Luka Dončić se je uspešno vrnil po 23 dneh odmora. Met mu še ni stekel, zato se je bolj posvetil organizaciji igre in razigravanju soigralcev. Foto: AP

22-letni Ljubljančan je zadnjič igral 10. decembra v Indianapolisu. Pet tekem je izpustil zaradi poškodbe levega gležnja, pet pa zaradi koronskih protokolov. Poznalo se je, da 23 dni ni igral, izgubil je sedem žog. Na parketu je bil 31 minut in znova je večkrat odlično zaposlil soigralce. Zadel je dve trojki iz šestih poskusov.

Dončić po vrnitvi na parket še vedno čuti bolečino v levem gležnju

Porzingis počival pred obračunom z Denverjem
Uspešno sta se vrnila tudi Tim Hardaway in Maxi Kleber, ki sta bila prav tako zadnjih deset dni v koronskih protokolih. Manjkal je Kristaps Porzingis, ki je tokrat počival, saj je v ponedeljek na sporedu zahtevna domača tekma z Denverjem. Trener Jason Kidd še vedno ni imel na voljo popolnega kadra. Trey Burke, Boban Marjanović in Isaiah Thomas so še vedno v koronskih protokolih. Frank Ntilikina je poškodovan, Willie Cauley Stein pa je že dalj časa odsoten zaradi osebnih razlogov.

Rezervist Chriss zadel tri trojke
Rezervist Marquese Chriss je zadel vse tri mete izza črte. V zadnjih dveh sezonah je odigral le sedem tekem v Ligi NBA. Vodstvo Mavericksov je zelo zadovoljno z njegovimi predstavami, dobil je drugo desetdnevno pogodbo. Če bo tako nadaljeval, bo sledil podpis do konca sezone. Poleg Chrissa je 15 točk zbral tudi Hardaway.

Josh Giddey je navdušil 14.751 gledalcev v Paycom Centru. Najstnik je postal najmlajši igralec s trojnim dvojčkom v zgodovini Lige NBA. Na prejšnjih treh tekmah ni igral, saj je bil v koronskih protokolih. Foto: AP

Giddey najmlajši v zgodovini lige s trojnim dvojčkom
Pri Oklahomi je blestel novinec Josh Giddey. S 17 točkami, 14 podajami in 13 skoki je postal najmlajši igralec v zgodovini Lige NBA s trojnim dvojčkom. Danes je bil star 19 let, dva meseca in 23 dni. Ta rekord je do zdaj imel LeMelo Ball z 19 leti in 140 dnevi.

"Statistika je odlična. Zmaga je vedno pomembnejša od statistike posameznika. Raje bi danes ostal brez točke, skoka in podaje, mi pa bi zmagali. Nikoli ni lep občutek ob porazu, trojni dvojček hitro zbledi," je zelo zrelo razmišljal Giddey.

Tudi trener Oklahome Mark Daigneault je imel precej težav. Najboljši strelec Shai Gilgeous-Alexander, Darius Bazley in Jeremiah Robinson-Earl so v koronskih protokolih.

Dallas po slabem startu povedel za 15 točk
Poleg Dončića so bili v prvi peterki Dallasa tudi Jalen Brunson, Dorian Finney-Smith, Maxi Kleber in Dwight Powell.

Gostitelji so bolje odprli tekmo. Isaiah Roby, Ty Jerome in Aaron Wiggins so bili natančni izza črte v razmiku minute in sredi prvi četrtine je Oklahoma povedla z 18:12. Dallas je odgovoril z delnim izidom 14:4. Po trojki Hardawaya si je priigral štiri točke naskoka po prvi četrtini (22:26).

Oklahoma se je znašla v težavah v drugi četrtini. Dončić je s polaganjem zagotovil Mavericksom najvišjo prednost na tekmi (34:49). Od odmoru so gostitelji zaostajali z 39:51. Dončić je v prvem polčasu zbral sedem točk.

Oklahoma se je prebudila v tretji četrtini
V tretji četrtini se je Oklahoma zelo približala. Aleksej Pokuševski in Giddey sta zadela za tri točke in znižala na 60:63. Dallas je takoj odgovoril, Dončić je zadel trojko po koraku nazaj ob koncu tretje četrtine (64:73).

Maxi Kleber je zadel ključno trojko 24 sekund pred koncem. Foto: Reuters

Kleber zadel ključno trojko po izjemni podaji Dončića
Na začetku zadnje četrtine je bil Chriss dvakrat natančen izza črte, Dončić pa je povišal prednost Mavericksov na 15 točk (68:83). Žilavi gostitelji niso popuščali. Pokuševski in Giddey sta znižala na 83:90 dve minuti in pol pred koncem. Dallas je imel težave v napadu, v končnici tri minute ni dosegel niti točke. Roby je 41 sekund pred koncem vlil upanje Oklahomi (86:90), a je Kleber zadel odločilno trojko po sijajni podaji Dončića za hrbtom 24 sekund pred zadnjim piskom sirene. Jerome ni bil natančen in Hardaway je z dvema prostima metoma potrdil 18. zmago Dallasa v teh sezoni.

