Tyrese Haliburton in soigralci so zelo dobro pokrivali Dončića, ki ni imel veliko odprtih metov. Foto: AP

22-letni Ljubljančan je dve minuti pred koncem prvega polčasa sobotne tekme proti LA Lakersom prejel udarec v levi komolec. Njegov nastop je bil nekaj časa vprašljiv, a je začel srečanje v Golden 1 Centru. Kristaps Porzingis, ki si je zvil levi gleženj na četrtkovi tekmi proti Lakersom, je znova počival.

Kralji, ki so 18. aprila blesteli v Dallasu (107:121), so prav tako imeli nekaj težav. Odlični organizator igre De'Aaron Fox bo manjkal še dva tedna zaradi okužbe s koronavirusom. Richaun Holmes je dosegel 24 točk, potem ko je izpustil pet tekem zaradi poškodbe. Harrison Barnes jih je dodal 19, a v zadnji četrtini ni več igral, saj je prejel udarec in ostal je v garderobi.

Katastrofalen štart Dallasa
Gostitelji so sanjsko odprli srečanje. Barnes je bil dvakrat natančen izza črte in trener Rick Carlisle je hitro vzel minuto odmora, ki pa ni prav nič pomagala. Buddy Hield je s trojko povišal na 20:3 sredi uvodne četrtine. Mavericksi so se nato le zbrali, a zaostanek po 12 minutah je bil precejšen (31:17).

Dončić, ki v prvi četrtini ni dosegel točke, jih je takoj nanizal sedem v prvih dveh minutah druge četrtine. Center Boban Marjanović je odlično izkoristil priložnost in prispeval 10 točk. Dallas je do odmora znižal na 59:52.

V tretji četrtini Mavericksi prevzeli vodstvo
Drugi polčas so Mavericksi začeli precej odločneje. Tim Hardaway je zadel za tri tri točke, Dončić je bila dvakrat natančen izza črte, nato pa je še našel Dwighta Powlla, ki je poskrbel za prvo vodstvo Dallasa na tekmi (61:63). Sacramento je imel po 36 minutah minimalno prednost (87:85).

Sacramento bolj zbran v ključnih trenutkih
Dončić je tri minute pred koncem znižal na 104:101, nato pa je Holmes z zabijanjem učinkovito končal akcijo gostiteljev, Buddy Hield pa je s trojko povišal na 109:101. Do konca sta ostali še dve minuti in pol. Gostje so skušali z meti iz težkih položajev ujeti priključek. Hardaway in Dončić nista bila natančna, Holmes in Hield pa sta s prostimi meti potrdila zmago Kraljev.

"Pokopal nas je slab štart. Zelo smo razočarani, saj smo morali dolgo časa loviti tekmece. Težko se je vrniti na gostovanju po tako visokem zaostanku. Utrujen sem že od opozarjanja, saj se nam to ni pripetilo prvič v tej sezoni," je bil jezen trener Carlisle.

Vučević in Theis zrežirala zmago Chicaga v Miamiju
Miami, ki je v soboto premagal Chicago s 106:101, je tokrat popolnoma popustil v zadnji četrtini in doživel grenek poraz proti Bikom (102:110).

Nikola Vučević je blestel v Miamiju. Goran Dragić in soigralci neuspešno lovijo šesto mesto, ki prinaša neposredno uvrstitev v končnico. Foto: AP

Trener Vročice Erik Spoelstra je imel veliko težav, saj so manjkali številni nosilci igre. Victor Oladipo, Kendrick Nunn in Tyler Herro so poškodovani, zato je bil v začetni peterki Goran Dragić. MVP zadnjega evropskega prvenstva je zbral 8 točk, 7 podaj in 6 skokov v 35 minutah. Razigran je bil Jimmy Butler, ki je bil najboljši strelec tekme s 33 točkami.

Pri Bikih sta izstopala Nikola Vučević s 24 točkami in 11 skoki, Daniel Theis se je izkazal s 23 točkami in 12 skoki. Chicago je dobil skok kar z 51:34.

Po treh četrtinah je imel Miami šest točk naskoka (82:76). Še pet minut pred koncem je bil izid izenačen (97:97). Gostitelji po trojki Trevorja Arize dve minuti in 13 sekund pred koncem niso dosegli niti točke več. Theis je povišal na 102:106, Coby White pa je potrdil zmago Chicaga s tremi prostimi meti.

