Luka Dončić je bila znova najboljši strelec tekme. V 26 minutah se je približal trojnemu dvojčku. Foto: Reuters

Luka Dončić je bil najboljši strelec tekme s 24 točkami. Na parketu je bil le 26 minut, v zadnjih 14 minutah je počival. Zbral je tudi devet skokov in osem podaj.

Mavericksi, ki so v petek popolnoma odpovedali v obrambi, so sanjsko odprli srečanje. V prvem polčasu so bili nezgrešljivi in si z 58-odstotnim metom priigrali najvišjo prednost v zgodovini Lige NBA po prvem polčasu (27:77). Podatki veljajo od sezone 1954/55. Do današnjega popoldneva v Los Angelesu je imel rekord Golden State, ki je leta 1991 ob odmoru vodil proti Sacramentu s 47 točkami naskoka.

Dallas s sanjskim prvim polčasom prizadejal najhujši poraz Clippersom

Blizu tudi rekordna zmaga v klubski zgodovini
Kazalo je še na kakšen rekord, a so v zadnji četrtini igrali rezervisti in razlika ni več naraščala. 13. novembra 2014 je Dallas ugnal Philadelphio s 123:70, kar je najvišja zmaga v klubski zgodovini. Najvišjo zmago v zgodovini Lige NBA je dosegel Charlotte. 17. decembra 1991 je ugnal Miami s 148:80. Vseeno je to najhujši poraz Clippersov v zgodovini kluba, decembra 1988 so proti Seattlu izgubili s 50 točkami razlike.

Clippersi brez Leonarda in Morrisa nemočni
Kawhi Leonard je prejel udarec v usta v petek, potreboval je osem šivov in tokrat je počival. MVP finala v letih 2014 in 2019 je motor ekipe. Manjkal je tudi Marcus Morris zaradi poškodbe kolena. V prvem polčasu so Clippersi zadeli le devet metov iz igre, le enkrat so bili natančni za tri točke iz 19 poskusov, kar je najslabši met izza črte v zadnjih 25 letih.

Dallas, ki je v petek proti Lakersom izgubil skok s 27:53, je bil tokrat zbran in veliko boljši pod obročema (54:36). Gostje so zadeli 14 trojk, Clippersi pa le štiri iz 33 poskusov!

Dončić je že v prvi četrtini dosegel 13 točk. Foto: Reuters

Dončić: Številni so nas ocenjevali že po uvodnih dveh porazih
"Dokazali smo, kaj zmoremo. Številni so nas ocenjevali že po uvodnih dveh porazih. Sezona je dolga. Nadaljevati moramo v takem slogu in predvsem moramo tako igrati v obrambi," je povedal Dončić, ki je na prvih treh tekmah nove sezone dosegel 83 točk.

Hardaway: Šele v garderobi opazili, da je razlika 50 točk
"Vse nam je šlo od rok. Sploh se nismo zavedali, da imamo tako visoko prednost. Šele ko smo prišli v garderobo, smo opazili, da je razlika kar 50 točk," je dodal Tim Hardaway, ki je zadel štiri trojke. Točno toliko so jih zadeli tudi Clippersi.

Prva četrtina: Clippers-Dončić 13:13
Dončić je učinkovito zaključil prvi napad in dal zalet soigralcem, ki so nanizali 10 točk, in trener Clippersov Tyronn Lue je moral vzeti minuto odmora. Gostitelji so delovali kot razbita vojska. Dorian Finney-Smith in Maxi Kleber sta bila natančna izza črte, Dončić pa je sijajno organiziral igro. V zadnjih dveh minutah prve četrtine je dvakrat uspešno polagal in zadel še s treh metrov. Mavericksi so imeli po 12 minutah kar 23 točk naskoka (13:36). 21-letni Ljubljančan je dosegel 13 točk, toliko kot celotna ekipa gostiteljev.

