Luka Dončić je v prvem polčasu dosegel 25 točk, v drugem delu pa so ga gostitelji precej bolje pokrivali. Foto: AP

To je bil prvi poraz Dallasa po 3. februarju, ko so morali na domačem parketu priznati premoč Milwaukeeju. V Gainbridge Fieldhousu so bili Mavericksi kljub slabi obrambi v igri za zmago še devet minut pred koncem, ko so znižali na 104:100. Indiana je zaključila srečanje z delnim izidom 29:11 in se veselila tretje zmage zapored.

Dončić, ki bo v sredo dopolnil 25 let, je bil na parketu 33 minut. Zadel je štiri trojke iz osmih poskusov in zbral tudi 6 skokov in 6 podaj. Kyrie Irving je dodal 29 točk, Josh Green je prispeval 14 točk, Tim Hardaway pa 11.

Center Myles Turner je povzročal velike težave Mavericksom. Foto: AP

Indiana je bila precej boljša v skoku (46:38), zbrala je kar 23 podaj več (38:15). Nekdanji trener Dallasa Rick Carlisle stavi na hitro igro, številne mete za tri točke. Njegovi varovanci v povprečju dosegajo največ točk na tekmo v celotni Ligi NBA in tudi tokrat niso razočarali 17.274 gledalcev.

Rekord sezone centra Turnerja
Najboljši igralec tekme je bil Myles Turner, ki se je izkazal z rekordom sezone (33 točk). Kar sedem košarkarjev Pacersov je preseglo 10 točk. Zvezdnik Tyrese Haliburton je prispeval 17 točk in 10 podaj. Ben Sheppard je zadel vseh pet metov izza črte.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

25 točk Dončića v prvem polčasu
Dončić je odlično odprl tekmo, najprej je zadel s petih metrov, nato pa je bil natančen še izza črte po koraku nazaj. Sredi prve četrtine je zbral že 10 točk in Mavericksi so si zagotovili šest točk naskoka (11:17). Ko je Ljubljančan odšel na klop po osmih minutah, so se razigrali gostitelji in po 12 minutah je bil izid izenačen (32:32).

Pacersi so sredi druge četrtine s hitro igro zlahka učinkovito zaključevali napade. Z delnim izidom 18:8 so povedli s 63:55. Dončić je držal priključek, do odmora je dosegel 25 točk in vodstvo Indiane po prvem polčasu ni bilo previsoko (67:60).

Irving približal Maverickse na začetku zadnje četrtine
Sredi tretje četrtine je Indiana povedla z dvomestno prednostjo (89:78). Obramba Dallasa je bila slaba, vseeno pa zmagovalec še ni bil znan po 36 minutah (100:91).

Dončić je počival v uvodnih petih minutah zadnje četrtine, dirigentsko palico je prevzel Irving, ki je dosegel devet točk v treh minutah in uspelo mu je znižati zaostanek na 104:100.

Pacersi s serijo trojk do visoke zmage
Trener Carlisle, ki je Dallas popeljal do naslova junija 2011 v nepozabnem finalu proti Miamiju, je moral vzeti minuto odmora. Zaupal je rezervistom, ki so bili razigrani. Sheppard in Obi Toppin sta zadela za tri točke, nato pa so se gostitelji sprostili. Še Andrew Nembhard in Haliburton sta zadela izza črte, z delnim izidom 16:2 so Pacersi povedli s 120:102.
Jason Kidd se je že tri minute in pol pred koncem odločil, da spočije vse nosilce igre.

Rick Carlisle se je veselil sladke zmage. 64-letni strokovnjak je med letoma 2008 in 2021 vodil Maverickse. Foto: AP

Kidd: Izgubili smo preveč žog v ključnih trenutkih
"Žoga ni dobro krožila v napadu, zbrali smo le 15 podaj. Ko se je Irving razigral na začetku zadnje četrtine, bi moral imeti žogo v rokah v vsakem našem napadu. Izgubili smo preveč žog v ključnih trenutkih. Haliburton je s prodori omogočil odprte mete soigralcem, Turner je bil večkrat popolnoma sam pri metih za tri točke. Indiana je zadela ključne mete in moramo jim čestitati," je poudaril Kidd.

"Vseskozi sem poudarjal, da moramo igrati agresivno. Nikoli ne bo lahko premagati Dallasa, tokrat smo bili zagrizeni in zelo tekmovalni," je bil zadovoljen Carlisle.