Dončić: Pljuča so kar gorela
"Bilo je zelo težko. Zadnjič sem igral pet proti petim pred štirimi tedni. Na začetku tekme je bil čuden občutek, a zelo sem srečen, da sem se končno vrnil. Pri metih nisem imel tistega pravega občutka. Ko sem imel občutek, da bom zagotovo zadel, sem si privoščil "air ball". Pljuča so kar gorela," je poudaril Dončić po najdaljši odsotnosti v karieri.

"Skoraj je vpisal trojni dvojček v pol ure. Mislim, da je odigral dobro. Pripravil je odprte mete za soigralce. Večkrat sem ga vprašal, ali ima še dovolj sape, in odgovoril mi je, da se dobro počuti, " je dodal trener Kidd.

Denver in Golden State prihajata v American Airlines Center
Dallas bo prihodnji teden tri od štirih tekem igral na domačem parketu. Že v ponedeljek bo gostil Denver, v sredo pa v American Airlines Center prihaja Golden State.

Brown nasul 50 točk za zmago Bostona po podaljšku
Jaylen Brown je nasul 50 točk v TD Gardnu. Z rekordom kariere je poskrbel za zmago Bostona nad Orlandom s 116:111.

Jaylen Brown je imel večer kariere v TD Gardnu. Foto: Reuters

Celticsi so se znašli v velikih težavah štiri minute pred koncem rednega dela, ko so zaostajali z 82:96. Brown je v zadnji četrtini dosegel 21 točk, s polaganjem pol minute pred koncem pa je poskrbel za vodstvo Bostona s 100:98. Tim Frazier je nato izsilil podaljšek, ki so ga Celticsi dobili s 16:11.

Fox zagotovil zmago Sacramentu
Sacramento je po napeti končnici premagal Miami s 115:113. Odločil je De'Aaron Fox s prostima metoma šest sekund pred koncem. Jimmyju Butlerju ni uspelo izsiliti podaljška ob pisku sirene.

Gladka zmaga Sunsov v Charlottu
Charlotte je bil nemočen proti razigranemu Phoenixu (99:133). Sunsi, ki so se veselili že 28. zmage v tej sezoni, so bili precej oslabljeni. Manjkali so Deandre Ayton, Jae Crowder in JaVale McGee. Tudi trener Monty Williams je bil odsoten.

Devin Booker je dosegel 24 točk, Jalen Smith je z 19 točkami izenačil rekord kariere, Chris Paul pa je zbral 16 podaj. Izkazal se je tudi Bismack Biyombo z 11 točkami. Center, ki je kar sedem let igral za Charlotte, je podpisal desetdnevno pogodbo s Sunsi.

37-letni LeBron James je odigral že 1336 tekem v Ligi NBA. Prehitel je Garyja Paytona na 16. mestu večne lestvice. Na prvem mestu je legendarni center Robert Parish, ki je med letoma 1976 in 1997 odigral kar 1611 tekem v Ligi NBA. Foto: Reuters

Lakersi izgubili skok z 28:56, a vseeno ugnali Minnesoto
Na zadnji nedeljski tekmi so LA Lakersi premagali Minnesoto s 108:103. Volkovi so dobili skok kar s 56:28 in kljub precej slabšemu metu so držali priključek 45 minut.

Ljubljenec občinstva v Crypto.com Areni Carmelo Anthony je zadel izjemno trojko z desne strani tri minute pred koncem. Jarred Vanderbilt je naredil še osebno napako. S štirimi točkami v eni akciji je "Melo" povišal na 103:98. Zmago sta potrdila Avery Bradley s košem ob izteku napada in Russell Westbrook s tremi prostimi meti v zadnji minuti.

LeBron James je bil znova najboljši strelec tekme s 26 točkami. Zvezdniku ni uspelo nadaljevati strelskega niza, saj je na prejšnjih sedmih tekmah presegel 30 točk. Westbrook je zgrešil vseh pet metov izza črte, izgubil je kar deset žog.

Pri Minnesoti, ki je dobila prvi tekmi v tej sezoni proti Jezernikom, je blestel Naz Reid s 23 točkami in 11 skoki. Zelo se je poznalo, da sta Karl-Anthony Towns in D'Angelo Russell v koronskih protokolih.

Tekme 2. januarja:
OKLAHOMA CITY – DALLAS
86:95 (22:26, 17:25, 25:22, 22:22)
Giddey 17 (7/16 iz igre, 3/5 za tri), 13 skokov in 14 podaj, Roby (5/5 iz igre) in Jerome po 12, Wiggins 10, Williams in Pokuševski po 9, Maldeon 8, Favors 6, Edwards 3; Hardaway (2/7 za tri) in Chriss (3/3 za tri) po 15, Dončić 14 (6/14 iz igre, 2/6 za tri), 10 podaj in 9 skokov v 31 minutah, Brunson 12, Finney Smith 10, Kleber in Powell po 9, Bullock 6, M. Brown 3, Green 2, Porzingis ni igral.

TORONTO – NEW YORK 120:115
VanVleet 35 (11/17 iz igre, 7/13 za tri), Siakam 20, 14 skokov in 7 podaj, Anunoby 14, Barnes 13; Fournier 20, Toppin in Barrett po 19.

BOSTON – ORLANDO * 116:111
Brown 50 (19/29 iz igre, 5/10 za tri) in 11 skokov, Schröder 21, Smart 17; Ross 33 (11/19 iz igre, 4/8 za tri), Harris 23, Carter 15 in 16 skokov.