Luka Dončić je dosegel rekord sezone s sedmimi zadetimi trojkami. Njegovi soigralci so bili iz 28 poskusov natančni le štirikrat. Uspeh ni bil niti blizu, saj Dallas ne velja za obrambno ekipo. Foto: AP

22-letni Ljubljančan je zapustil parket že osem minut pred koncem, saj so imeli Cavaliersi skoraj 30 točk naskoka (73:102). Rezervisti so v zadnjih minutah omilili poraz, nekaj časa pa je kazalo, da bodo Mavericksi doživeli pravi polom.

Cleveland je do današnjega večera izgubil šest zaporednih tekem proti Dallasu. V lanski sezoni je Dallas zanesljivo dobil oba obračuna (110:90 in 124:97), novembra 2019 pa je bil na domačem parketu boljši kar s 143:101.

208 cm visoki Jarrett Allen je bil neustavljiv. Nasul je kar 28 točk. Foto: Reuters

Porzingis in Hardaway razglašena
Dončić ni imel sanjskega večera (met 9/21), a je sedemkrat zadel izza črte iz enajstih poskusov. To je njegov rekord sezone. Trojni dvojček mu je uspel že 10 minut pred koncem, skupaj pa je bil na parketu 33 minut. Dorian Finney Smith je dosegel 14 točk. Popolnoma sta odpovedala Kristaps Porzingis (9 točk, 4/12 iz igre, 0/4 za tri) in Tim Hardaway (6 točk, 0/3 za tri). Latvijec je tekmo končal po koncu tretje četrtine zaradi zvina desnega gležnja.

Prva peterka Clevelanda naredila razliko
Celotna prva peterka Cavaliersov je bila v sijajni formi. Center Jarrett Allen je bil najboljši strelec tekme z 28 točkami (rekord sezone), zbral je tudi 14 skokov. Lauri Markkanen je zadel pet trojk. Organizator igre Darius Garland je zbral 18 točk. Cleveland je prevladoval v raketi, skok je dobil kar z 49:33. Tudi 19 izgubljenih žog ni bilo usodnih.

Love zrežiral preobrat v prvi četrtini
Dončić je udarno odprl tekmo. Že v uvodnih dveh minutah je zadel dve trojki za vodstvo z 8:4. Sredi prve četrtine je bil še tretjič natančen izza črte (19:14), nato pa so Cavaliersi z delnim izidom 16:4 prišli do preobrata (23:30). Razigral se je Kevin Love, ki je nanizal sedem točk.

Cleveland na odmor z 11 točkami naskoka
Po treh minutah druge četrtine je Lauri Markkanen s trojko z devetih metrov povišal na 28:35 in Jason Kidd je poslal Dončića nazaj na parket. Gostje so bili precej bolj razigrani, Isaac Okoro je s polaganjem in dodatnim prostim metom poskrbel za najvišjo prednost Clevelanda (30:42). Hardaway in Dončić sta z zaporednima trojkama ujela priključek, a je bil Dallas znova slab v obrambi. Tri sekunde pred odmorom je Ljubljančan zgrešil oba prosta meta in Cavaliersi so imeli po prvem polčasu 11 točk naskoka (41:52).

Darius Garland, Isaac Okoro in Kevin Love so v tretji četrtini uprizorili pravi šov v American Airlines Centru. Foto: Reuters

Šov Markkanena in Allena v tretji četrtini
Na začetku drugega polčasa je Dončiću z dvema zaporednima trojkama uspelo znižati na 53:60. Sredi tretje četrtine si je Cleveland z delnim izidom 11:0 priigral odločilno prednost. Allen je kraljeval pod obročem, Markkanen in Love pa sta zadela za tri točke (55:74). Kidd je vzel dve minuti odmora, a mu ni uspelo presekati silovitega naleta gostov. Po novi trojki Markkanena so si Calaviersi zagotovili že 22 točk prednosti po 36 minutah (65:87).