Pacersi so zadnjič dobili serijo v končnici leta 2014, v zadnjih treh sezonah se niso prebili med osmerico. V letošnji sezoni so opozorili nase, ko so se uvrstili v finale pokalnega tekmovanja, kjer pa so bili na začetku decembra v Las Vegasu boljši LA Lakersi.

Dallas bo turnejo na Vzhodu nadaljeval v torek v Clevelandu, v sredo bo gostoval v Torontu, v petek pa pri vodilni ekipi lige v Bostonu.

Allen, O'Neale in Nurkić zvezde večera v Phoenixu
Phoenix je premagal LA Lakerse s 123:113. To je bila osma zaporedna zmaga Sunsov na domačem parketu.

Gostitelji so bili izjemno razigrani v uvodni četrtini. Že po desetih minutah igre so povedli z 38:18. Lakersi se niso predali in tik pred koncem zadnje četrtine so ujeli priključek (92:90).
Štiri minute pred koncem je Anthony Davis znižal na 110:104, nato pa sta Grayson Allen in Royce O'Neale s trojkama potrdila zmago Phoenixa.

Allen je bil kar šestkrat natančen izza črte, dosegel je 24 točk. Kevin Durant ni imel strelskega večera (22 točk, 7/20 iz igre, 2/8 za tri), ostrostrelec Devin Booker je dodal 21 točk. Nepričakovana junaka sta bila O'Neale z 20 točkami in 10 skoki in Jusuf Nurkić z 18 točkami in 22 skoki.

Grayson Allen je zadel šest trojk. Foto: AP

Lakersi zbrali le tri skoke v napadu
Jezerniki so bili katastrofalni v skoku v napadu (14:3). Šele v tretji četrtini so ujeli prvo odbito žogo po zgrešenem metu. Sunsi so dobili skok z 51:34.

LeBron James je bil najboljši strelec tekme z 28 točkami, prispeval je tudi 12 podaj. Anthony Davis je vpisal 22 točk in 14 skokov. D'Angelo Russell je zadel štiri trojke in večer končal z 20 točkami. Rezervisti Lakersov so skupaj dosegli le 16 točk.

"Allen, O'Neale in Nurkić so bili zvezde večera," je bil zadovoljen trener Sunsov Frank Vogel, ki je osvojil šampionski prstan z Lakersi v mehurčku v Orlandu oktobra 2020.

"Zelo slabo smo začeli tekmo. V prvi četrtini smo prejeli 45 točk in vseskozi smo lovili zaostanek. Uspelo se nam je prebuditi, igrali smo zelo dobro, a rezervisti Phoenixa so zadeli ključne mete v zadnji četrtini," je poudaril James.

Nikola Jokić je po tekmi All Star prestavil v višjo prestavo. Na zadnjih treh tekmah je dosegel trojni dvojček. Foto: AP

Jokić s trojnim dvojčkom zrežiral zmago prvakov v San Franciscu
Nikola Jokić je z 32 točkami, 16 skoki in 16 podajami zagotovil Denverju prestižno zmago v San Franciscu. Golden State je izgubil vse štiri tekme v letošnji sezoni proti aktualnim prvakom (103:119). MVP junijskega finala je vpisal 18. trojni dvojček sezone, v karieri pa jih je zbral že 122.

Klay Thompson je bil najboljši strelec Bojevnikov s 23 točkami, Stephen Curry je edino trojko zadel v tretji četrtini, zgrešil je kar devetkrat.

Tri minute pred odmorom so imeli Bojevniki 14 točk naskoka (61:47), nato pa niso dosegli več niti točke do odmora in Nuggetsi so izenačili izid po prvem polčasu. Zadnjo četrtino so aktualni prvaki dobili z 28:15.

Young bo počival mesec dni
Zvezdnik Atlante Trae Young bo moral zaradi strgane vezi mezinca počivati najmanj štiri tedne.

Young, ki ga je leta 2018 na naboru kot petega izbral Dallas in ga nato v menjavi za tretjega Luko Dončića poslal v Atlanto, je imel težave z roko že na zadnji tekmi proti Torontu.

Dodatni pregledi so pokazali strgano vez, zaradi česar bo moral 25-letni organizator igre na operacijo. V povprečju dosega 26,4 točke in 10,8 podaje na tekmo.

