Dončić je za tri točke metal le 2/11. Foto: Reuters

Ljubljančan je iz igre metal res slabo (6/27), vseeno pa je v zadnji sekundi tekme s skokom v obrambi celo dopolnil trojni dvojček (18 točk, 10 skokov in 16 podaj). Za Luko Dončića je bil to že 18. trojni dvojček, s čimer je popravil svoj klubski rekord iz sezone 2019/2020. Na klubski lestvici je na prvih petih mestih, na šestem mestu najdemo njegovega zdajšnjega trenerja Jasona Kidda (9 trojnih dvojčkov v sezoni 1995/1996).

Sorodna novica Luka Dončić v drugi polovici sezone še povišal povprečje

Dončić je sicer v vsaki od prvih šestih sezon v Ligi NBA zbral po vsaj osem trojnih dvojčkov, s čimer se lahko pohvali le še Oscar Robertson.

Razigrani Exum običajno prinaša zmage
Precej natančnejši je bil Kyrie Irving (28 točk ob metu iz igre 13/21). Zelo učinkovit je bil tudi Dante Exum, ki je zadel vse štiri poskuse za tri točke, tekmo je končal pri 16 točkah, kar je njegov rekord na tekmah, na katerih je v igro vstopil s klopi. Kadar koli je tekmo v tej sezoni končal z vsaj 15 točkami, je to dobro zagotovilo za Dallasov uspeh (sedem zmag in le en poraz).

Bolj je navduševal s podajami
Dončić je iz igre torej metal samo 22,2-odstotno, kar je njegov najslabši odstotek meta iz igre v zadnjih petih sezonah. Štiri slabše tekme v tej statistiki je imel samo kot novinec. Exum je razložil: "Sploh ni pomembno, kako Luka igra. Kadar v napadu blesti, ga pokrivata po dva igralca. Ko mu met ne gre, ga še vedno pokrivata po dva branilca. Zato pa vedno ustvarja toliko priložnosti za soigralce."

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Izenačil rekord podaj v prvih polčasih
Slovenski as je bil prav zato veliko bolj razpoložen pri podajah, zbral jih je 16, od tega že v prvem polčasu 11, kar je izenačitev njegovega največjega števila podaj v prvih polčasih. Pri kar nekaj ni šlo za preproste podaje, še najbolj je navdušil s tisto, ko je prek celotnega igrišča v slogu podajalcev v Ligi NFL imenitno v napadu našel Derricka Jonesa.

"Vem, niso vse zmage lepe, a še vedno šteje zmaga," je po tekmi razlagal Kidd in dodal: "Danes nam v napadu res ni šlo najbolje, ključna je bila zato obramba. Ni bilo lahko, ker so Spursi v obrambi res neugodni. Vem, da na lestvici niso prav visoko, a to ne zmanjšuje uspeha."

Irving se je izkazal z nekaj slalomi. Foto: Reuters

Še vedno sedmi, a spored je ugoden
S tem so Mavsi na zadnjih sedmih tekmah zmagali še šestič, izgubili so le gostovanje pri Oklahomi, kjer pa je zaradi lažje poškodbe manjkal prav Dončić. Dallas je tako dobil vse štiri letošnje medsebojne tekme, na lestvici Zahodne konference je sicer še vedno na sedmem mestu (ki prinaša dodatne tekme za končnico), a ima enak odstotek zmag kot Sacramento (s katerim se bo do konca sezone pomeril še dvakrat), ob idealnem razpletu pa ni nemogoč niti naskok na četrto ali peto mesto. Pred dvema tekmama s Sacramentom bosta najprej na sporedu še dve z Utahom. Mavsi bodo sicer po dvakrat igrali še s Houstonom in Golden Statom. Spored je eden najlažjih, res pa je, da bodo večino preostalih tekem odigrali v gosteh.

Dallas večkrat zapravil dvoštevilčno prednost
Sama tekma je bila sicer polna preobratov. Dallas je bil večkrat v dvoštevilčni prednosti, ki pa so jo gostitelji skoraj vedno izbrisali. Mavsi so polčas dobili s 65:56 in na začetku drugega povedli s 67:56, a so Spursi s serijo 11:0 v hipu izenačili. Nekaj podobnega je bilo v zadnji četrtini, ko so igralci v modrem vodili s 93:84, a so domači z enako serijo 11:0 povedli s 95:93. Tehtnica se je nato ves čas gibala zdaj v eno, zdaj v drugo stran, dokler ni Irving slabe štiri minute pred koncem zadel za vodstvo s 102:101, s čimer se je začela pot do 40. zmage v sezoni.

Pri gostiteljih je bil najbolj razpoložen Tre Jones (22 točk in devet skokov). Mladi zvezdnik Victor Wembanyama podobno kot Dončić ni bil pri metu (3/13, 12 točk), zato pa je svoj pečat znova pustil pod obročema (11 skokov in kar šest blokad).

Edwards zgrešil trojko za podaljšek
Denver je v derbiju zahoda v gosteh premagal Minnesoto s 115:112. Nikola Jokić je zbral 35 točk in 16 skokov, Michael Porter pa je v zadnji četrtini dosegel 13 od svojih 26 točk. Anthony Edwards je za domače dosegel 30 točk (še četrtič zapored je dosegel vsaj 30 točk), a je ob zvoku sirene zgrešil trojko, ki bi tekmo popeljala v podaljšek.

Tekme 19. marca:
SAN ANTONIO – DALLAS
107:113 (30:38, 26:27, 28:26, 23:22)
Jones 22 (4/5 za tri), Vassell 19, Johnson 14, Sochan 13, Wembanyama 12, 11 skokov in 6 blokad, Branham 11, Champagnie 6, Osman 5, Barlow 4, Wesley 1; Irving 28 (13/21 iz igre, 0/5 za tri), Dončić 18 (6/27 iz igre, 2/11 za tri, prosti meti 4/5), 10 skokov, 16 podaj in 4 izgubljene žoge v 40 minutah, Exum 16, Gafford 13, Lively 12, Washington 8, Kleber in Hardaway po 5, Hardy in Jones jr. po 4.

WASHINGTON – HOUSTON 114:137
Champagnie, Bernard in Kispert (4/7 za tri) po 16; Ja. Green 42 (12/21 iz igre, 7/13 za tri, prosti meti 11/13) in 10 skokov, Thompson 25 (10/12 iz igre) in 10 skokov, Smith 18 in 14 skokov.

ORLANDO – CHARLOTTE 112:92
Anthony 21 (9/12 iz igre, 3/5 za tri), Suggs 16, M. Wagner in Banchero po 13; Miller 21 (4/9 za tri), Micić 20 (8/10 iz igre, 2/3 za tri), Bridges 16.

MINNESOTA – DENVER 112:115
Edwards 30 (13/26 iz igre, 3/8 za tri), 8 skokov in 8 podaj, McDaniels 26 (9/13 iz igre, 4/6 za tri), Conley 13, Anderson 12; Jokić 35 (14/22 iz igre, 3/4 za tri) in 16 skokov, Porter 26 (4/7 za tri), Murray 18 in 11 podaj, Gordon 14 in 11 skokov.

BROOKYLN – NEW ORLEANS 91:104
Thomas 25 (8/19 iz igre, 3/10 za tri), Bridges 15 (4/9 za tri), Schröder 12 (4/12 iz igre, 2/6 za tri); Williamson 28 (11/16 iz igre), McCollum 16 (4/8 za tri), Nance 13 in 10 skokov, Ingram in Jones po 11.