Dončić je popolnoma zasenčil zvezdnika Phoenixa Devina Bookerja. Foto: AP

24-letni Ljubljančan je poskrbel za najboljšo predstavo na božični večer, ko je bilo na sporedu pet izbranih tekem med najboljšimi ekipami v ligi. V Footprint Centru, kjer je maja lani na sedmi tekmi polfinala Zahoda potopil Sunse, je znova zasijal. Na parketu je bil kar 44 minut, zadel je osem trojk iz 16 poskusov in vseh 12 prostih metov. Ukradel je štiri žoge in podelil tri blokade.

Sorodna novica Boston dobil prestižno božično klasiko v Los Angelesu

Mejnik 10.000 točk presegel že sredi prve četrtine
Dončić je že sredi prve četrtine s trojko z desetih metrov dosegel 12 točk in s tem presegel mejnik doseženih 10.000 točk v Ligi NBA. To mu je uspelo na 358. srečanju. S tem se je izenačil z Bobom McAdoojem. Pred njima so Wilt Chamberlain (236 tekem), Michael Jordan (303), Elgin Baylor (315), Kareem Abdul-Jabbar (319), Oscar Robertson (334) in George Gervin (355). S 24 leti in 300 dnevi je šesti najmlajši igralec, ki je dosegel 10.000 točk, za LeBronom Jamesom, Kevinom Durantom, Kobejem Bryantom, Carmelom Anthonyjem in Tracyjem McGradyjem.

Čarobna božična predstava Luke Dončića

Dončić je dosegel 30 točk ali več na zadnjih 13 od 14 tekem dvobojev. Enajst zaporednih je tudi klubski rekord. Znova je prevzel še dodatno odgovornost ob številnih poškodbah, ki pestijo Dallas. Že deveto tekmo je izpustil Kyrie Irving, manjkala sta tudi Josh Green in Maxi Kleber.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Booker in Durant razočarala
Phoenix velja za eno od največjih razočaranj sezone. To je bil že deveti poraz Sunsov na zadnjih enajstih tekmah. Trenutno so šele na 11. mestu Zahoda, ki ne vodi niti v dodatne kvalifikacije.

Grayson Allen se je izkazal z 32 točkami, osemkrat je bil natančen izza črte. Rezervist Vjimerie Metu je zbral 23 točk in 19 skokov. Devin Booker ni blestel (20 točk, 6/14 iz igre), popolnoma pa je odpovedal Kevin Durant (16 točk, 4/11 iz igre), ki je izgubil kar šest žog. Tudi veteran Eric Gordon, ki velja za ostrostrelca, je razočaral (14 točk, 2/7 za tri). Poškodovana sta Bradley Beal in Jusuf Nurkić.

Šov Dončića že v prvi četrtini
Do 10.000 točk je Dončiću manjkalo še 11 točk na začetku srečanja. Potreboval je le sedem minut in osem sekund, da je presegel ta mejnik. Sredi uvodne četrtine je bil natančen z devetih metrov, nato pa se je že v naslednji akciji odločil za met z več kot desetih metrov in povišal vodstvo Mavericksov (11:21). V uvodnih 12 minutah je zbral 17 točk, zadel je tri trojke in odlično razigral soigralce. Phoenix je zelo slabo igral v obrambi in hitro je bil v težavah (24:36).

Na začetku druge četrtine je Dončić počival štiri minute, a se Sunsi niso približali. Po prvem polčasu so zaostajali s 54:64. Ljubljančan je prispeval 24 točk, 8 podaj in 4 skoke že do glavnega odmora.

Grayson Allen je bil neustavljiv v tretji četrtini in je edini član prve peterke, ki si zasluži pozitivno oceno pri gostiteljih. Foto: AP

Allen zrežiral vrnitev Phoenixa
Na začetku drugega polčasa sta Allen in Gordon zadela po dve trojki in Sunsi so se približali na 71:75. Dallas ni našel pravega ritma v napadu, dve minuti in pol ni dosegel točk, gostitelji pa so z delnim izidom 10:0 povedli s 87:82 po dveh zaporednih trojkah odličnega Allena. 28-letnik je v tretji četrtini dosegel kar 19 točk in bil najzaslužnejši za vodstvo Sunsov z 92:91 po 36 minutah.

Mavericksi blesteli v zadnji četrtini
Durant je s petimi zaporednimi točkami odprl zadnjo četrtini in poskrbel za najvišjo prednost Phoenixa na tekmi (97:91). Dončić je odgovoril z dvema trojkama, nato pa se je odprlo še soigralcem in Mavericksi so z delnim izidom 17:4 prevzeli vodstvo. Po trojki Tima Hardawaya in polaganju Derricka Jonesa so imeli devet točk naskoka (106:115). Sunsi so bili popolnoma razglašeni, niso imeli več razigranega posameznika, v zadnjih štirih minutah so dosegli le še štiri točke.

Vogel: V zadnji četrtini smo odpovedali v obrambi
"Luka je eden najboljših na svetu. Ko je tako razigran, mu moramo vedno podati žogo," je poudaril trener Jason Kidd.

"V zadnji četrtini smo odpovedali v obrambi. Ko smo podvajali Dončića, smo dobili preveč lahkih košev. Ko smo ga pokrivali ena na ena, pa nam je zlahka nasul ogromno točk," je bil potrt trener Sunsov Frank Vogel, ki je Lakerse popeljal do naslova prvaka v mehurčku v Orlandu oktobra 2020.

Tekme 25. decembra:
PHOENIX – DALLAS
114:128 (24:36, 30:28, 38:27, 22:37)
Allen 32 (12/22 iz igre, 8/17 za tri), Metu 23 in 19 skokov, Booker 20 (6/14 iz igre, 1/4 za tri) in 10 podaj, Durant 16 (4/11 iz igre) in 8 skokov, Gordon 14 (2/7 za tri), Azubuike 4, Goodwin in Eubanks po 2, Okogie 1; Dončić 50 (15/25 iz igre, 8/16 za tri, prosti meti 12/12), 15 podaj, 6 skokov, 4 ukradene žoge in 3 blokade v 44 minutah, Jones 23 (9/18 iz igre, 3/8 za tri), Lively 20 (8/9 iz igre) in 10 skokov, Hardaway 18 (3/9 za tri), Exum 7, Powell 4, Williams in Hardy po 3, Irving ni igral.