Dončić je imel premalo pomoči soigralcev na prvi tekmi. Že šestič je v končnici presegel 40 točk, kar pri 23 letih ni uspelo še nobenemu košarkarju v zgodovini Lige NBA. Foto: Reuters

Najboljša ekipa rednega dela sezone je bila 40 minut uvodne tekme v seriji precej boljša. Sunsi so osem minut in pol pred koncem povedli že s 106:85, nato pa so precej popustili v obrambi in Mavericksom je uspelo približati na 113:107 v zadnji minuti. Časa za veliko vrnitev je zmanjkalo.

Phoenix je vodil od začetka do konca tekme pred 17.071 gledalci v Footprint Centru. Gostitelji so prepričljivo dobili skok (51:36), priigrali so si številne druge napade.

Deandre Ayton je kraljeval pod obročema, zbral je 25 točk in 8 skokov, Devin Booker ni imel strelskega večera (7/20 iz igre), a je vseeno prispeval 23 točk, 9 skokov in 8 podaj, veteran Chris Paul je dodal 19 točk.

Devin Booker in Deandre Ayton sta se veselila zmage. Foto: Reuters

Brunson in Dinwiddie odpovedala
Dončić je 26 od 45 točk dosegel že v prvem polčasu, ko je sam držal priključek. 23-letni Ljubljančan se je približal trojnemu dvojčku (12 skokov in 8 podaj), v 44 minutah pa je izgubil tudi pet žog. Maxi Kleber je zadel pet trojk, z 19 točkami je bil drugi strelec Dallasa. Jalen Brunson (13 točk, 6/16 iz igre) in Spencer Dinwiddie (8 točk, 3/8 za tri) sta odpovedala.

Dončić: Slabo smo komunicirali v prvem polčasu
"Izgubili smo zaradi slabe obrambe. V dvorani je bilo glasno in slabo smo komunicirali v prvem polčasu. Prepričan sem, da bomo že na naslednji tekmi igrali bolje. Zgrešil sem nekaj lahkih polaganj, a napad tokrat res ni bila težava. Počutim se dobro, čeprav sem igral 44 minut. Veliko bolj utrujen sem bil v Salt Lake Cityju. Naš slog igre so prodori v raketo, nismo si ustvarili dovolj lahkih metov," je na novinarski konferenci povedal Dončić.

Udaren start Sunsov
Sunsi so po 56 sekundah povedli s 6:0, Dončić pa je v prvih treh napadih izgubil dve žogi. Po skoraj treh minutah je dosegel prvi koš za Dallas. Booker je zlahka zaključeval napade ali pa je Ayton iz bližine polnil koš Mavericksov. Sredi prve četrtine so Sunsi povedli z 20:6. Dončića so pokrivali različni košarkarji, a je vseeno zbral 14 točk v uvodni četrtini, ki jo je Phoenix dobil s 35:25.

Jae Crowder je največ časa pokrival Dončića. Prejel je tudi nešportno osebno napako, saj je pri meti za tri točke preveč iztegnil nogo in zadel Ljubljančana. Foto: Reuters

Crowder prejel nešportno osebno napako
Na začetku druge četrtine je Ljubljančan počival. Jae Crowder je zadel dve trojki in prednost je narasla na 47:34, zato se je že po treh minutah in pol vrnil na parket. Crowder ga je pri metu izza črte zadel z nogo v stegensko mišico. Sodniki so si ogledali posnetek in prejel je nešportno osebno napako, Dončić pa je zadel le en prosti met.

Kleber je zadel že četrto trojko in četrtega poskusa, Mavericksi pa so se z delnim izidom 9:0 približali na 51:47 sredi druge četrtine. Obramba Dallasa je bila zares slaba, gostitelji so imeli številne odprte mete. Paul in Cameron Johnson sta bila natančna izza črte in na odmor so Sunsi odšli s prednostjo 13 točk (69:56). Dončić je dosegel kar 26 točk v prvem polčasu, Brunson pa le tri, saj si je hitro nabral tri osebne napake.

Phoenix povedel za 21 točk, nato pa popustil
Reggie Bullock je s trojko sredi tretje četrtine znižal na 80:71, vendar so imeli Sunsi vedno pravi odgovor v napadu. Johnson, Cameron Payne in Mikal Bridges so zaključili tretjo četrtino s trojkami in prednost je narasla na 96:79.

Center JaVale McGee, ki je pred letom in pol osvojil naslov prvaka v dresu LA Lakersov, je devet minut pred koncem ukradel žogo Dončiću, krenil v protinapad in s silovitim zabijanjem poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (106:85). Navijači so bili navdušeni in vse je kazalo, da bodo kmalu priložnost dobili rezervisti.

Sunsi zadeli vseh 18 prostih metov
Gostitelji so nato skušali z dolgimi napadi pripeljati tekmo do konca. Dallas se je z devetimi zaporednimi točkami približal na 113:107 po zabijanju Dončića. Mavericksi so z osebnimi napakami ustavljali uro, a so Sunsi zadeli vseh 18 prostih metov. Bridges in Booker sta zadela po štiri v zadnjih 50 sekundah in preprečila vrnitev Dallasa.

