Stavnice v finalu v vlogo favorita postavljajo Golden State. Foto: Reuters

Junak tekme je bil MVP finala Vzhoda Jayson Tatum, ki je 26 točkam dodal še 10 skokov, 6 podaj, 2 blokadi in ukradeno žogo. Jaylen Brown in Marcus Smart sta k uspehu dodala vsak po 24 točk.

"Pot, ki smo jo prehodili do sem, je bila neverjetna. Le malo ljudi je verjelo, da nam lahko uspe kaj takšnega. Resda smo si izbrali najtežjo pot, vendar nam je uspelo in je ne bi zamenjal," je dejal Tatum. Celticsi so na poti do velikega finala izločili Brooklyn, Milwaukee in Miami.

Boston je vodil vso tekmo. Miami je v prvem polčasu zaostajal že za 17, a se je do polčasa približal na -6. V zadnji četrtini so gostje spet vzpostavili dvomestno prednost, toda Miami se je vrnil. Vročica je z nizom 11:0 malo pred koncem zmanjšala zaostanek na zgolj dve točki. Jimmy Butler, prvi strelec tekme s 35 točkami, je nato 16 sekund pred koncem zgrešil odprto trojko za prvo vodstvo domačih. Ostalo je pri prednosti Bostona z 98:96, ki je gosti niso več spustili iz rok.

"To so res težki trenutki, na katere se ne moreš pripraviti. V želodcu imam kepo. Najhujše na svetu je iti po takšni tekmi pred fante v slačilnico," je dejal domači trener Erik Spoelstra.

Boston se bo za naslov pomeril z Golden Statom. Serija na štiri zmage se bo začela v San Franciscu v noči na petek.

Kelti imajo priložnost, da spet postanejo edini rekorderji v Ligi NBA. Trenutno so s 17 naslovi prvaka izenačeni z Los Angeles Lakers. Bojevniki, ki so nazadnje osvojili tri naslove med letoma 2015 in 2018, imajo do zdaj šest naslovov prvaka.

Sedma tekma:
Miami (1) - BOSTON (2) 3:4
96:100 (17:32, 32:23, 26:27, 21:18)
Butler 35 (13/24 iz igre, 1/4 za tri) in 9 skokov v 48 minutah, Adebayo 25 (12/21 iz igre) in 11 skokov, Lowry 15, Oladipo 9, Strus 8, Vincent 4; Tatum 26 (9/21 iz igre, 4/7 za tri) in 10
skokov, Smart (8/22 iz igre) in Brown po 24, G. Williams 11, White 8, Horford 5 in 14 skokov, R. Williams 2.

MVP finala Vzhoda: Jayson Tatum