Luka Dončić je bil na parketu v uvodni četrtini in še v uvodnih 35 sekundah druge četrtine, potem pa je odšel na klop in se ni več vrnil. V tej sezoni je dosegel 2138 točk na 66 tekmah rednega dela. V povprečju je dosegal 32,309 točke na tekmo, kar ga uvršča na drugo mesto lestvice strelcev. Najboljši strelec rednega dela je center Philadelphie Joel Embiid. Foto: Reuters

Ko je Kyrie Irving na začetku februarja prišel v Dallas v menjavi igralcev, so bili Mavericksi z 28 zmagami in 26 porazi na odličnem petem mestu. Glavni cilj je bil preboj med najboljšo četverico, ki bo prvi krog končnice prihodnji konec tedna začela na domačem parketu. Marsikaj je šlo narobe v zadnjih dveh mesecih, ko so Mavericksi vpisali le še deset zmag.

Z 38 zmagami in 43 porazi bodo sezono končali na skromnem enajstem mestu Zahoda, potem ko so lani igrali v konferenčnem finalu in izpadli šele proti poznejšim prvakom Bojevnikom.

Kyrie Irving in Christian Wood sta s klopi spremljala soigralce. Veliko vprašanje je, ali bosta prihodnjo sezono še igrala za Dallas. Foto: Reuters

Peterica sklenila sezono že pred začetkom tekme s Chicagom
Irving, Tim Hardaway in Maxi Kleber so počivali zaradi manjših poškodb, ki se vlečejo že dalj časa. Trener Jason Kidd je počitek namenil tudi Christianu Woodu in Joshu Greenu.

Pri Bikih manjkala zvezdnika LaVine in DeRozan
Biki bodo končali na desetem mestu na Vzhodu in to bo trnova pot do končnice. Obe tekmi kvalifikacij bodo morali dobiti v gosteh. Najprej jih čaka v sredo pot v Toronto. Manjkala sta oba zvezdnika Zach LaVine in DeMar DeRozan, tudi obrambni specialist Patrick Beverley je počival.

Številni slovenski navijači le 13 minut uživali v vragolijah Dončića, ki je že končal sezono

Zelo nevsakdanji začetni peterki
Obe ekipi sta začeli tekmo z zelo nenavadnima peterkama. Pri Mavericksih so poleg Dončića začeli Jaden Hardy, Frank Ntilikina, Reggie Bullock in Dwight Powell. V prvi peterki Bikov so bili Coby White, Ayo Dosunmu, Alex Caruso, Patrick Williams in Nikola Vučević.

Biki so imeli velike težave z Dončićem, ki je dosegel 13 točk v 13 minutah. Foto: Reuters

Dončić dvignil Maverickse po slabem startu
Vučević je povzročal velike težave obrambi Mavericksov in sredi prve četrtine so si Biki nabrali sedem točk naskoka (10:17). Po minuti odmora so gostitelji z delnim izidom 19:9 končali uvodno četrtino. Dončić je zbral 11 točk in podal do Thea Pinsona, ki je zadel trojko ob koncu 12. minute.

Ljubljančan končal tekmo po 35 sekundah druge četrtine
Drugo četrtino je Dončić odprl s polaganjem, potem pa je naredil osebno napako in ob aplavzu s tribun zapustil parket. Že pred tekmo sta se s trenerjem Jasonom Kiddom dogovorila, da bo igral le 13 minut. Sproščeni rezervisti so nadaljevali odlično predstavo, Justin Holiday je povišal na 45:30. Hardy je zadel trojko s polovice igrišča ob pisku sirene za konec prvega polčasa (67:54).

Coby White je bil najboljši strelec tekme s 24 točkami. Foto: Reuters

White najzaslužnejši za preobrat v zadnji četrtini
Trener Chicaga Billy Donovan je iskal pravo peterko, v tretji četrtini so njegovi izbranci zaigrali malce bolje v obrambi in po 36 minutah ujeli priključek (91:85).

Bullock je s trojko na začetku zadnje četrtine povišal na 96:85, potem pa Mavericksi več kot štiri minute niso dosegli niti točke. Biki so z delnim izidom 14:0 zrežirali vrnitev (98:103). Razigral se je organizator igre Coby White, v raketi pa je lahke koše dosegal Terry Taylor, ki je štiri minute pred koncem povišal na 100:108.

