Veliko veselje košarkarjev Dallasa sredi parketa. Tudi poškodovani Luka Dončić je pritekel in čestital Kleberju. Foto: AP

24-letni Ljubljančan je spremljal tekmo na klopi zaradi poškodbe leve stegenske mišice. Po treh tekmah odmora zaradi bolečin v desnem stopalu se je vrnil Kyrie Irving, ki je bil najboljši strelec tekme z 38 točkami. Odlično je dirigiral igro in zadnjih sedem minut odigral s petimi osebnimi napakami. Mavericksi so se znova prebili na šesto mesto na Zahodu, ki neposredno vodi v končnico. Dobili so tudi medsebojno primerjavo (prvi kriterij, če imata dve ekipi enako število zmag po 82 tekmah) z Lakersi s 3:1 v zmagah.

Maxi Kleber je utišal navijače v Crypto.com Areni. Foto: Reuters

V izjemno pomembni tekmi v boju za končnico na Zahodu so si Mavericksi na krilih izjemnega Irvinga zagotovili devet točk naskoka po treh četrtinah (80:89). V zadnji četrtini so Jezerniki precej bolj zavzeto zaigrali v obrambi. Gledalci so se prebudili in z delnim izidom 25:11 so povedli s 105:100 štiri minute pred koncem po košu Dennisa Schröderja.

Velika napada Davisa, ki je nato še zgrešil ključen prosti met
Še 15 sekund pred koncem so vodili s 109:105, nato pa je Anthony Davis naredil veliko neumnost, ko se je zaletel v Kleberja. Nemec je zadel tri proste mete sedem sekund pred koncem. Na drugi strani se je Davisu zatresla roka in zgrešil je en prosti met. Jason Kidd je vzel minuto odmora, celotna obramba Lakersov se je osredotočila na Irvinga, ki je na levi strani našel Kleberja. Gostitelji ga niso uspeli pokriti in zadel je izjemno pomembno trojko v boju za končnico na divjem Zahodu.

Kleber: Še nikoli nisem zadel trojke ob pisku sirene za zmago
"Opazil sem, da so podvajali Irvinga. Pogledal sem na uro, ostalo je še 2,5 sekunde. Podal mi je žogo in vedel sem, da moram takoj poskusiti za tri točke. Še nikoli nisem zadel trojke ob pisku sirene za zmago v karieri. V zraku sem videl, da bo šla žoga skozi mrežico. Naslednja stvar, ki se je spomnim, so soigralci, ki so me objemali sredi parketa. Noro doživetje," je bil na novinarski konferenci nasmejan Kleber.

"Boj za končnico je zelo izenačen. Vsaka zmaga je pomembna. Ni pomembno, če igramo lepo ali grdo. Pomembno je, da smo ostali v igri do zadnjih sekund. Tudi ostali igralci moramo prevzeti odgovornost, ne le Kyrie in Luka," je dodal 31-letnik iz Würzburga.

Irving, ki je na zadnjih treh tekmah počival zaradi poškodbe desnega stopala, je odlično vodil igro Mavericksov. Foto: Reuters

Druga zaporedna hladna prha za Jezernike
Jezerniki so v torek z odlično predstavo v prvem polčasu gladko odpravili New Orleans, nato pa v sredo brez Davisa doživeli hladno prho v Houstonu. Zadnjeuvrščeni Rocketsi so jim zadali najgrenkejši poraz sezone (114:110).

Trener Darvin Ham je bil besen in tokrat je bil pristop zelo dober. Lakersi so zelo slabo izvajali proste mete (19/30) in še slabše metali izza črte (5/20). Dosegali so veliko lahkih košev s prodori v raketo, obramba Dallasa je bil znova slaba. LeBron James je v črni obleki in s sončnimi očali spodbujal soigralce. Najboljši strelec Lige NBA zaradi poškodbe stopala, ki jo je staknil 26. februarja v Dallasu, zelo verjetno ne bo igral najmanj do konca marca.

Davis: Razočaranje je veliko, a sezone še ni konec
"To je bil izjemno grenek poraz. Nisem želel skočiti v Kleberja, skušal sem blokirati njegov met za tri točke s strani, a mi ni uspelo. Zgrešil sem še prosti met ... Borili smo se, iztisnili smo maksimum, tega si ne moremo očitati. Treba bo analizirati napake, že v nedeljo je na sporedu naslednja tekma. Nikakor ne uspemo izkoristiti spodrsljajev ostalih ekip. Razočaranje je veliko, a sezone še ni konec," je povedal Davis, ki je bil popolnoma potrt.

Smith s trojko prizemljil Pelikane
Tudi tekmeci Mavericksov in Lakersov v boju za končnico ne blestijo. Odpisani Houston je pripravil že tretje presenečenje ta teden. V ponedeljek je premagal Boston, v sredo Lakerse, tokrat pa New Orleans s 114:112. MInuto in pol pred koncem so imeli Pelikani pet točk naskoka (107:1122).

Kenyon Martin Jr. je znižal s polaganjem, nato pa je 35 sekund pred koncem zadel še Jalen Green. Brandon Ingram ni bil natančen in Rocketsi so imeli zadnji napad, Jabari Smith je prevzel odgovornost in zadel je trojko štiri desetinke pred koncem tekme. Pelikani po minuti odmora niso več vrgli na koš in Houston se je veselil tretje zaporedne zmage prvič po decembru 2021.

Deseti zaporedni poraz prvakov na gostovanjih
Atlanta je premagala Golden State s 127:119. To je bil že deseti zaporedni poraz aktualnih prvakov na gostovanjih. Trae Young je ukradel žogo Stephenu Curryju 45 sekund pred koncem in s polaganjem zapečatil usodo Bojevnikov (125:119).

Obramba je bila znova katastrofalna. Zelo se je poznala, da je menjal Draymond Green, ki je bil kaznovan, potem ko je v sredo v Los Angelesu prejel 16. tehnično napako v sezoni.

Trener Steve Kerr je nasmejal novinarje, ko je napovedal, da bodo tekmeci v končnici zagotovo zgrešili več trojk proti njim. Obrambo na gostovanjih je opisal kot zastrašujoče slabo.
Young se je izkazal s 25 točkami in 12 podajami. Bojan Bogdanović, ki je v četrtek podaljšal pogodbo s Hawksi za štiri sezone (prejel bo 68 milijonov ameriških dolarjev), je zadel štiri trojke.

DeMar DeRozan in Zach Lavine sta skupaj dosegla 88 točk. Foto: Reuters

Curry je bil najboljši strelec tekme v razprodani State Farm Areni z 31 točkami, a je zadel le štiri trojke iz 13 poskusov. Bojevniki so izza črte metali le 27-odstotno (11/40).

DeRozan in LaVine blestela v United Centru
DeMar DeRozan je nasul 49 točk za zmago Chicaga nad Minnesoto s 139:131 po dveh podaljških. Zach LaVine je dodal 39 točk za Bike, ki so na desetem mestu Vzhoda.

Le Michael Jordan in Scottie Pippen sta presegla 39 točk na isti tekmi Chicaga. 18. februarja 1996 je Jordan natresel Indiani 44 točk, Pippen pa jih je dodal 40. V United Centru so se pred 27 leti veselili četrtega naslova, trenutno pa se krčevito borijo za dodatne kvalifikacije.

Volkovi so ostali brez zvezdnika Anthonja Edwardsa, ki si je v prvi četrtini zvil gleženj. Veteran Mike Conley je zadel osem trojk (rekord kariere) in prispeval 28 točk.