Devin Booker je Jezernikom nasul 47 točk. Phoenix je dobil prvo serijo v končnici po letu 2010. Foto: Reuters

Lakersi so pred tekmo dobili spodbudo, saj je zdravniška služba dala zeleno luč Anthonyju Davisu, ki pa je sredi prve četrtine obnovil poškodbo prepone in takoj je bilo jasno, da je zanj tekme konec. Phoenix je stopnjeval silovit začetek na tekmi, v kateri je vodil od uvodne minute. Že v prvi četrtini si je priigral 22 točk naskoka. Razlika v prvem polčasu je narasla tudi na 29.

Na začetku zadnje četrtine so se branilci naslova približali na 94:84, a prednost Phoenixa do konca ni padla na enomestno številko.

Nezaustavljiv je bil Devin Booker, ki je dosegel 47 točk, od tega 22 v prvi četrtini. Iz igre je metal 15/22, od tega 8/10 za tri točke. S črte prostih metov je bil nezgrešljiv – 9/9. Imel je še 11 skokov. Jae Crowder je zadel 6 od devetih trojk za 18 točk. Pri Lakersih je bil najučinkovitejši LeBron James z 29 točkami. 20 jih je dodal Dennis Schröder, 19 Kentavious Caldwell-Pope. James je prvič v 18-letni NBA-karieri izpadel v prvem krogu končnice. Pred tem je bil njegov izkupiček 14:0.

"Serija je bila zelo težka. Po zaostanku z 1:2 v zmagah smo morali prerazporediti igralce v ekipi, popraviti svoj pristop in igro. Uspelo nam je," je povedal Booker.

Zadnji prvaki Lige NBA, ki so naslednje leto izpadli v prvem krogu končnice, so bili leta 2015 San Antonio Spursi. Skupaj je zdaj takih moštev šest.

Nuggetsi slavili na krilih Nikole Jokića
Denver je v Portlandu slavil s 126:115, čeprav je še v tretji četrtini zaostajal za 15 točk. Nikola Jokić, najverjetnejši MVP rednega dela, je spet imel izjemen večer. Ob metu 13/22 je vknjižil 36 točk, 8 skokov in 6 podaj. Michael Porter jr. je prispeval 26 točk, od tega 22 že v prvi četrtini, v kateri je zadel šest trojk (izenačen rekord lige).

Zaključek tretje četrtine je pripadel Nuggetsom, ki so se po trojki Monte Morrisa približali na 101:98. Jokić je v zadnji četrtini zadel trojko za vodstvo Denverja s 108:106, nekaj minut pozneje je bilo 119:108 in srečanje je bilo praktično odločeno. Portland se je v zaključku sicer približal na -6, vendar je vse dvome o zmagovalcu s trojko razblinil Aaron Gordon. Denver je zadnjo četrtino dobil z 28:14.

"Nismo naredili tega, kar je potrebno za dobiti serijo. Moramo se boriti naprej, delati in priti nazaj še boljši. Ne glede, kaj se je zgodilo, imamo visoko dvignjene glave. Zmagali so, čestitam jim, mi pa se moramo vrniti k delu," je povedal Damian Lillard, ki je bil z 28 točkami (3/11 za tri) najučinkovitejši pri Portlandu.

V prvem krogu končnice tako ostaja le še ena neznanka – Dallas ali LA Clippers? Dallas vodi s 3:2 in bo imel prvo zaključno žogo v soboto ob 3. uri zjutraj.

Portland (6) – DENVER (3) (2:4)
115:126 (33:29, 35:32, 33:37, 14:28)
Lillard 28 (8/20 iz igre, 3/11 za tri) in 13 podaj, McCollum 21 (9/21 iz igre), Powell 17, Anthony 14 (5/9 iz igre), Nurkić 13, Covington 11 (3/3 za tri) in 10 skokov, Simons 9, Hollis Jefferson 2; Jokić 36 (13/22 iz igre), 8 skokov in 6 podaj, Porter 26 (6/12 za tri), Morris 22 (3/6 za tri), Gordon 13, Green in Campazzo po 10, Rivers 7, Millsap 2.

LA Lakers (7) – PHOENIX (2) (2:4)
100:113 (14:36, 27:26, 35:27, 24:24)
James 29 (11/26 iz igre, 3/10 za tri), 9 skokov in 7 podaj v 41 minutah, Schröder 20 (6/14 iz igre), Caldwell Pope 19, Matthews in Horton Tucker po 12, Kuzma, Caruso, Harrell in Morris po 2, Davis 0 in 1 skok v 5 minutah; Booker 47 (15/22 iz igre, 8/10 za tri, prosti meti 9/9) in 11 skokov v 46 minutah, Crowder 18 (6/9 za tri), Bridges in Johnson po 10, Ayton in Paul (12 podaj) po 8, Payne 7, Craig 3, Kaminsky 2.