LeBron James in trener Frank Vogel se veselita 50. zmage Lakersov v rednem delu. Prvega mesta na Zahodu jim zdaj res ne more več nihče vzeti. Foto: Reuters

Mestni derbi se ni odvijal v Staples Centru pred 20.000 navijači, a je bil motiv na obeh straneh ogromen. Spočiti košarkarji so prikazali odlično predstavo, lepih potez ni manjkalo.

Anthony Davis, ki je v soboto prejel udarec v oko na pripravljalni tekmi proti Orlandu, v ponedejek ni stopil na parket proti Washingtonu. Tokrat je bil v izjemni formi, prispeval je 34 točk in 8 skokov, zadel je 16 izmed 17 prostih metov.

James zagotovil Lakersom prestižno zmago nad Clippersi

"To je bila prava tekma. Boj za zmago je bil izjemen. Res ne moremo pritoževati nad predstavo v prvi tekmi," je bil nasmejan Davis.

James ni imel strelskega večera (6/19 iz igre), a je v ključnih trenutkih prevzel odgovornost. Pri izidu 101:101 je zgrešil s petih metrov, a je ujel odbito žogo in jo položil skozi obroč 12 sekund pred koncem. V zadnji akciji je odlično zaustavil Paula Georga, ki je iz nemogočega položaja zgrešil trojko.

Vsi zvezdniki so se izkazali. Pri Clippersih je George dosegel 30 točk, šestkrat je bil natančen izza črte. MVP lanskega finala Kawhi Leonard je dodal 28 točk.

Lakersi izenačili na 2:2 v zmagah
To je bil zadnji obračun mestnih tekmecev v rednem delu letošnje sezone. Uvodni večer letošnje sezone je bil že 22. oktobra, ko so bili Clippersi boljši s 112:102, dobili pa so tudi božično tekmo s 111:106. 8. marca so Jezerniki že ujeli pravo formo in odpravili Clipperse s 112:103.

Prvi nastop v končnici po aprilu 2013 so si Lakersi že zagotovili. Zdaj imajo že 50 zmag in prvo mesto na Zahodu je skoraj že zagotovljeno.

Anthony Davis je blestel že marca. Dolg odmor mu ni prav nič škodil. Foto: Reuters

Številni preobrati pripeljali do napete končnice
Prvo četrtino so dobili Lakersi s 35:23, a so Clippersi na krilih sijajnega Leonarda (19 točk do odmora) ujeli priključek ob polčasu (54:52).

Na začetku tretje četrtine se je razigral George, ki je zadel tri zaporedne trojke in Clippersi so z delnim izidom 14:1 povedli s 66:55. Davis je z 10 točkami v zadnjih treh minutah tretje četrtine poskrbel za napetih zadnjih 12 minut (76:77).

Lakersi so sredi zadnje četrtine zadeli štiri zaporedne trojke, natančni so bili Dion Waiters, Kyle Kuzma (zelo dobro je unovčil dolg premor), James in Danny Green. Pri vodstvu z 91:80 je kazalo na gladko zmago, a je George z dvema trojkama poskrbel za napeto končnico. Minuto in 46 sekund pred koncem je znižal na 99:98.

Po polaganju Jamesa je Alex Caruso velemojstrsko ukradel žogo minuto pred koncem, vendar Green ni bil natančen izza črte. George je s šesto trojko izenačil na 101:101 pol minute pred koncem. James je nato popravil zgrešen met in zagotovil prestižno zmago Lakersom, ki so že 33-krat prišli do 50. zmage v sezoni.

Rudy Gobert je zagotovil Utahu zmago z dvema prostima metoma 6,9 sekunde pred koncem. Foto: Reuters

Gobert zagotovil zmago Utahu
Na uvodni tekmi večera je Utah premagal New Orleans s 106:104. Pelikani so vodili večji del srečanja, največ s 16 točkami naskoka (60:44). Zadnjo četrtino je ekipa iz Salt Lake Cityja dobila s 27:17.

Odločilna prosta meta je zadel center Rudy Gobert 6,9 sekund pred koncem. Po minuti odmora so imeli Pelikani zadnji napad, a je njihov najboljši strelec Brandon Ingram zgrešil trojko za zmago ob pisku sirene.

Zion Williamson, ki je izpustil dva tedna priprav, je bil na parketu le 15 minut. Odličnbi novinec je prispeval 13 točk.

Pri zmagovalcih se je s 23 točkami izkazal Jordan Clarkson, po 20 sta jih dodala Donovan Mitchell in Mike Conley.

Vsi igralci obeh ekip so med uvodno himno pokleknili in protestirali proti rasizmu in policijskemu nasilju v ZDA. Košarkarji obeh ekip so nosili tudi črne majice z belim napisom v podporo gibanju Black Lives Matter oziroma Črna življenja štejejo. Poleg igralcev so simbolično pokleknili tudi vsi trenerji, pomočniki in sodniki. Mnogi od igralcev so na dresih namesto svojega imena nosili slogane v podporo gibanju. Liga NBA ima sicer pravilo, da morajo igralci stati med himno pred tekmami. A je komisar Adam Silver napovedal, da ga med nadaljevanjem lige v luči vala protestov po ZDA, ki jih je 25. maja sprožila tragična smrt Georgea Floyda zaradi policijskega nasilja, ne bodo upoštevali. Foto: Reuters

Vsaka ekipa bo odigrala še osem tekem rednega dela
V Orlandu je zbranih le 22 od skupno 30 ekip. Pravico nastopa imajo moštva, ki so uvrščena med prvih osem na Vzhodu in Zahodu ter šest tistih, ki za osmouvrščenima zaostajajo šest zmag ali manj.

V preostanku rednega dela oziroma do 14. avgusta bodo vse ekipe odigrale po osem tekem. Sledil bo repasaž. Če bo devetouvrščena ekipa za osmim mestom zaostajala štiri zmage ali manj, jo bo lahko izzvala in si v primeru dveh zmag zagotovila mesto v končnici. 17. avgusta se bo nato začela končnica, v vseh krogih bodo potrebne štiri zmage za napredovanje. Prva tekma finala je predvidena za 30. september, morebitna sedma pa za 13. oktober.

Na vsaki tekmi bo točno 320 gledalcev. A ti bodo v Orlandu prisotni zgolj virtualno oziroma prek aplikacije, ki sta jo skupno razvila Liga NBA in podjetje Microsoft. Teh 320 srečnežev, ki jih bo izbral vsak klub posebej, bo v živo prek aplikacije spremljalo tekme, njihovi obrazi, kretnje in glas pa bodo vidni na petmetrskih zaslonih ob igriščih.