Luka Dončić in soigralci so dosegli nujno potrebno zmago. Foto: Reuters

Zadnja dva poraza so Teksašani vpisali proti odpisanemu Charlottu. V Spectrum Centru ni zadostovalo niti 40 točk Dončića, ki je vendarle lahko zaigral v Indianapolisu. Vodstvo lige je namreč še enkrat pregledalo posnetek nedeljske tekme proti Sršenom in preklicalo 16. tehnično napako. Luka je sodnikom, potem ko se ni strinjal z eno od njihovih odločitev, namenil kletvice. To je že njegova druga tehnična napaka v tej sezoni, ki so jo preklicali. V celotni ligi sta le dva igralca v tej sezoni dobila več tehničnih napak, Dillon Brooks (Memphis/18) in Trae Young (Atlanta/17).

Tudi v Gainbridge Fieldhousu so imeli Mavsi težave v skoku. Gostitelji so ga dobili s 43:33, ob tem pa so v napadu ujeli 14 odbitih žog, deset več kot zasedba Jasona Kidda. Najboljši skakalec Dallasa je bil s sedmimi skoki Dončić, medtem ko so jih visoki igralci moštva iz Teksasa skupaj zbrali le pet. Je pa Mavsom uspelo bistveno izboljšati dva elementa, ki sta bila zelo slaba proti Hornetsom. Iz igre so namreč v nedeljo metali zgolj 38-odstotno, tokrat skoraj 57-odstotno. V Charlottu so si podelili 18 podaj, devet manj od tekmeca, tokrat pa devet več kot Pacersi, skupaj 29.

Carlisle: Le en igralec je sposoben takih podaj

Šest jih je tako kot Kyrie Irving prispeval Dončić, ki je bil s 25 točkami (iz igre 8/17, za tri 4/10, prosti meti 5/5) prvi strelec gostov. “To Luka počne. Je eden najboljših podajalcev v ligi, ob tem pa zna tudi zadevati,“ je dejal trener Dallasa Kidd, Rick Carlisle, ki zdaj vodi Indiano, predtem pa je 13 let (do leta 2021) sedel na klopi Mavsov, pa je dodal: “Luka je dal nekaj neverjetnih podaj, ki jih sposoben le en igralec na svetu.

Verjetno ena najboljših podaj Luke Dončića

Dallas je imel tokrat bistveno več razpoloženih igralcev: 14 se jih je vpisalo med strelce, 20 jih je s klopi dodal Jaden Hardy, 16 jih je dosegel Irving, 13 Tim Hardaway, 11 Reggie Bullock, 10 pa JaVale McGee. Dallas, ki je izza črte metal 49-odstotno (18/37) – tako kot Luka je trojke zadel tudi Hardy, Bullock pa je dodal še tri – je precej bolje svoje delo v primerjavi z zadnjim dvobojem opravil pod obročem v napadu, saj je v obarvanem delu oziroma “raketi” dal 48 točk, osem več kot Indiana.

13 točk Dončića v tretji četrtini

Pet točk je bila najvišja domača prednost. 19:14 je Indiana povedla, potem ko je v enem napadu zbrala štiri ofenzivne skoke. Vseeno je po prvih 12 minutah vodil Dallas, ki je prvič na zadnjih devetih gostovanjih dobil prvo četrtino. V drugi so gostje dokončno prevzeli pobudo in na odmor odšli z prednostjo 12 točk. Irving je v prvem polčasu prispeval 14 točk, 12 pa jih je pristavil Dončić. V prvem delu so Mavsi izgubili le eno žogo.

24-letni zvezdnik iz Ljubljane je stvari v svoje roke vzel v tretji četrtini, v kateri je statistiko napolnil s 13 točkami. Navdušil je s podajo čez celo širino igrišča, ko so ga v kotu podvajali in se je zdel položaj brezizhoden, toda na drugi strani je našel Hardyja, ta pa je nato zadel trojko. Pridružil se je še McGee z zabijanji in slabih deset minut pred koncem srečanja si je Dallas priboril najvišjo prednost, ko je povedel za 31. Devet od 13 izgubljenih žog so Mavsi zapravili v zadnji četrtini.

Dallas do konca rednega dela v krčevitem boju za končnico čaka še šest tekem. Najprej so na vrsti tri gostovanja v Vzhodni konferenci, v Philadelphii, Miamiju in Atlanti. Nato v American Airlines Center prihajajo Sacramento, Chicago in San Antonio.

Goran Dragić debitiral na svoji 1000. tekmi

Goran Dragić je dočakal debi v dresu Milwaukeeja, ki se mu je pridružil 4. marca. Izkušeni Ljubljančan, ki je nastopil na svoji 1000. tekmi v NBA-ju, je igral devet minut, v tem času pa prispeval tri podaje. "Malce sem še zarjavel. Vesel sem, da sem lahko zaigral. Na najboljši način sem skušal pomagati ekipi. Dolgo sem čakal na ta trenutke, ki je končno prišel. Počasi se spoznavam s sistemom in uigravam z igralci. Počasi napredujem," je bil zadovoljen Dragić. Bucksi, vodilna ekipa v ligi, so s 117:126 v gosteh ugnali najslabše moštvo v ligi, Detroit.

