Al Horford, ki danes praznuje 36. rojstni dan, je pokazal mišice v zadnjih petih minutah. Po tekmi je prejemal čestitke soigralcev in tudi številnih novinarjev, ki so mu privoščili uspeh. Odigral je kar 141 tekem v končnici, v finalu pa je tokrat debitiral. Foto: AP

Golden State si je v tretji četrtini priigral že 15 točk naskoka in po 36 minutah je vse kazalo na deseto zmago na domačem parketu v letošnji končnici (92:80). Celticsi so zadnjo četrtino odprli z devetimi zaporednimi točkami, a so Bojevniki šest minut pred koncem še vodili s 103:100. Granitna obramba Bostona v končnici kar pet minut ni dopustila niti točke. Z delnim izidom 17:0 so si Celticsi priigrali odločilno prednost.

Boston v zadnji četrtini do preobrata v San Franciscu

Blestel je 36-letni Al Horford, ki je 11 od 26 točk dosegel v zadnjih petih minutah. Jaylen Brown je začel veliko vrnitev Bostona, prispeval je 24 točk. Izkazal se je tudi rezervist Derrick White z 21 točkami, petkrat je bil natančen izza črte. Obrambni specialist Marcus Smart je zbral 18 točk. MVP finala Vzhoda Jayson Tatum je imel zelo slab strelski večer (12 točk; 3/17 iz igre, 1/5 za tri). Vseeno je bil na parketu 42 minut in prispeval 13 podaj.

Boston zadel devet trojk v zadnji četrtini
Celticsi so zadnjo četrtino dobili s 40:16. Devet od 21 trojk so zadeli v zadnjih desetih minutah srečanja v Chase Centru. To je bila že njihova osma zmaga na gostovanjih v letošnji končnici.

Tudi Bojevniki so zadeli 19 trojk. Sedemkrat je bil izza črte natančen Stephen Curry, ki je 21 od 34 točk dosegel v uvodni četrtini. Andrew Wiggins je dosegel 20 točk, Klay Thompson pa 15. Draymond Green je zgrešil številne odprte mete (2/12 iz igre, 0/4 za tri), tudi centru Kevonu Looneyju ni uspelo ponoviti odličnih predstav s finala Zahoda proti Dallasu.

Stephen Curry je udarno odprl finalno serijo. V uvodni četrtini je zadel šest trojk in nasul 21 točk. V zadnjih treh desetletjih je več točk v eni četrtini finala dosegel le legendarni Michael Jordan na četrti tekmi junija 1993 proti Phoenixu (22). Foto: AP

Curry nasul 21 točk v prvi četrtini
Curry je sanjsko odprl finalno serijo. V uvodni četrtini je zadel šest trojk iz osmih poskusov. Soigralci so ga vedno iskali, s hitrim izmetom je povzročal velike težave obrambi Celticsov. Ostrostrelec je nasul 21 točk. Po 12 minutah so Bojevniki vodili z 32:28.

Celticsi do minimalne prednosti ob odmoru
Na začetku druge četrtine sta Otto Porter in Thompson s trojkama povišala na 47:37. Boston je odgovoril z delnim izidom 10:0, Brown je nanizal šest točk, Smart pa je bil natančen izza črte in sredi druge četrtine je bil izid izenačen (47:47). Gostje so s trojko Horforda in dvema prostima metoma na odmor odšli z minimalno prednostjo (54:56).

Bojevniki hitro zapravili 15 točk naskoka
V tretji četrtini sta se razigrala Wiggins in Poole. Golden State si je z delnim izidom 19:8 zagotovil najvišjo prednost na tekmi (87:72). Po 36 minutah so bili Celticsi v težavah (92:80).

Horford je odlično odigral prvo finalno tekmo v dolgoletni karieri. 18. junija lani se je vrnil v Boston v menjavi igralcev. V Oklahomi so ga odpisali in se dogovorili za prihod Kembeja Walkerja iz Bostona. Foto: AP

Trener Bostona Ime Udoka je ves čas ponavljal, da je ključna obramba. V tretji četrtini so njegovi varovanci prejeli 38 točk, na začetku zadnje četrtine pa je končno našel razigrano peterko. Brown je dosegel pet zaporednih točk, po izgubljeni žogi Poola pa je še podal do Roberta Williamsa, ki je z zabijanjem znižal na 92:87. Stevu Kerru je z minuto odmora uspelo malce zaustaviti silovit nalet Celticsov, Curry je sredi zadnje četrtine povišal na 103:100.

Horford neustavljiv v končnici
Boston je ujel pravi ritem pri metih izza črte. Derrick White in Horford sta zadela po dve trojki (103:109). Obramba Bostona je odlično pokrila Curryja, pustila pa je odprte mete Draymondu Greenu, ki mu ni uspelo zadeti izza črte, zgrešil pa je tudi dva prosta meta. Horford je bil neustavljiv v končnici. Če so ga gostitelji pokrili, je našel Marcusa Smarta, ki je z dvema trojkama zapečatil usodo Golden Stata (103:117). Thompson je minuto in devet sekund pred koncem dosegel prvi točki za Bojevnike po petih minutah suše, a bilo je že precej prepozno. Horford je s polaganjem in dodatnim prostim metom kronal imeniten večer v Chase Centru.