Marjanović navdušil navijače
Ko je Allen z zabijanjem osem minut pred koncem povišal na 73:102, je Kidd vzel minuto odmora in zamenjal celotno peterko. Številni gledalci so že zapustili dvorano, najzvestejši pa so spodbujali Bobana Marjanovića, ki je dosegel 10 točk in zadel tudi trojko 28 sekund pred koncem. Navijači so ga nagradili z velikim aplavzom, čeprav je bila tekma že nekaj časa odločena.

Dončić: Predvsem se moramo izboljšati v obrambi
"Allen je bil ključen igralec. Celotna njihova prva peterka je igrala odlično. Moramo bolje nadzorovati čustva. Predvsem se moramo izboljšati v obrambi," je povedal Dončič, ki pričakuje popolnoma drugačen obraz moštva na naslednjih dveh tekmah proti New Orleansu. Pelikani so tokrat v Staples Centru presenetljivo gladko odpravili LA Clipperse (104:123).

Kidd je dodal: "Ko nam ne stečejo meti, se smilimo sami sebi. Tekmeci ne bodo čakali, da se vrnemo v obrambo. Naša tranzicijska obramba je bila zelo slaba, ker nismo učinkovito zaključevali napadov."

Bickerstaff: Zdaj imamo zmagovalno miselnost
"Naša ekipa je precej močnejša v primerjavi s preteklo sezono. Mladi igralci so se veliko naučili iz porazov. Poleti smo dobili tudi nekaj okrepitev. Zdaj imamo zmagovalno miselnost," je bil zadovoljen trener Clevelanda J. B. Bickerstaff. Cavaliersi so v zadnjih dveh sezonah izgubili vse štiri medsebojne tekme s povprečno razliko 24,75 točke.

Nikola Jokić je bil še posebej motiviran, saj sta na Florido prišla tudi njegova brata. Foto: Reuters

Uspešna vrnitev Jokića
Nikola Jokić, ki je manjkal na zadnjih štirih tekmah zaradi poškodbe zapestja, se je vrnil na parket. Denver je z njim popolnoma druga ekipa. To je občutil Miami, ki je izgubil proti Nuggetsom s 111:120. MVP rednega dela lanske sezone je prispeval 24 točk, 15 skokov in 7 podaj. Za klopjo sta sedela njegova brata Strahinja in Nemanja.

Čančar igral štiri minute
Odločilno prednost so si Nuggetsi nabrali v prvem polčasu (43:64). V drugem delu so zadržali naskok in prekinili niz šestih porazov, kar se jim ni zgodilo že skoraj šest let. Aaron Gordon je zbral 20 točk, Bones Hyland pa je zadel pet trojk. Vlatko Čančar je znova dobil priložnost za igro, a v štirih minutah in pol ni dosegel točke ob enem zgrešenem metu iz igre.

Vročici se je zelo poznalo, da sta bila odsotna poškodovana Jimmy Butler in Tyler Herro. Trener Erik Spoelstra se je večkrat razjezil zaradi slabe obrambe. Najboljši strelec Miamija je bil Bam Adebayo s 24 točkami.

Utah v drugem polčasu povozil Portland
Utah je odpravil Portland s 129:107. Donovan Mitchell je nasul 30 točk, Rudy Gobert pa se je izkazal z 21 točkami in 16 skoki. Gostitelji so zadeli kar 19 trojk. Po izenačenem prvem delu je ekipa iz Salt Lake Cityja v drugem polčasu dosegla 76 točk.

Blazersi, ki na domačem parketu blestijo, so na gostovanjih nemočni (ena zmaga in 10 porazov). Jusuf Nurkić in Anthony Simons sta prispevala po 24 točk, a sta bila zvezdnika Damian Lillard (11 točk, 4/12 iz igre) in CJ McCollum (19 točk, 7/17 iz igre) daleč od prave forme.

Brata Ball sta bila v središču pozornosti v United Centru. Foto: Reuters

Lonzo dobil obračun bratov Ball
V United Centru sta se srečala brata Ball. Precej srečnejši je bil Lonzo, saj je Chicago premagal Cleveland s 133:119. 21.366 gledalcev je navdušeno spremljalo obračun talentiranih bratov. Ponosni oče LaVar je tekmo spremljal v črnem klobuku z napisom "Povedal sem vam."

