Luka Dončić je v prvi četrtini zadel sedem trojk in dosegel 28 točk. Toliko jih je dosegla celotna ekipa Clippersov. Prvič v karieri je prebil mejo 50 točk, skupaj je v rednem delu Lige NBA 12-krat dosegel vsaj 40 točk. Foto: Reuters

Le nekaj ur po odhodu Kristapsa Porzingisa v Washington v menjavi igralcev je Dončić navdušil navijače v American Airlines Centru s predstavo, ki je jemala sapo. V prvi četrtini je zadel sedem trojk, zgrešil pa dva prosta meta tik pred koncem. Klubski rekord za največ točk v četrtini tako ostaja v rokah legendarnega Dirka Nowitzkega, ki je 3. novembra 2009 proti Utahu dosegel 29 točk. Predtem je v eni četrtini največ točk v tej sezoni dosegel Stephen Curry, prav proti Clippersom jih je prispeval 25.

Nemec je 2. decembra 2004 Houstonu nasul 53 točk, kar je še vedno rekord Mavericksov. Dončić je zdaj na drugem mestu večne lestvice. Na koncu se je ustavil pri 51 točkah, iz igre pa je zadel 17 od 26 metov. Izza črte je bil natančen sedemkrat v 14 poskusih. V 40 minutah je zbral še ukradeno žogo in blokado. Izgubil je sedem žog.

Prva četrtina: Dončić – LA Clippers 28:28
Že po 43 sekundah je nakazal, da bo to poseben večer, ko je zadel trojko prek roke centra Ivice Zubca. Trener Clippersov Tyronn Lue je hitro poskusil z Nicolasom Batumom, a tudi Francoz ni imel pravega odgovora. Dončić je bil neustavljiv, dve minuti pred koncem uvodne četrtine je zadel z desetih metrov, v naslednji akciji pa je po koraku nazaj zadel že sedmo trojko za 36:26. Terance Mann je naredil osebno napako nad njim 26 sekund pred koncem prve četrtine, a je zgrešil oba prosta meta. Če bi bil natančen, bi s 30 točkami postavil klubski rekord v eni četrtini. Po 12 minutah so Mavericksi vodili s 36:28.

Na začetku druge četrtine je Ljubljančan počival štiri minute in pol. Do odmora je zbral 32 točk, Dallas pa si je nabral devet točk naskoka (59:50).

Clippersom se je po zaostanku 17 točk uspelo približati
Na začetku drugega polčasa so gostitelji še povišali prednost, Reggie Bullock je zadel izza črte (80:63). Norman Powell, ki je prišel v menjavi igralcev iz Portlanda, se je razigral ob koncu tretje četrtine in Clippersi so z delnim izidom 18:9 znižali na 89:81.

S tribun je odmevalo "MVP, MVP"
Dallas je imel vseskozi minimalno prednost tudi v zadnji četrtini. Marcus Morris je zadel trojko minuto in 13 sekund pred koncem (108:103), a sta Dončić in Jalen Brunson v zadnji minuti s prostimi meti potrdila četrto zaporedno zmago Dallasa na domačem parketu. Ko je 40 sekund pred koncem s prostim metom dosegel 50 točk, je s tribun odmevalo "MVP, MVP".

Dončić: Ko ti tako steče, nočeš odnehati
"V prvi četrtini sem se res odlično počutil. Vse je šlo noter. Ko ti tako steče, nočeš odnehati," je povedal Dončić, ki se je spomnil tudi na Porzingisa: "Gradili smo nekaj posebnega, a se očitno ni izšlo. Želim mu vse najboljše!"

"Bilo ga je res zabavno gledati. Ni bilo treba veliko storiti. Samo skušali smo, da ga ne bi ovirali. Bilo je neverjetno," je dodal trener Jason Kidd.

"Ta tekma se je odvijala okoli Luke. Trojka po koraku nazaj je njegova specialnost. Imeli smo tudi tekme, ko jih je zgrešil precej zaporedoma in tekma se je odvila nam v korist. Tokrat je zadeval in dokazal, da je res izjemen igralec," je poudaril trener Clippersov Lue. Mestni tekmeci so na lestvici za njimi, čeprav sta že dlje časa odsotna Kawhi Leonard in Paul George.

Ekipi se bosta zadnjič v rednem delu sezone srečali v noči s sobote na nedeljo ob 2.30. Morda se bosta tudi v tej sezoni pomerili v končnici.

Phoenix v ponovitvi lanskega finala povozil Milwaukee
Phoenix je v ponovitvi julijskega finala odpravil Milwaukee s 131:107. Najboljša ekipa lige je navdušila razprodani Footprint Center. Sunsi so drugo četrtino dobili s 33:22, tretjo pa s 33:21. V zadnji četrtini so večinoma igrali rezervisti, saj je prednost narasla že na 27 točk.