50 točk prednosti ob odmoru – rekord vseh časov
Če je kdo pomislil, da Clippersi slabše ne morejo igrati, se je pošteno uštel. Dallas jih je povozil s 26:5 na začetku druge četrtine, ko je Dončič sedel na klopi. James Johnson, Jalen Brunson in Tim Hardaway so bili natančni za tri točke. Jezni trener Lue je vzel še dve minuti odmora, a njegovi varovanci so bili neprepoznavni. Dončić se je vrnil na parket tri minute in pol pred odmorom. Odlično je zaključil dva napada. V prvem polčasu je bil razred zase z 18 točkami (7/14 iz igre). Trey Burke je s trojko postavil izid polčasa – 27:77.

Paul George je v torek potopil Lakerse s 33 točkami, nato pa je v petek v Denverju zadel pet trojk. Tokrat je zgrešil vseh šest metov izza črte in mu ni uspelo dvigniti soigralcev. Foto: Reuters

Dončić sedel na klop že 14 minut pred koncem
Drugi polčas je Dallas začel malce bolj ležerno. Serge Ibaka je nanizal štiri točke, po polaganju Nicolasa Batuma pa je Rick Carlisle vzel minuto odmora. Deset zaporednih točk Clippersov je bilo premalo, da bi se vrnili v igro.

Hardaway je zadel tri zaporedne trojke in dve minuti pred koncem tretje četrtine je prednost znova narasla na 50 točk (52:102). Minuto in 41 sekund pred koncem je nasmejani Dončić odšel na klop.

V zadnjih 14 minutah so igrali rezervisti na obeh straneh. Pri Dallasu je bilo na parketu vseh 14 košarkarjev, le Tyrell Terry se ni vpisal med strelce.

"To je bila očitno najboljša predstava te ekipe, tako v rednem delu kot v končnici. Očitno. Na prvih dveh tekmah smo imeli nekaj težav in nihanja v igri. Fantje so se tega zavedali in so se že pred tekmo odločiti, da naravnajo svoje merke ter da bodo najmočnejše moštvo v telovadnici," je slikovito opisal trener Mavsovv Rick Carlisle.

V končnici pretekle sezone boljši Clippersi
Avgusta sta se ekipi srečali v uvodnem krogu končnice. Dončić je s trojko ob pisku sirene izenačil na 2:2 v zmagah, a so nato Clippersi zanesljivo dobili peto in šesto tekmo. V polfinalu Zahoda so zapravili vodstvo s 3:1 proti Denverju in tako ostali brez prvega preboja v konferenčni finale v klubski zgodovini.

Kyle Kuzma je blestel v prvi četrtini, ko so si Lakersi nabrali odločilno prednost. Foto: AP

Lakersi brez Davisa gladko odpravili Minnesoto
Tudi druga nedeljska tekma v Staples Centru je bila odločena zelo hitro. LA Lakersi so odpravili Minnesoto s 127:91. Manjkal je zvezdnik Anthony Davis, ki si je poškodoval mečno mišico, a so Volkovi precej bolj pogrešali svojega vodjo na parketu. Karl-Anthony Towns je manjkal zaradi poškodbe zapestja.

Kyle Kuzma je zadel tri trojke v uvodnih dveh minutah. Vseh 20 točk je prispeval do odmora. Jezerniki so prvo četrtino dobili s 40:23 in le še nadgradili izjemno predstavo proti Dallasu v petek.

Prednost je ves čas naraščala. Po treh četrtinah je na semaforju pisalo 103:67. Izkazal se je tudi Marc Gasol, ki je zadel vse tri mete za tri točke, zbral je tudi osem podaj in sedem skokov. LeBron James si je znova zvil gleženj, dosegel je 18 točk in devet skokov, na parketu pa je bil le 26 minut. Že v noči na torek čaka prvake tekma s Portlandom.

