Paul George je po kritikah na parket prišel nabrušen in na peti tekmi dosegel največ točk v seriji. Bil je prvi strelec s 35 točkami. Foto: Reuters

Clippersi so pokazali, zakaj so v najožjem krogu favoritov za naslov. Potem ko jih je na prejšnji tekmi v zadnji sekundi pokopal Luka Dončić, so tokrat na igrišče prišli odločeni, da tekmecem odčitajo lekcijo. Po uvodnih nekaj minutah, ko so Mavericksi povedli za sedem točk, je začelo padati z vseh strani.

V napadu sta blestela Kawhi Leonard in močno kritizirani Paul George, ki sta že v prvi četrtini skupaj dosegla 24 točk. V obrambi so Clippersi zamenjali čuvaje na Dončića, ga podvajali in bolj pazili na pick and roll. Vse to se je pokazalo z delnim izidom 32:6, s katerim so končali prvo četrtino. Tekma je bila praktično odločena, ko je razlika v drugi četrtini narasla na +27. V drugem polčasu so Clippersi zlahka nadzirali potek igre.

Največ so ob koncu tekme vodili za 45, prednost pa nikoli ni padla pod 22 točk. Poraz s 43 točkami razlike je izenačitev negativnega rekorda Dallasa v končnici v klubski zgodovini. Poraz z enako razliko so jim povzročili Lakersi leta 1984.

Luka Dončić je tekmo končal z 22 točkami, 8 skoki in 4 podajami. Foto: Reuters

Pri Dončiću je bila vidna utrujenost zaradi naporne serije in tekem vsak drugi dan. Mučil ga je tudi poškodovani levi gleženj, ki so mu ga na klopi nenehno masirali, a grimase na parketu so bile dovolj zgovorne. Za nameček tudi tokrat ni mogel računati na pomoč poškodovanega Kristapsa Porzingisa. V treh četrtinah je dosegel 22 točk (met 6/17), 8 skokov in 4 podaje.

Junaka zmage Clippersov sta bila George in Leonard. George je ob metu 12/18 dosegel 35 točk v 25 minutah, Leonard pa je iz igre metal 12/19 in dvoboj zaključil z 32 točkami v 30 minutah.

Delni izid 24:6 v zgolj štirih minutah
Srečanje je s trojko v uvodnem napadu odprl Tim Hardaway jr., takoj v naslednji akciji pa je z enako mero udaril Dorian Finney Smith. V prvih šestih poskusih je Dallas zadel štiri trojke, kar jim je prineslo vodstvo 16:9. Na drugi strani je blestel George (6 točk v petih minutah) in izid pred prvo minuto odmora je bil 16:15. Z Leonardovim zabijanjem so Clippersi prvič povedli. Kriza Mavericksov se je nadaljevala. Los Angeles je neusmiljeno polnil koš in z delnim izidom 19:0 povedel 28:16. Za delni izid 24:2 so Clippersi potrebovali samo 4 minute in 2 sekundi. Največ so v prvi četrtini vodili za 19. Leonard je v prvi četrtini dosegel 15 točk, George 9. Dončić se je z metom 4/8 ustavil pri 9 točkah, 2 skokih in 2 podajah. Izgubil je tri žoge.

Prišli na –16, a to je bil le preblisk
Nadaljevanje ni prineslo večje spremembe. Z Dončićem na klopi so neusmiljeni Clippersi po štirih minutah povedli s 53:31. Po novi minuti odmora je prednost varovancev Doca Riversa narasla na 23. Ko se je Dallas približal na –16 in so navijači spet začeli upati na vrnitev, je Los Angeles odgovoril z delnim izidom 11:0 in novo največjo prednostjo +27. Vidno nervozni Dončić je zaradi ugovarjanja dobil tudi tehnično napako. Ob polčasu so drugi nosilci Zahoda vodili s 76:52. Leonard je imel na računu 22 točk, George 18. Dončić je prvi del končal z 12 točkami (met 4/11), 7 skoki in 3 podajami.

Izključitev trenerja Dallasa
Drugi polčas so Clippersi odprli s petimi zaporednimi točkami Georga. V uvodnih dveh minutah je prednost narasla celo na 33 točk. Jasno je bilo, da te prednosti ob mizerni obrambi Mavericksov ne morejo zapraviti. Nezadovoljen z delom sodnikov je bil zaradi ugovarjanja in druge tehnične napake izključen trener Dallasa Rick Carlisle. Pred zadnjim odmorom je bil izid 111:86.

Trije rekordi Clippersov
V zadnji četrtini, ki jo je Dončić presedel na klopi, je razlika spet narasla. Clippersi so postavili klubske rekorde v končnici po doseženih točkah v polčasu (76), na koncu tekme (154) in zadetih trojkah (22).

Šesta tekma bo v petek ob 3.10.

Murray in Jokić uspešno reševala Denver
Denver se je izognil izpadu, potem ko je na peti tekmi ugnal Utah s 117:107 in izid v seriji znižal na 2:3. Blestela sta Jamal Murray in Nikola Jokić.

Kanadski branilec je 33 od svojih 42 točk dosegel v drugem polčasu. K temu je dodal še 8 skokov in 8 podaj. Murray je na zadnjih dveh tekmah dosegel 92 točk ob 60 poskusih iz igre. Obe tekmi je končal brez izgubljene žoge. Jokić je Jazzerjem tokrat nasul 31 točk.

Silovit odgovor Clippersov na peti tekmi

KONČNICA, 1. krog, Zahod:

LA CLIPPERS (2) – DALLAS (7) 3:2
154:111 (41:22, 35:30, 35:34, 43:25)
George 35 (met 12/18, 4/8 za tri) v 25 minutah, Leonard 32 (met 12/19), Harrell 19 in 11 skokov, Morris 12, Shamet in Jackson po 11, Pattersson in Zubac 9, Williams 8, McGruder 6, Coffey 2; Dončić 22 (met 6/17, 1/6 za tri), 8 skokov, 4 podaj, 5 izgubljenih žog v 31 minutah, Hardaway 19, Burke 15, Kleber 12, Wright 11, Finney Smith 9, Marjanović 5, Se. Curry, Cleveland in Reaves po 4, Kidd Gilchrist in Jackson po 3.

DENVER (3) – UTAH (6) 2:3
117:107 (33:32, 21:31, 28:23, 35:21)
Murray 42 (met 17/26, 4/8 za tri), 8 skokov in 8 podaj, Jokić 31 (met 12/19, 7/11 za tri), Porter Jr. 15, Grant 13, Craig 5, Millsap in Morris po 4, Dozier 3; Mitchell 30 (met 11/22, 4/8 za tri), Clarkson in Conley po 17, Ingles 13, Gobert 11 in 12 skokov, O'Neale 10, Niang 7, Bradley 2.