Chicago se je približal Washingtonu v boju za 10. mesto, ki še vodi v dodatne kvalifikacije za končnico. Miami je doživel že 30. poraz in ostaja na sedmem mestu Vzhoda.

Dennis Schröder je bil motor igre Lakersov v Amway Centru. Foto: Reuters

Schröder v zadnji četrtini dvignil Lakerse
Orlando je izgubil z LA Lakersi s 103:114. Jezerniki so po treh zaporednih porazih prikazali zelo povprečno predstavo do začetka zadnje četrtine. Dennis Schröder je 13 od 21 točk dosegel v zadnjih 12 minutah, ki so jih Lakersi dobili s 35:23.

Anthony Davis je bil na parketu 31 minut, zbral je 18 točk in 8 skokov. To je bila njegova najboljša predstava po vrnitvi na parket prejšnji teden. LeBron James je že zavzeto treniral in verjetno se bo vrnil naslednji teden. Jezerniki so prvič obiskali Orlando po 11. oktobru, ko so osvojili naslov prvaka v mehurčku.

Minnesota ostaja nerešljiva uganka za vodilni Utah
Košarkarji Minnesote, ki so na predzadnjem mestu Zahoda, so znova presenetili najboljšo ekipo lige Utah (105:104). Volkovi so dobili vsa tri medsebojna srečanja v tej sezoni. V celotni sezoni so zbrali le 18 zmag, šestino proti vodilni ekipi. Prvič v zgodovini Lige NBA je ekipa, ki ima odstotek zmag slabši od 30 odstotkov v rednem delu sezone pometla z ekipo, ki ima več kot 70 odstotkov zmag!

Karl Anthony Towns se je veselil zmage na vodilnim Utahom. Foto: Reuters

Končnica v Target Centru je bila napeta. Mike Conley je zadel trojko šest sekund pred zadnjim piskom sirene za vodstvo Utaha (103:104). Po minuti odmora je D'Angelo Russell zlahka polagal po sijajni podaji Rickyja Rubia. Ostale so še štiri sekunde, Rubio pa je ukradel žogo Conley tik pred sireno.

Russell je zadel kar sedem trojk in bil najboljši strelec tekme s 27 točkami. Pri Utahu se vse bolj pozna, da manjka Donovan Mitchell. Izpustil je že peto tekmo zaradi zvina desnega gležnja.

Sunsi končali zmagoviti niz Knicksov
New York je doživel prvi poraz po devetih zaporednih zmagah. Knicksi so v Madison Square Gardu vodili večji del tekme, v končnici pa popustili proti Phoenixu (110:118). Devin Booker je bil najboljši strelec tekme s 33 točkami, veteran Chris Paul pa je prispeval zadnjih sedem točk. Sunsi so zadnjo četrtino dobili z 31:23.

"Po porazu v nedeljo proti Brooklynu smo bili zares motivirani. Zavedali smo se, da je New York nanizal devet zmag. Pričakovali smo napeto tekmo in odločitev v zadnji četrtini," je povedal Booker.

Bradley Beal je drugi najboljši strelec lige. V zadnjih tednih ga je prehitel Stephen Curry. Foto: Reuters

45 točk Beala ni zadostovalo – San Antonio do zmage po podaljšku
Poslastico večera sta uprizorila Washington in San Antonio, ki se bojujeta za nastop v dodatnih tekmah sredi maja. Wizardsi so izgubili prvić po osmih zaporednih zmagah, odločil pa je podaljšek (143:146).

Najboljši igralec Vzhoda v prejšnjem tednu Bradley Beal je bil znova izjemen. Nasul je kar 45 točk, a zgrešil trojko za drugi podaljšek. Deveta zaporedna zmaga bi pomenila izenačitev klubskega rekorda. Pri Spursih je navdušil DeMar DeRozan s 37 točkami in 10 podajami.

Zadnji napad v rednem delu so imeli gostje, DeRozan pa je zgrešil s petih metrov in ostalo je pri 133:133. V dodatnih petih minutah se nobeni ekipi ni uspelo odlepiti. Patty Mills je zadel dva prosta meta pet sekund pred koncem. Po minuti odmora je Beal skušal z devetih metov izsiliti še drugi podaljšek, vendar mu ni uspelo.

