Grška obramba ni našla recepta, kako ustaviti izjemnega Ersana Ilyasovo. Foto: Reuters
Ioannis Bourousis
Najboljši je bil na grški strani center Ioannis Bourousis, ki je dosegel 15 točk. Foto: Reuters
Jonas Mačiulis
Veselje Litovcev (na sliki Jona Mačiulis) po zmagi nad Španijo. Foto: Reuters
Juan Carlos Navarro
Španci so proti Litvi zapravili visoko prednost. K uspehu ni pomagalo niti 18 točk kapetana Juana Carlosa Navarra. Foto: EPA
Sergej Monja
Sergej Monja je napravil nespametno osebno napako, ki bi Ruse lahko še drago stala. Foto: EPA
Nicolas Batum
Glavni junak francoske zmage Nicolas Batum. Foto: Reuters
Kirk Penney
Nova Zelandija je visoko ugnala Libanon (108:76). Največ točk je ponovno dosegel izjemni Kirk Penney, ki je z 28 točkami v povprečju trenutno prvi strelec prvenstva. Foto: Reuters
Turčija porazila Grčijo

Slovenci so imeli v torek prost dan, počitek so imeli tudi v skupini A. Dejavni pa so bili košarkarji v Ankari in Izmirju. Obračun dneva je dobila Turčija. Najzaslužnejši za odmevno zmago je bil s 26 točkami Ilyasova. Grški selektor Litovec Jonas Kazlauskas je imel prvič na turnirju na voljo tudi "pretepača" Sofoklisa Schortsanitisa in Antonisa Fotsisa.
Sosedski obračun po notah Ilyasove
Po uvodni pobudi Turkov so že na začetku druge četrtine Grki ujeli priključek. Najzaslužnejši za to je bil z dvema trojkama 213 centimetrov visoki Ioannis Bourousis. Na drugi strani je blestel Ilyasova, ki je v prvem polčasu dosegel kar 17 točk. Na odmor so odšli gostitelji prvenstva z dvema točkama prednosti (39:41).
V tretji četrtini, ko se je razpoloženemu Ilyasovi pridružil še Semih Erden, so varovanci legendarnega "Boše" Tanjevića ves čas vodili z manjšo prednostjo, prav v zadnji minuti pa je razigrani 23-letni Ilyasova, čigar starost je pod velikim vprašajem, z dvema trojkama v zadnjih dveh minutah Turčiji priboril novo občutno vodstvo (65:51).
Osem minut pred koncem sta Ilyasova in Ömer Asik povedla evropske podprvake z domačega prvenstva leta 2001 za visokih 18 točk (72:54). Sledile so grške minute, a je izkušeni Hedo Türkoglu s trojko tri minute pred zadnjim zvokom sirene razliko povišal na osem in dokončno v Ankari potopil grško barko.
Špancem so jo zagodli še Litovci
Branilci naslova Španci so si po porazu s Francozi privoščili nov spodrsljaj. Tokrat so bili boljši Litovci (76:73). Aktualni prvaki so imeli pol ure tekmo pod nadzorom. Po treh četrtinah je vrsta Sergia Scariola vodila s 64:53. V zadnji četrtini so prvi točki Španci dosegli po skoraj petih minutah igre, v zadnjih desetih minutah pa so zmogli samo devet točk.
Na krilih Jonasa Mačiulisa, Martynasa Pociusa in Linasa Kleize so košarkarji z Blatika preobrnili izid. Po košu zadnjega so 40 sekund pred koncem povedli. Pri Špancih sta bila najbolj razpoložena Juan Carlos Navarro in Marc Gasol s po 18 točkami, Kleiza jih je dosegel pri Litvi 17, Mačiulis in Pocius pa 13.
"Sloni" dodobra namučili Ruse
Blizu presenečenja so v skupini C bili košarkarji Slonokoščene obale. Ves čas so držali stik s favoriziranimi Rusi (72:66), ki so si minuto in 40 sekund pred koncem priigrali visoko vodsotvo z 68:55. Vztrajnim "slonom" se je prek Guya Edija, ki je kaznoval nešportno osebno napako Sergeja Monje pri metu izza črte, uspelo povsem približati (68:66), vendar je Vitalij Fridzon pri prostih metih ohranil mirno roko in potrdil drugo rusko zmago na prvenstvu.
Najboljša pri "zbornaji komandi" sta bila centra Timofej Mozgov in Saša Kaun, ki sta dosegla 19 oziroma 13 točk. Drugi niso presegli meje 10 točk. Pri Slonokoščeni obali jih je Mohamed Kone prispeval 16.
Francozi nekoliko bolj zbrani
Kanada je doživela proti Franciji še tretji poraz v Turčiji, a so se "galskim petelinom", ki ostajajo še neporaženi, dostojno upirali (68:63). V izenačenem dvoboju je Francozom uspelo tehtnico prevesiti na svojo stran šele povsem ob koncu. Trojko je za 62:60 nekaj manj kot dve minut pred iztekom igralnega časa zadel Boris Diaw, Mickael Gelabale in Nicolas Batum pa sta z dobrim izvajanjem prostih metov zagotovila Franciji zmago. V zmagovalni vrsti je bil edini razpoloženi Batum. Košarkar Portlanda je vpisal 24 točk.