DeAndre Ayton je blestem proti aktualnim prvakom. Foto: Reuters

Motiv je bil izjemen, saj je Milwaukee v finalni seriji po zaostanku z 0:2 v zmagah dobil štiri zaporedne tekme. Phoenix tako še vedno čaka na prvi naslov prvaka in navijači so prepričani, da je letos idealna priložnost.

Williams: Milwaukee je osvojil naslov, to nas še vedno boli
Deandre Ayton je dosegel 27 točk (12/14 iz igre, Chris Paul pa je zbral 17 točk in kar 19 podaj. Ostrostrelec Devin Booker sploh ni blestel (17 točk, 6/19 iz igre), a imel je dovolj razigranih soigralcev.

"Milwaukee je osvojil naslov, to nas še vedno boli. To je bila velika tekma za nas. To lahko priznam. Zdaj smo še bolj samozavestni," je povedal trener Monty Williams.

Jrue Holiday in Khris Middleton sta dosegla po 27 točk za Milwaukee, Giannis Antetokounmpo ni imel svojega večera (18 točk, 5/14 iz igre).

Knicksi so se veselili prve zmage na turneji na Zahodu. Še vedno so na skromnem 12. mestu in po tekmi All Star jih čaka težka naloga v boju za končnico. Foto: Reuters

Knicksi presenetili v San Franciscu
Golden State je presenetljivo izgubil proti New Yorku s 114:116. Klay Thompson je zgrešil met za podaljšek ob pisku sirene. Stephen Curry je dosegel 35 točk, Julius Randle pa je bil najzaslužnejši za zmago Knicksov z 28 točkami in 16 skoki.

Deseti zaporedni poraz Brooklyna
Brooklyn je doživel že deseti poraz v nizu, Washington je bil v napeti končnici boljši s 113:112. V zadnjem napadu na tekmi so imeli Netsi šest sekund časa. Potrebovali so trojko, a je Cam Thomas zgrešil. Blake Griffin je žogo potisnil skozi mrežico ob pisku sirene, a to ni bilo dovolj. Najboljši strelec tekme je bil Kyrie Irving z 31 točkami.

Netsi so nekaj ur pred začetkom tekme v Philadelphio poslali Jamesa Hardna, ki je v Brooklynu zdržal le eno leto. V zameno zanj so dobili Bena Simmonsa, Setha Curryja, Andrea Drummonda in dva prva izbora na naboru.

Tekme 10. februarja:
DALLAS – LA CLIPPERS
112:105 (36:28, 23:22, 30:31, 23:24)
Dončić 51 (17/26 iz igre, 7/14 za tri, prosti meti 10/14), 9 skokov in 6 podaj v 40 minutah, Finney Smith 12 (5/10 iz igre), Bullock in Brunson po 11, D. Powell in Kleber po 8, Ntilikina 5, Green 4, Burke 2; Morris 21 (3/6 za tri), N. Powell 19, Jackson 18, Mann 13, Batum 10, Zubac in Kennard po 8, Covington 4, Hartenstein in Coffey po 2.

DETROIT – MEMPHIS 107:132
Grant 20 (7/13 iz igre), Bey in Diallo (10 skokov) po 17; Morant 23 (7/17 iz igre), Bane 22 (3/4 za tri), Adams 16 in 14 skokov.

WASHINGTON – BROOKLYN 113:112
Neto 21 (7/9 iz igre, Kuzma 15 (6/15 iz igre), 13 skokov in 10 podaj, Gill 15; Irving 31 (9/22 iz igre), Thomas 27 (4/8 za tri), Griffin 15.

NEW ORLEANS – MIAMI 97:112
Alvarado 17 (3/6 za tri), Valančiunas in Graham po 16; Butler (9/16 iz igre) in Adebayo (10 skokov) po 29, Lowry 14 (4/7 za tri), 11 skokov in 11 podaj.

HOUSTON – TORONTO 120:139
Porter 30 (6/9 za tri), Mathews 19, Green 18, Wood 17 in 11 skokov; Trent 42 (15/26 iz igre, 6/13 za tri), Siakam 30 (13/19 iz igre), Boucher 16.

PHOENIX – MILWAUKEE 131:107
Ayton 27 (12/14 iz igre), Bridges 18, Paul (19 podaj) in Booker (6/19 iz igre) po 17, Johnson 15 (3/4 za tri), McGee 12, Crowder 10; Holiday (3/4 za tri) in Middleton (9/15 iz igre) po 21, G. Antetokounmpo 18 (5/14 iz igre, 0/3 za tri), 8 podaj in 7 skokov, Portis 11.

GOLDEN STATE – NEW YORK 114:116
Curry 35 (11/25 iz igre, 5/16 za tri) in 10 podaj, Kuminga in Thompson (3/9 za tri) po 17; Randle 28 (10/23 iz igre) in 16 skokov, Fournier 22 (5/13 za tri), Burks 15.