Dončić je pomahal številnim slovenskim navijačem po koncu tekme. Foto: Reuters

Lawson in Wright zgrešila trojki za podaljšek
Theo Pinson in A. J. Lawson sta s trojkama znižala na 108:110, a je odgovoril Patrick Williams. Terry Taylor je z zabijanjem po lepem prodoru Whita zagotovil Bikom tri točke naskoka 23 sekund pred zadnjim piskom sirene (112:115). V zadnjem napadu Dallasa Lawson in Wright nista bila natančna izza črte in Biki so se veselili zmage.

Slovenski večer v American Airlines Centru
Tekma je bila obarvana slovensko z dogodkom Texas Feels Slovenia. American Airlines Center je bil obarvan zeleno, med tekmo sta bila predvajana dva promocijska videa Slovenije, navijači v dvorani pa bodo Slovenijo spoznavali tudi v kvizu in na promocijsko-razstavnem prostoru v dvorani. Tekmo je popestrila slovenska akrobatska skupina Dunking Devils, navijači pa so prejeli zelene šale z geslom I feel Slovenia z logotipom kluba.

Dragić dosegel 14 točk proti Grizlijem
Največ minut do zdaj v dresu Milwaukeeja je odigral Goran Dragić. MVP evropskega prvenstva leta 2017 je dobil priložnost, saj se vsi nosilci igre pripravljajo na končnico, kjer bodo Bucksi favoriti na Vzhodu. V 25 minutah in pol je prispeval 14 točk, šest skokov in štiri podaje.

Goran Dragić je zelo dobro izkoristil priložnost, zadel je štiri trojke. Zelo verjetno bo veliko igral tudi v nedeljo v Torontu. Foto: Reuters

Vseeno ni mogel preprečiti visokega poraza proti Memphisu s 114:137. Grizliji so si zagotovili drugo mesto v Zahodni konferenci.

Lakersi z 18 trojkami ugnali rezerviste Phoenixa
LA Lakersi so premagali zelo oslabljeno ekipo Phoenixa s 121:107. To je bila osma zmaga Jezernikov na zadnjih devetih tekmah, a vse kaže, da to ne bo dovolj za neposredno uvrstitev v končnico. Trenutno so 17-kratni prvaki na sedmem mestu, ki prinaša prednost domačega parketa v torkovih dodatnih kvalifikacijah.

Kevin Durant, Devin Booker, Chris Paul in Deandre Ayton so počivali, rezervisti Sunsov pa so se izkazali. Deset minut pred koncem je bil izid še izenačen (96:96), nato pa so si Lakersi z delnim izidom 11:0 priigrali odločilno prednost.

D'Angelo Russell in LeBron James bosta zelo verjetno morala z Lakersi v dodatne kvalifikacije. Foto: Reuters

Trener Darvin Ham je bil večkrat jezen zaradi ležernega pristopa v obrambi. LeBron James (16 točk, 6/19 iz igre) in Anthony Davis (14 točk, 4/12 iz igre in 21 skokov) nista imela strelskega večera. D'Angelo Russell je bil najboljši strelec tekme s 24 točkami, zadel je šest trojk. Znova je navdušil ljubljenec občinstva v Crypto.com Areni Austin Reaves, ki je zbral 22 točk. Lakersi so zadeli 18 trojk iz 36 poskusov.

Z 42 zmagami in 39 porazi so izenačeni z New Orleansom, a so boljši na medsebojnih tekmah. Pelikani so ugnali New York s 103:95.

Gladka zmaga Bojevnikov v Sacramentu
Sacramento je izgubil proti Golden Statu s 97:119. Ekipi bi se lahko srečali v uvodnem krogu končnice. Pri Kraljih, ki bodo prvič po letu 2006 končali redni del med najboljšo osmerico, so manjkali De’Aaron Fox, Domantas Sabonis in Kevin Huerter.

Aktualni prvaki so zaigrali zelo zavzeto, saj si ne želijo v dodatne kvalifikacije sredi tedna. Klay Thompson je dosegel 29 točk, Stephen Curry pa jih je dodal 25. Če bodo Bojevniki v nedeljo premagali odpisani Portland, bodo zagotovo neposredno v končnici.