Tudi legendarni Dirk Nowitzki si je ogledal tekmo v Footprint Centru. Foto: Reuters

Kidd: Po prvem polčasu bi lahko zaostajali tudi za 30 točk
"Ob odmoru smo zaostajali le za 13 točk, čeprav nismo igrali dobro. Dončić in Kleber sta nas obdržala v igri, lahko bi zaostajali tudi za 30 točk. Prvič v tej končnici smo res slabo odprli tekmo, odzvali pa smo se dobro. V zadnji četrtini smo ujeli pravi ritem. Phoenixa ne bomo premagali, če bomo gladko izgubili skok, ujeli so 13 odbitih žog v napadu. Ayton nam je povzročal velike težave, bolj agresivno ga bo treba pokriti na drugi tekmi. V prvem polčasu smo prejeli 69 točk, tako v končnici ne moremo igrati," je tekmo ocenil trener Dallasa Jason Kidd, ki je med 1996 in 2001 blestel tudi v dresu Phoenixa.

"V zadnji četrtini smo zgrešili veliko metov. Preveč akcij smo zaključevali tik pred iztekom napada. Lahko igramo precej bolje. Dončić je dosegel 45 točk, Kleber je zadel pet trojk, druge igralce pa smo zaustavili, pa vsi vemo, da so zelo nevarni," je na novinarski konferenci poudaril trener Phoenixa Monty Williams, ki vidi še precej rezerve pred drugo tekmo, ki bo v četrtek ob 4.00 v isti dvorani.

45 točk Dončića ni bilo dovolj

Lanski finalni poraz zares grenek za Sunse
Sunsi so zgradili zares močno ekipo. Lani so bili v finalu na pol poti do naslova, vodili so z 2:0 v zmagah, a nato štirikrat zapored izgubili proti Milwaukeeju. Letos so odločni, da osvojijo prvi pokal Larryja O'Briena v zgodovini kluba.

V rednem delu sezone so Sunsi dobili vse tri medsebojne tekme. Novembra sta bili obe tekmi v Footprint Centru v Arizoni, kjer pa Dončić zaradi zvitega gležnja ni igral. Januarja je v Dallasu dosegel 28 točk, a Mavericksi so izgubili s 101:109.

Miami v drugem polčasu strl oslabljeno Philadelphio
Miami je premagal Philadelphio s 106:92. Tyler Herro, ki je začel tekmo na klopi, je zablestel s 25 točkami. Bam Adebayo se je izkazal s 24 točkami in 12 skoki.

Tyler Herro je zadel štiri trojke in bil s 25 točkami najzaslužnejši za uvodno zmago Miamija. Foto: Reuters

Sixersi so imeli ob odmoru točko naskoka (50:51). Vročica je sredi tretje četrtine z delnim izidom 10:0 povedli s 70:61, nato pa si je s sijajnim začetkom zadnje četrtine zagotovila odločilno prednost (98:77).

Pri Sixersih bo na prvih dveh tekmah manjkal Joel Embiid, ki si je na šesti tekmi prvega kroga proti Torontu zlomil desno arkado. Tobias Harris je bil najboljši strelec tekme s 27 točkami, James Harden pa ni v pravi formi v končnici (16 točk, 5/13 iz igre, 2/7 za tri).

"Žoga je slabo krožila. Podaje niso bile natančne. Prevečkrat smo skušali priti do idealnega položaja za met in njihova obramba se je postavila," je bil razočaran trener Sixersov Doc Rivers.

Vzhod, polfinale, prva tekma:
MIAMI (1) – PHILADELPHIA (4) 1:0
106:92 (30:22, 20:29, 30:21, 26:20)
Herro 25 (9/17 iz igre, 4/6 za tri), Adebayo 24 (8/10 iz igre) in 12 skokov, Butler 15 (5/16 iz igre, 1/4 za tri) in 9 skokov, Tucker in Vincent po 10, Yurtseven in Martin po 6, Oladipo in Strus 5; Harris 27 (11/18 iz igre), Maxey 19, Harden 16 (5/13 iz igre, 2/7 za tri) in 9 skokov, Korkmaz 9, Green 5, Jordan, Reed in Milton po 4, Bassey in Thybulle po 2, Embiid ni igral.

Druga tekma, sreda ob 1.00:
BOSTON (2) – MILWAUKEE (3) 0:1

Zahod, polfinale, prva tekma:
PHOENIX (1) - DALLAS (4) 1:0
121:114 (35:25, 34:31, 27:23, 25:35)
Ayton 25 (12/20 iz igre) in 8 skokov, Booker 23 (7/20 iz igre, 1/5 za tri), Paul 19 (7/13 iz igre), Johnson 17 (3/6 za tri), Bridges 13, Crowder 11 (3/5 za tri), Payne 9, McGee 4; Dončić 45 (15/30 iz igre, 4/11 za tri, prosti meti 11/14), 12 skokov in 8 podaj v 44 minutah, Kleber 19 (5/8 za tri), Finney Smith 15, Brunson 13, Dinwiddie 8, Bullock 7, Powell 4, Bertans 3.