Udoka: Naša ekipa je zelo trdna, nismo postali nervozni
"Naš najboljši strelec Tatum je iz igre metal le 3/17, vendar je odlično zaposlil soigralce. Sprejel je veliko pravih odločitev, zelo dober je bil tudi v obrambi, zato sem ga pustil na parketu. V prvih treh četrtinah nismo igrali dobro, a nam je še vedno uspelo držati priključek. Naša ekipa je zelo trdna, nismo postali nervozni. Ključna je bila obramba v zadnji četrtini. Zaustavili smo elitne strelce Lige NBA," je bil na novinarski konferenci zadovoljen trener Bostona Ime Udoka.

Nekdanji nigerijski reprezentant Ime Udoka je najboljšo sezono v karieri odigral za Portland. V sezoni 2006/07 je 75 tekem v dresu Blazersov začel v prvi peterki in v povprečju dosegal 8,4 točke. Leta 2014 je bil pomočnik Gregga Popovicha, ko je San Antonio osvojil naslov prvaka. Foto: AP

44-letni strokovnjak je kariero končal leta 2012, nato pa je bil pomočnik v San Antoniu, Philadelphii in Brooklynu. To je njegova prva sezona v vlogi glavnega trenerja. Presegel je vsa pričakovanja.

"V končnici smo igrali proti ekipam, ki so se zelo zanašale na enega zvezdnika. Pri Brooklynu je bil to Durant, pri Milwaukeeju Antetokounmpo, pri Miamiju pa Butler. Če nam jih je uspelo omejiti v napadu, je imela ekipa ogromne težave z doseganjem točk. Mi se zanašamo na ekipno igro, imamo veliko igralcev, ki so sposobni zadeti. V zadnji četrtini so naše prodore skušali zaustaviti s consko obrambo. Žogo smo hitro podali do odprtega igralca, ki je zadel trojko. Bojevniki nimajo veliko visokih igralcev, zato skušajo zapirati raketo in imeli bomo veliko odprtih metov za tri točke. To sem predvidel že pred začetkom finala."

Kerr: Težko jih bomo premagali, če bodo zadeli 21 trojk
"V četrti četrtini so zadeli prav vse velike mete. Boston je odigral sijajno četrtino. Težko jih bomo premagali, če bodo zadeli 21 trojk. Prišli so in si prislužili zmago. Odigrali so hudičevo dobro zadnjo četrtino, to jim je treba priznati. To je precej preprosto," je trener Steve Kerr pohvalil goste.

"Pred desetletjem takega preobrata ne bi bilo, saj v Ligi NBA ni bilo ekipe, ki lahko z vseh položajev zadeva trojke. Čaka nas videoanaliza. To je šele prva tekma in nič še ni odločeno. Zmaga na drugi tekmi je za nas nujna. Že pred finalom sem rekel, da bo treba kakšno tekmo dobiti tudi v Bostonu. Eno tekmo smo dobili v Denverju, Memphisu in Dallasu. Prepričan sem, da nam lahko uspe," je dodal Kerr.

Jaylen Brown je na začetku zadnje četrtine približal Celticse. Foto: AP

Horford: Brown nas je povlekel in začutili smo priložnost
"Žoga je odlično krožila v zadnji četrtini, soigralci so me poiskali. Tudi White in Smart sta bila natančna pri metih za tri točke. Ko smo bili v zaostanku, nas ni zajela panika. Ključen je bil začetek zadnje četrtine, ko nas je povlekel Brown. Začutili smo priložnost. Dobili smo zalet in vse se je poklopilo," je povedal Horford.

Veteran, ki je na novinarsko konferenco pripeljal sina, ni evforičen in opozarja: "Curry je bil neverjeten v prvi četrtini, zadeval je z vseh položajev. To bo še velik izziv za našo obrambo, veliko večji kot na prejšnjih treh serijah v letošnji končnici."

Z 18. naslovom bi na večni lestvici prehiteli Lakerse
Boston je v zadnjih 36 letih osvojil le en naslov. Leta 2008 je v finalu premagal LA Lakerse s 4:2, nazadnje pa je v finalu igral 2010, ko je moral na sedmi tekmi premoč priznati svojemu večnemu tekmecu iz Los Angelesa. Lakersi in Boston imajo po 17 naslovov, Celticsi se lahko znova sami zavihtijo na vrh večne lestvice.

Golden State in Boston se v finalu merita drugič v zgodovini. Leta 1964 so Celticsi zmagali na petih tekmah, čeprav je v obračunu centrov Wilt Chamberlain popolnoma zasenčil Billa Russlla.