Lonzo je zadel štiri trojke iz petih poskusov. Junak večera je bil Nikola Vučević, ki je zadel vseh šest metov izza črte in nasul 30 točk. DeMar DeRozan jih je dodal 28, Zach LaVine pa 25. Pri Sršenih je Terry Rozier zadel šest trojk, LaMelo Ball pa tri.

Tekme 29. novembra:
DALLAS ‒ CLEVELAND
96:114 (23:30, 18:22, 24:35, 31:27)
Dončić 25 (9/21 iz igre, 7/11 za tri, prosti meti 0/4), 10 skokov in 10 podaj, Finney Smith 14, Kleber 13, Marjanović 10 (4/5 iz igre), Porzingis 9 (4/12 iz igre, 0/4 za tri), Burke in Hardaway (3/10 iz igre, 0/3 za tri) po 6, Brunson 5, S. Brown 4, Green in M. Brown po 2; Allen 28 (12/17 iz igre) in 14 skokov, Markkanen 24 (5/9 za tri), Garland 18, Mobley 12, Okoro in Love (2/2 za tri) po 10, Rubio 7, Stevens 3, Davis 2.

PHILADELPHIA ‒ ORLANDO 101:96
Se. Curry 24 (10/13 iz igre, 3/5 za tri), T. Harris 17, Embiid 16 (4/16 iz igre) in 13 skokov; F. Wagner 27 (11/24 iz igre), Suggs 17, G. Harris 16, Bamba 11 in 17 skokov.

MIAMI ‒ DENVER 111:120
Adebayo 24 (11/19 iz igre), 13 skokov in 6 podaj, Strus 19 (6/12 za tri), Martin 18, Lowry 17 in 14 podaj; Jokić 24 (9/14 iz igre), 15 skokov in 7 podaj, Gordon 20, Hyland 19 (5/8 za tri), Barton 14 (4/6 za tri) ... Čančar 0 (0/1 iz igre) 4 v minutah.

CHICAGO ‒ CHARLOTTE 133:119
Vučević 30 (12/19 iz igre, 6/6 za tri) in 14 skokov, DeRozan 28 (12/20 iz igre), LaVine 25 (10/18 iz igre), Lo. Ball 16 (4/5 za tri), Caruso 14; Rozier 31 (6/7 za tri), Hayward 22, Oubre in La. Ball (13 podaj) po 18.

HOUSTON ‒ OKLAHOMA CITY 102:89
Wood 24 (3/6 za tri) in 21 skokov, Mathews 19 (5/11 za tri), Tate 15, House 12, Porter 11, 11 podaj in 10 skokov; Gilgeous Alexander 22 (9/20 iz igre), Roby in Mann po 17.

MINNESOTA ‒ INDIANA 100:98
Towns 32 (13/22 iz igre), Edwards in Russell (11 podaj) po 21; Brogdon 25 (9/20 iz igre), Sabonis 16 (5/12 iz igre), 25 skokov in 10 podaj, Holiday 15, Duarte 14.

SAN ANTONIO ‒ WASHINGTON 116:99
White 24 (10/21 iz igre), Murray 22, 10 skokov in 8 podaj, Pöltl 14 in 11 skokov, Johnson 13; Beal 18 in 8 podaj, Caldwell Pope 17, Dinwiddie 16, Gafford 13.

UTAH ‒ PORTLAND 129:107
Mitchell 30 (12/20 iz igre), Clarkson 22 (6/10 za tri), Gobert 21 (9/11 iz igre) in 16 skokov, Gay in Ingles po 14; Nurkić (9/13 iz igre) in Simons (4/7 za tri) po 24, McCollum 19 (7/17 iz igre), Lillard 11 (4/12 iz igre).

LA CLIPPERS ‒ NEW ORLEANS 104:123
George 27 (10/20 iz igre), Jackson 19, Ibaka 13 (3/4 za tri); Valančiunas 39 (15/24 iz igre, 7/8 za tri) in 15 skokov, Ingram 27 (12/18 iz igre), Jones 16.