Tako sproščeno je bilo vzdušje na klopi Miamija v zadnji četrtini, v kateri so nosilci igre le še  pospremili visoko zmago. Foto: Reuters
Tako sproščeno je bilo vzdušje na klopi Miamija v zadnji četrtini, v kateri so nosilci igre le še pospremili visoko zmago. Foto: Reuters

Boston je veljal v finalni seriji za velikega favorita, toda obračun drugega in osmega nosilca Vzhodne konference se spreminja v enosmerno ulico.

Še nikoli v zgodovini se v tem formatu ni zgodilo, da bi se seriji končali z "metlama" oziroma zmagama s 4:0. Tako Miami kot Denver imata zdaj priložnost, da si pred finalom zagotovita precejšen oddih. Prva tekma finala je načrtovana za 1. junij.

Miami je po prvi četrtini vodil za osem, ob polčasu za 15. Boston se je s trojko na začetku drugega polčasa približal na -12, a je Miami odgovoril z delnim izidom 28:7 za vodstvo s 33 točkami razlike.

Gabe Vincent (šest trojk) je z 29 točkami postavil rekord kariere, Duncan Robinson jih je dodal 22. Dvomestni so bili še Caleb Martin (18), Jimmy Butler (16), Bam Adebayo (13) in Max Strus (10). Miami je iz igre metal 57-odstotno.

Pri Bostonu sta največ točk dosegla Jayson Tatum (14) in Jaylen Brown (12), ki sta iz igre skupaj metala 12/35. Celticsi so v lanskem finalu Vzhoda trikrat premagali Miami v njegovi dvorani.

Trener Bostona Joe Mazzulla, že prej tarča številnih kritik, je krivdo za poraz prevzel nase. Na vprašanje, ali je izgubil slačilnico, je odgovoril: "Da, zato moram najti boljše rešitve in ugotoviti, kaj ta ekipa potrebuje. Zakaj se je to zgodilo? Ne vem točno."

Vse ekipe v zgodovini, ki so vodile s 3:0 v seriji, so napredovale.