Goran Dragić (v ozadju) je v dresu Milwaukeeja dočakal prve minute. Foto: AP

Poznala se jim ni niti odsotnost najboljšega igralca Janisa Andetokumba. Ob odsotnosti Grka je vajeti igre prevzel Khris Middleton, ki je Pistonsom, za katere je odigral svojo prvo sezono v NBA-ju, dal 34 točk. "Ob Janisovi odsotnosti sem vedel, da moram biti agresiven. Moram prihajati v položaj, v katerem lahko iščem odprte soigralce ali pa mečem," je povedal Middleton. Milwaukee je igral tudi brez Jrueja Holidaya in Jaeja Crowderja. Brook Lopez je pristavil 24 točk in 14 skokov, Bobby Portis 21 točk in 14 skokov, Jevon Carter pa 22 točk. Jaden Ivey je na drugi strani z 32 točkami odigral tekmo kariere. Detroit je klonil šestič zapored in 17. na zadnjih 18 tekmah.

Embiid počival v Denverju

Denver je gostil tretjo ekipo Vzhoda, Philadelphio, pri kateri je počival prvi strelec lige Joel Embiid. Nuggetsi so slavili zmago s 116:111. 29. trojni dvojček sezone je vpisal Nikola Jokić, ki je statistiko napolnil s 25 točkami, 17 skoki in 12 podajami. Tako so bili gledalci prikrajšani za obračun glavnih kandidatov za naziv MVP-ja, ki ga je v preteklih dveh sezonah prejel srbski center. "Vsi bi radi gledali dvoboj teh dveh igralcev. Toda moramo biti previdni in pametni. Želimo, da zdravi pričakamo končnico," je dejal gostujoči trener Doc Rivers.

Embiid je imel namreč težave z mečno mišico. Sixersi so na četrti tekmi zapored pogrešali Jamesa Hardna, klonili pa so tretji v nizu. Tako je bil prvi strelec Philadelphie Tyrese Maxey, ki je 23 od svojih 29 točk dosegel v prvem polčasu. V drugem delu so zaostajali že za 22, toda niso popuščali in so se celo vrnili v igro, a Denverju je uspelo pravočasno ustaviti njihov nalet. Vlatko Čančar je tekmo spremljal s klopi.

Tekme 27. marca:
INDIANA – DALLAS
104:127 (27:29, 20:30, 27:40, 30:28)
Mathurin 26 (9/19 iz igre, 2/8 za tri), Nembhard 17, McConnell 15, Nwora 13, Smith 11, Brissett 10, Jackson 8 in 12 skokov, Nesmith 4 (1/10 iz igre, 1/5 za tri), Haliburton, Hield in Turner niso igrali; Dončić 25 (8/17 iz igre, 4/10 za tri, prosti meti 5/5), 7 skokov in 6 podaj v 28 minutah, Hardy 20 (4/6 za tri), Irving 16 (7/11 iz igre), Hardaway 13 (2/4 za tri), Bullock 11 (3/6 za tri), McGee 10, Wood in Bertans po 6, Ntilikina 5, Powell in Holiday po 4, Morris 3, Wright in Green po 2.

DETROIT – MILWAUKEE 117:126
Ivey 32 (met 9/19), Duren 18 in 10 skokov, Bagley 16, Wiseman in Hayes po 14; Middleton 34 (met 13/23), Lopez 24 in 14 skokov, Carter 22, Portis 21 in 14 skokov … Dragić 0 (0/1 za dve, 0/1 za tri), 3 podaje v devetih minutah.

NEW YORK – HOUSTON 137:116
Quickley 40 (met 14/18), Randle 26, Barrett 19, Toppin 15, Grimes 14; Porter 26, Green 19, Martin 18, Smith 14 in 11 skokov, Eason 13, Christopher 12, Sengun 11.

UTAH – PHOENIX 103:117
Markkanen 25, Kessier 18, Horton-Tucker 16, Olynyk 10; Booker 24, Ayton 14, Ross 13, Payne 12, Biyombo 11.

DENVER – PHILADELPHIA 116:111
Jokić 25, 17 skokov in 12 podaj, Murray 19, Brown 18, Porter 15, Gordon 12, Čančar ni igral; Maxey 29, Harris in Reed po 16, McDaniels 14.

PORTLAND – NEW ORLEANS 90:124
Watford 20, Knox 15, Eubanks in Sharpe po 12, Reddish 11; Ingram 29, McCollum 17, Murphy 16, Valančiunas 10 in 21 skokov, Richardson 10.

SACRAMENTO – MINNESOTA 115:119
Fox 29, Sabonis 24 in 10 skokov, Barnes 19, Heurter 13, Monk 12; McDaniels 20, Reid 18, Edwards 17, Gobert 16 in 16 skokov, Conley 16, Anderson 15 in 11 podaj, Nowell 14.

LA CLIPPERS – CHICAGO 124:112
Batum 24, Gordon in Leonard po 22, Hyland 13, Westbrook 12 in 10 podaj, Zubac 11, Plumlee 10; LaVine 23, DeRozan 21, Vučević 20, Williams 16, Drummond 11.