pred koncem kaže 14:10. Turki dobivajo skok, toda borbeni Slovenci po koših Smodiša (7) in E. Lorbka držijo razliko - 18:15. Izid četrtine postavi Dragič. Neprijetnost: "Smoki" in Rašo imata že dve osebni napaki.

Druga četrtina (11:14)
Slokar odpre četrtino s košem za 22:15. Po seriji zapravljenih napadov na obeh straneh D. Lorbek šest minut pred odmorom zadene za 24:17, njegov brat Erazem pa poviša na 26:17. Po prostem metu Slokarja Slovenci vodijo za 10 (27:17). Vse je pod nadzorom! Turkom nato uspe delni izid 6:0, ki ga prekinejo uspešni prosti meti Smodiša - 29:23. Turki postajajo vse bolj nevarni. Gönlum približa Tanjevićeve varovance na 31:29, kar je tudi izid polčasa. Turki izjemno skačejo, saj skok dobivajo s 24:14, na srečo pa so pri metih manj zbrani, tako da Pipanova četa še vedno vodi. Najboljša strelca: Smodiš (9) in Okur (10).

Tretja četrtina (15:11)
V začetni postavi Slovenije Dragič zamenja Jagodnika. Dragič izpod koša doseže prvi točki v 2. polčasu. Turki z atraktivnim zabijanjem Turkogluja izenačijo na 33:33, a takoj vrne Lakovič s trojko. Okur prek Nesteroviča zadene za turško vodstvo - 37:36. Po košu Gönluma za 39:36 selektor Pipan vzame minuto odmora. "Time out" je zadetek v polno, saj Slovenci odgovorijo z delnim izidom 10:0: dvema košema Raša in dvema zaporednima (!) trojkama Slokarja. Ob 46:39 se znova lažje diha. Arslan zadene le en prosti met za 40:46.

Četrta četrtina (20:11)
Sijajen začetek s serijo 7:0, pri čemer Slokar zadene tretjo trojko za 53:40. Zabijanje Nesteroviča pomeni +15 dobrih pet minut pred koncem (55:40). Turki so ob agresivni slovenski obrambi videti izgubljeni. Ko Rašo poviša na 57:40, je tekme praktično konec.
Turki z meti za tri znižajo na 59:49, a do zadnjega piska sirene je le še dobra minuta ...

Skupina F:
FRANCIJA
- NEMČIJA
78:66 (26:20, 21:19, 15:10, 16:17)
Parker 23, F. Pietrus in Kirksay 12; Nowitzki 28, Okulaja 14, Hamann 8.

ITALIJA - LITVA
74:79 (13:21, 26:21, 22:20, 13:17)
Bargnani 15, Basile 13; Kaukenas 22, Jasikevičius 13, D. Lavrinovič 11.

Skoki:    38;  51

LITVA * 3 3 0 +26 6 točk SLOVENIJA * 3 3 0 +17 6 FRANCIJA 3 2 1 +18 5 NEMČIJA 3 1 2 +14 4 ITALIJA 3 0 3 -13 3 TURČIJA 3 0 3 -62 3 * - že v četrtfinalu