Tekme 25. februarja:
INDIANA – DALLAS
133:111 (32:32, 35:28, 33:31, 33:20)
Turner 33 (10/15 iz igre, 2/7 za tri, prosti meti 11/12) in 8 skokov, Haliburton 17 (8/15 iz igre, 1/5 za tri) in 10 podaj, Nembhard (7/8 iz igre) in Sheppard (5/5 za tri) po 15, Mathurin 14 (3/7 za tri) in 11 skokov, McConnell in Siakam po 12, Toppin 8, McDermott 3, Smith in Jackson po 2; Dončić 33 (10/21 iz igre, 4/8 za tri, prosti meti 9/12), 6 skokov in 6 podaj v 33 minutah, Irving 29 (10/22 iz igre, 3/7 za tri), Green 14, Hardaway 11 (3/6 za tri), Gafford 8, Hardy 7, Lively 4, Kleber 3, Washington 2.

PHILADELPHIA – MILWAUKEE 98:119
Maxey 24 (8/19 iz igre, 3/8 za tri), Melton 16 (4/8 za tri), Reed 13 in 8 skokov; Andetokumbo 30 (10/17 iz igre), 12 skokov in 9 podaj, Lillard 24 (8/15 iz igre, 4/8 za tri), 9 podaj in 7 skokov, Beasley 20 (6/7 za tri), Portis 17 (3/4 za tri).

PHOENIX – LA LAKERS 123:113
Allen 24 (8/17 iz igre, 6/12 za tri), Durant 22 (7/20 iz igre, 2/8 za tri), Booker 21 (8/18 iz igre, 1/4 za tri) in 9 podaj, O'Neale 20 (6/10 za tri) in 10 skokov, Nurkić 18 in 22 skokov; James 28 (12/19 iz igre, 3/6 za tri), 12 podaj in 7 skokov, Davis 22 (11/14 iz igre) in 14 skokov, Russell 20 (4/8 za tri), Reaves 14, Hačimura 13.

WASHINGTON – CLEVELAND 105:114
Poole 31 (11/21 iz igre, 6/13 za tri), Kuzma 27 (10/24 iz igre, 2/10 za tri), Shamet 15; Allen 22 (11/18 iz igre) in 12 skokov, Mobley 21, LeVert 18 in 12 skokov, Garland 17, Mitchell 16 (3/6 za tri).

ATLANTA – ORLANDO 109:92
Murray 25 (11/20 iz igre, 2/5 za tri), 11 podaj in 9 skokov, Johnson 21 in 10 skokov, Hunter 18, Bogdanović 17 (3/5 za tri); F. Wagner 19, Carter 18 in 10 skokov, Anthony 15.

HOUSTON – OKLAHOMA CITY 110:123
Smith (17 skokov) in VanVleet (4/10 za tri) po 20, Sengun 19 in 12 skokov, Brooks 13 (4/5 za tri); Gilgeous Alexander 36 (13/23 iz igre, 2/3 za tri), Holmgren 29 (5/8 za tri), Jal. Williams 22, Dort 16 (4/6 za tri).

NEW ORLEANS – CHICAGO 106:114
Ingram 22 (7/16 iz igre, 2/6 za tri), Williamson 19 (9/15 iz igre), 11 podaj in 8 skokov, Jones 16 (4/6 za tri), Valančiunas 14 in 17 skokov; DeRozan 24, Vučević 22 in 13 skokov, Dosunmu 21 (3/6 za tri), White 16.

GOLDEN STATE – DENVER 103:119
Thompson 23 (7/15 iz igre, 5/13 za tri), Curry 20 (6/19 iz igre, 1/10 z atri), Kuminga 19, Wiggins 14; Jokić 32 (13/24 iz igre, 2/6 za tri), 16 skokov in 16 podaj, Murray 27 (9/16 iz igre, 3/5 za tri), Gordon 17, Caldwell Pope 13.

UTAH – SAN ANTONIO 128:109
Markkanen 26 (10/18 iz igre, 5/8 za tri), Clarkson 22 (8/17 iz igre, 4/8 za tri) in 10 podaj, Collins 20 (3/6 za tri), Sexton 16 in 10 podaj; Vassell 27 (10/19 iz igre, 4/8 za tri) in 9 skokov, Wembanyama 22 (9/17 iz igre, 1/3 za tri), 10 skokov in 5 blokad.