Slovenski košarkarji v Španiji navdušujejo navijače. Foto: Reuters
Jaka Lakovič
Jaka Lakovič tokrat ni bil viden, vendar se je na koncu le veselil velike zmage. Foto: Reuters
Slovenija - Francija
Kljub izredno poskočnim Francozom so Slovenci dobili skok z 32:27. Foto: Reuters
Rašo Nesterovič
Rašo Nesterovič je bil tako rekoč neustavljiv, nato pa so ga sodniki s sporno odločitvijo poslali na tribuno. Foto: Reuters
Goran Jagodnik in Boris Diaw
Boris Diaw v prvem delu ni izstopal, del zaslug gre tudi Goranu Jagodniku, ki je nanj odlično pazil. Foto: Reuters
Ronny Turiaf in Erazem Lorbek
Ronny Turiaf in Erazem Lorbek sta bila težko bitko pod obema obročema. Foto: EPA
Srčen povratek slovenskih košarkarjev

Slovenija je bila na obračunu za vrh skupine D že v izgubljenem položaju, nato pa je v pravem trenutku dokazala, da postaja velika ekipa. Francozi so z izjemno obrambo in s prevzemanji povsem odrezali Jako Lakoviča (0 točk) in branilsko linijo, ki do 15. minute ni dosegla točke, četi Aleša Pipana pa niso prizanašali niti sodniki. V 23. minuti so po drugi nešportni napaki, tokrat nad Tonyjem Parkerjem, izključili slovenskega kapetana Nesteroviča, ki je do takrat z 12 točkami vlekel svojo ladjo, v "črni" tretji četrtini pa slovenski klopi dosodili še dve tehnični napaki.

Slovenija se je znašla v zaostanku s 46:31, a sta jo s 17 točkami v igro pred zadnjimi desetimi minutami vrnila Matjaž Smodiš in Goran Jagodnik. Francozi niso bili več tako prepričljivi, izenačena zadnja četrtina pa je na površje naplavila nepričakovano ime: Domna Lorbka. S tremi zadetimi prostimi meti je 11,5 sekunde pred koncem naše popeljal do vodstva s 67:65. Sodniška trojka je 1,8 sekunde po blagem trčenju Uroša Slokarja in Tonyja Parkerja zadnjemu ponudila priložnost za izenačenje, a je branilec San Antonia zadel le prvi prosti met.

Slovenija v Madrid s seboj nese kar štiri točke in je na pragu četrtfinala, čeprav so do tam še tri tekme z ekipami iz skupine C: Litva, Nemčija in Turčija. A ne prehitevajmo dogodkov ...

Prva četrtina (16:18)
Slovenska reprezentanca je tekmo začela v klasični peterki: Smodiš, Nesterovič, D. Lorbek, Jagodnik in Lakovič, ki sta v obrambi kot prva skrbela za glavna francoska zvezdnika Borisa Diawa in Tonyja Parkerja. Na prednost galskih petelinov 11:6 je odgovoril Smodiš s šestimi zaporednimi točkami (12:11). Parker je v svojem slogu z visokim lobom popeljal Francijo v prednost s 16:14. Aleš Pipan je v igro kot prvega s klopi poslal Gorana Dragiča, pri Sloveniji pa so se med strelce vpisali le trije košarkarji - Nesterovič (8), Smodiš (6) in Jagodnik (2).

Druga četrtina (15:21)
Erazem Lorbek je zamenjal Smodiša, Francija pa je po novem atraktivnem zabijanju Turiafa in protinapadu Diaware povedla s 25:17. Slovenci so do 11. minute izgubili pet žog in imeli precej težav z organizacijo igre. Do 15. minute ni koša dosegel še noben slovenski branilec, nato pa je to z zadetim prostim metom končno uspelo Dragiču. Turiaf je povzročal velike preglavice slovenski obrambi, ki ji je nasul že 10 točk, vendar sta ga v dveh zaporednih napadih dobro ustavila E. Lorbek in Nesterovič. Prvi z izbito žogo, slovenski kapetan pa je centra LA Lakersov z močnim udarcem po roki celo poslal v slačilnico po zdravstveno pomoč! Slovenci so se približali na točko (31:32), nato pa so Francozi udarili nazaj s sedmimi (39:31).

Tretja četrtina (21:17)
V prvi peterki jev nasprotju z začetno namesto D. Lorbka priložnost dobil Dragič. Francija je takoj prišla do nove najvišje prednosti 10 točk (41:31). V 23. minuti se je zgodil eden izmed prelomnih trenutkov tekme: Nesterovič, naš najboljši mož nocoj, si je ob nešportni napaki nad Parkerjem v 23. minuti prislužil izključitev. Parker je izvajal štiri proste mete (še tehnična Pipanu), Francija pa je povedla s kar 15 točkami (48:33). Po odhodu kapetana sta prevzela odgovornost Jagodnik (10 v tem delu) in Smodiš (7) ter s 17 točkami po veličastnem preobratu pripeljala Slovenijo do vodstva z 52:51. Znova so v ospredje stopili sodniki, Pipanu dosodili novo tehnično napako, Francozom pa poklonili darilo v obliki štirih prostih metov. Izkoristili so ga in povedli s 54:52, po novih Parkerjevih prostih metih pa s 56:52.

Četrta četrtina (15:10)
Na začetku zadnjih desetih minut je priložnost dobil prvič na tekmi Slokar. Francija je povedla z 58:52, pet točk D. Lorbka in ubranitev dveh napadov pa so prinesle znižanje zaostanka na točko (58:57), po košu Slokarja pa vodstvo z 59:58. Slovenija je ob zaostanku 65:62 kar tri proste mete vrgla stran (2 Slokar, 1 Dragič). Po novem ubranjenem napadu je Slovenija v 38. minuti izgubila že 14. žogo, Smodiš pa je v naslednjem napadu znižal le na točko (65:64). Domen Lorbek je zadel tri proste mete in s 67:65 povedel Slovenijo v vodstvo, ki ji ga ni odvzel niti Parker.