Tekme 7. aprila:
DALLAS - CHICAGO
112:115 (29:26, 38:28, 24:31, 21:30)
Dončić 13 (4/11 iz igre, 0/5 za tri, prosti meti 5/7), 5 skokov in 3 podaje v 13 minutah, Morris (3/4 za tri) in Wright po 13, Lawson 12, Bertans in Holiday po 11, McGee (4/4 iz igre) in Hardy (3/7 za tri) po 9, Pinson 8, Ntilikina 7, Bullock 6, Irving, Hardaway, Wood, Kleber in Green niso igrali; White 24 (10/17 iz igre, 2/6 za tri), Williams 23 (3/5 za tri), Vučević 20 (7/11 izigre) in 10 skokov, Dosunmu 12, Taylor in Terry po 8, Caruso 7, Jones Jr. in C. Jones po 6, Green 1, LaVine, DeRozan in Beverley niso igrali.

CHARLOTTE - HOUSTON 109:112
Mihajluk 25 (5/14 za tri), Maledon 22 (4/8 za tri), McGowens 16; Green (9/22 iz igre) in Porter po 26, Sengun (21 skokov) in Martin po 14.

INDIANA - DETROIT 115:122
Hield 22 (5/11 za tri), Mathurin 16, Jackson 15; Ivey 29 (9/20 iz igre, 3/8 za tri) in 9 podaj, Hayes 28 (3/7 za tri), Joseph 18 (4/9 za tri).

WASHINGTON - MIAMI 114:108
Gafford 22 (9/10 iz igre) in 8 skokov, Kispert 19 (3/9 za tri), Davis 16 (7/20 iz igre), Porzingis, Kuzma in Beal niso igrali; Oladipo 30 (11/24 iz igre, 7/16 za tri), Zeller 17 (8/10 iz igre), Cain 12, Butler, Adebayo in Herro niso igrali.

ATLANTA - PHILADELPHIA * 131:136
Young 27 (7/14 iz igre, 1/6 za tri, prosti meti 12/14) in 20 podaj, Collins (3/7 za tri) in Murray po 19, Bey 15; McDaniels (8/17 iz igre, 2/3 za tri in 11 skokov) in Niang (5/7 za tri) po 24, House 22, Springer 19, Milton 15 in 16 podaj.
* - po podaljšku

BOSTON - TORONTO 121:102
Hauser 26 (10/16 iz igre, 6/12 za tri), Pritchard 22 (4/8 za tri), Tatum 21 (7/12 iz igre, 0/5 za tri), Brown ni igral; Siakam 19 (8/15 iz igre), Achiuwa 16, VanVleet 12 (3/11 iz igre, 2/6 za tri).

BROOKLYN - ORLANDO 101:84
Bridges 22 (7/24 iz igre, 1/12 za tri), Johnson 18, Claxton 14 in 15 skokov, Se. Curry 13 (3/4 za tri); Anthony 14 in 9 skokov, F. Wagner in Bitadze (15 skokov) po 12.

MILWAUKEE - MEMPHIS 114:137
Wigginton 25 (10/20 iz igre, 4/10 za tri), Crowder 24 (4/5 za tri), Dragić 14 (4/11 iz igre, 4/8 za tri, prosti meti 2/2), 6 skokov in 4 podaje v 26 minutah, J. Andetokumbo, Middleton, Holiday in Portis niso igrali; Jackson Jr. 36 (12/18 iz igre, 5/6 za tri), Kennard 19 (5/7 za tri), Bane 16 (4/9 za tri), Konchar 13, Morant 12 (5/8 iz igre) in 8 podaj.

NEW ORELANS - NEW YORK 113:105
Murphy 31 (10/21 iz igre, 3/10 za tri), McCollum 23 (4/9 za tri), Ingram 18, 7 skokov in 7 podaj; Barrett 28 (11/25 iz igre, 0/9 za tri), Quickley 24 (6/10 za tri), Grimes 14 (4/9 za tri), Randle in Brunson nista igrala.

SACRAMENTO - GOLDEN STATE 97:119
Lyles (3/7 za tri) in Metu po 15, Barnes 13, Fox in Sabonis nista igrala; Thompson 29 (11/19 iz igre, 5/8 za tri), Curry 25 (8/14 iz igre, 3/7 za tri), DiVincenzo 18 (4/6 za tri) in 9 podaj, Kuminga 15.

LA LAKERS - PHOENIX 121:107
Russell 24 (6/9 za tri), Reaves 22 (9/13 iz igre), Beasley 21 (4/10 za tri), James 16 (6/19 iz igre, 3/7 za tri), Davis 14 (4/12 iz igre) in 21 skokov; Craig 18 (8/12 iz igre), Landale 17 in 10 skokov, Okogie 16, Payne 13, Durant, Booker, Paul in Ayton niso igrali.