Domantas Sabonis je bil junak v Bankers Life Fieldhousu. Foto: Reuters

Sabonis zagotovil Indiani novo zmago
Domantas Sabonis je zagotovil Indiani tretjo zmago. Pacersi so v napeti tekmi premagali Boston s 108:107. 24-letni litovski center je osem sekund pred koncem prodrl pod obroč, švignil mimo Roberta Williamsa in uspešno zaključil polaganje. Prosti met je zgrešil, a je nato po minuto odmora Jayson Tatum zgrešil trojko z devetih metrov za zmago Bostona.
Novi trener Pacersov Nate Bjorkgren prejema pohvale z vseh strani na začetku sezone. Sabonis (19 točk in 10 skokov) ga je označil kar za genija, saj ima v glavi ogromno akcij in številne mogoče scenarije v končnici tekme.

Milwaukee nemočen v New Yorku
New York je presenetil Milwaukee z odlično predstavo v Madison Square Gardnu. Julius Randle je prispeval 29 točk in 14 skokov, Elfird Payton pa 27 točk. Knicksi so se veselili prve zmage v sezoni nad favoriti Vzhoda (130:110). Tom Thibodeu je prvič okusil slast zmage na klopi New Yorka.

Giannis Antetokounmpo je zbral 27 točk in 13 skokov za Buckse, ki jih v torek in sredo čakata dve zaporedni težki gostovanji v Miamiju.

Tekme 27. decembra:
LA CLIPPERS - DALLAS
73:124 (13:36, 14:41, 30:27, 16:20)
George 15 (4/13 iz igre, 0/6 za tri), Ibaka 13 in 9 skokov, Zubac 10, Jackson 8, Kennard 7, Kabengele 5, Mann, Oturu in Batum po 4, Beverley 2, Coffey 1; Dončić 24 (8/18 iz igre, 0/5 za tri), prosti meti 8/9), 9 skokov in 8 podaj v 26 minutah, Richardson 21 (4/8 za tri), Hardaway 18 (4/8 za tri), Brunson 11, Cauley Stein 9, Finney Smith 8, Iwundu 6, Johnson, Kleber in Burke po 5, Marjanović, Powell in Green po 4.

CHARLOTTE - BROOKLYN 106:104
Hayward 28 (12/20 iz igre), Rozier 19, Washington 14 in 12 skokov; Durant 29 (5/7 za tri), Irving 25 (10/17 iz igre), Harris 13.

WASHINGTON - ORLANDO 113:120
Beal 29, Neto 22, T. Bryant 16; Fultz in Ross po 26, Fournier 19.

NEW ORLEANS - SAN ANTONIO 98:95
Ingram 28 in 11 podaj, Williamson 18 (7/22 iz igre) in 11 skokov, Ball 16; Gay 22, Walker 16, K. Johnson 14 in 11 skokov.

CLEVELAND - PHILADELPHIA 118:94
Drummond 24 (11/18 iz igre) in 14 skokov, Sexton 22, Osman in Garland po 14; Harris 16 (4/6 za tri), Simmons 15, Scott 12, Embiid ni igral.

NEW YORK - MILWAUKEE 130:110
Randle 29 (8/17 iz igre), 14 skokov in 7 podaj, Payton 27 (12/16 iz igre, 3/3 za tri), Burks 18 (4/5 za tri); Antetokounmpo 27 (9/15 iz igre) in 13 skokov, Middleton 22, Portis 17.

INDIANA - BOSTON 108:107
Brogdon 25 (11/20 iz igre), Sabonis 19 (8/18 iz igre) in 10 skokov, Warren 17, McDermott 16; Tatum 25 (9/21 iz igre) in 11 skokov, Brown 18, Pritchard 13 (5/5 iz igre).

CHICAGO - GOLDEN STATE 128:129
LaVine 33 (11/23 iz igre), Markkanen 23 (4/7 za tri), Carter 22 in 13 skokov; Curry 36 (5/15 za tri), Wiggins 19, Paschall 15.

SACRAMENTO - PHOENIX 100:116
Hield 17, Haliburton 15, Fox 12; Bridges 22 (4/8 za tri), Johnson 21, Booker 20.