Legendarni trener Spursov Gregg Popovich seveda ni bil navdušen nad obrambo: "Nobena ekipa ni namenjala pozornosti obrambi. Ni jim uspelo ustaviti skoraj nobenega našega napada in obratno velja enaka ugotovitev."

Tekme 26. aprila:
MIAMI – CHICAGO
102:110 (26:20, 27:32, 29:24, 20:34)
Butler 33 (11/21 iz igre, prosti meti 11/11) in 8 skokov, Adebayo 23, Ariza 18, Dragić 8 (3/9 iz igre, 0/3 za tri, prosti meti 2/2), 7 podaj in 6 skokov v 35 minutah, Dedmon 8, Strus 5, Vincent in Robinson po 3, Bjelica 1; Vučević 24 (4/5 za tri) in 11 skokov, Theis 23 (10/13 iz igre) in 12 skokov, White 17, Markkanen 12, Young in Temple po 10, Williams 8, Satoransky 6.

SACRAMENTO – DALLAS
113:106 (31:17, 28:35, 28:33, 26:21)
Holmes 24 (9/12 iz igre), Barnes 19 (3/4 za tri), Hield 16 (4/7 za tri), Haliburton 14 in 10 podaj, Metu 9, Davis in Jones po 8, Wright 7, Harkless 6, Guy 2; Dončić 24 (8/20 iz igre, 4/12 za tri, prosti meti 4/6), 8 podaj in 7 skokov, Hardaway (3/12 za tri) in Burke po 19, Finney Smith in Marjanović po 10, Cauley Stein 8, Brunson 7, Powell 5, Kleber in Green po 2, Porzingis, Richardson in Redick niso igrali.

DETROIT – ATLANTA 100:86
F. Jackson (3/5 za tri) in Grant po 18, Joseph 15, Diallo 14; Bogdanović 17, Huerter 15, Collins 14, Young ni igral.

ORLANDO – LA LAKERS 103:114
Okeke 18 (3/5 za tri), Harris 17, Anthony 15, Bacon 13; Schröder 21 (10/18 iz igre) in 10 podaj, Davis 18 (8/15 iz igre) in 8 skokov, Harrell 18, Kuzma 14 (4/6 za tri).

PHILADELPHIA – OKLAHOMA CITY 121:90
Embiid 21 (6/10 iz igre), Simmons 12; Jerome 22, Bazley 14.

WASHINGTON – SAN ANTONIO * 143:146
Beal 45 (20/37 iz igre), Westbrook 22 (9/26 iz igre), 14 podaj in 13 skokov, Len 17 (8/9 iz igre); DeRozan 37 (12/23 iz igre, prosti meti 13/13), Murray 25 in 17 skokov, Johnson 21, Gay 17.
* - po podaljšku

NEW YORK – PHOENIX 110:118
Rose 22 (10/18 iz igre), Randle 18, Bullock in Barrett po 17; Booker 33 (14/26 iz igre), Bridges 21, Paul 20 (8/12 iz igre).

TORONTO – CLEVELAND 112:96
Siakam 25 (11/19 iz igre), Anunoby 20, Flynn 18; Okoro 20, Allen 15, Garland 13 in 10 podaj.

MINNESOTA – UTAH 105:104
Russell 27 (7/12 za tri) in 12 podaj, Towns 21 in 11 podaj, Edwards in Hernangomez po 14; Conley 26 in 9 skokov, Gobert 18 (8/8 iz igre), Niang 14.

NEW ORLEANS – LA CLIPPERS 120:103
Williamson 23 (8/11 iz igre), Ball in Bledsoe po 18, Ingram 17; Mann 17, Cousins 16 in 11 skokov, Morris 15, Coffey 12, George 9 (3/11 iz igre, 1/6 za tri), Leonard ni igral.

DENVER – MEMPHIS 120:96
Porter 31 (12/19 iz igre), Jokić 24 (6/12 iz igre, prosti meti 10/10) in 15 skokov, Gordon 15, Millsap 12 ... Čančar 2 (1/1 iz igre) v 4 minutah; Morant 27 (10/15 iz igre), Valančiunas 13.