Petar Stojanović se z Brunom Petkovićem in soigralci veseli enega največjih uspehov Dinama v bogati klubski zgodovini. Foto: Reuters

Prvo tekmo so Londončani dobili z 2:0, na praznem stadionu Maksimir pa je Dinamo prikazal eno najboljših predstav v zgodovini kluba. Prvič po letu 1970 so se Zagrebčani prebili med najboljših osem v enem izmed evropskih pokalov. Jose Mourinho je doživel pravo blamažo!

Mislav Oršić je z življenjsko predstavo zrežiral senzacijo sezone v Evropski ligi. Dinamo, ki je bil odpisan po prvi tekmi, je vstal kot feniks iz pepela. Foto: Reuters

Zagrebčane je prvič vodil Damir Krznar, ki je bil do torka pomočnik glavnega trenerja Zorana Mamića. Po odločitvi vrhovnega sodišča, ki je potrdilo zaporni kazni za Zdravka in Zorana Mamića, je moral slednji odstopiti. Izbranci Damirja Krznarja so leteli po zelenici in presegli realne sposobnosti. Zvezdniki Premier lige so bili neprepoznavni, zato so zasluženo izpadli.

V prvem polčasu ni kazalo na epski preobrat
V prve pol ure ni prav nič kazalo na epski preobrat. Tottenham je nadzoroval potek srečanja. V 35. minuti je Lovro Majer z roba kazenskega prostora streljal mimo vrat, minuto zatem pa je Davinson Sanchez v zadnjem trenutku posredoval pred Arijanom Ademijem. Minuto pred odmorom je Lucas Moura zaposlil Harryja Kanea. Strelec obeh zadetkov prejšnji četrtek v Londonu je prišel sam pred Dominika Livakovića, ki pa se je izkazal.

Nekdanji nogometaš Celja Oršić je v podaljšku z izjemno samostojno akcijo postavil piko na i. Foto: Reuters

Evrogol Oršića za dramatično nadaljevanje
Na začetku drugega polčasa so Zagrebčani močno pritisnili. Začutili so priložnost, saj so bili gostje nerazpoloženi. Majer je v 62. minuti na levi strani podal do Oršića, ki si je naravnal žogo na desnico, malce je potegnil proti sredini in se odločil za strel z roba kazenskega prostora. Žogo je z diagonalnim strelom poslal pod stičišče vratnice in prečke, Hugo Lloris je bil nemočen.

Izjemni napadalec izsilil podaljšek
Hrvaški prvaki so bili vse bolj samozavestni, nevarne akcije so se vrstile. Krznar je vse stavil na napad, vstopil je še Mario Gavranović. Osem minut pred koncem rednega dela je kapetan Ademi podal na desno stran, kjer je Nigerijec Iyayi Atiemwen takoj podal pred vrata. Obramba Tottenhama je popolnoma pozabila na Oršića, ki je popolnoma neoviran z desnico zabil žogo v mrežo za 2:0.

Jose Mourinho je poklapan zapuščal stadion Maksimir. Foto: Reuters

Theophile-Catherine izbil z golove črte
Mourinho se je lahko le prijel za glavo. Štiri minute pred koncem je Gareth Bale podal pred vrata, kjer je Kane z glavo že ukanil Livakovića, a je branilec Kevin Theophile-Catherine žogo izbil z golove črte. V zadnji minuti rednega dela je vstopil tudi slovenski reprezentant Petar Stojanović.

Oršić s slalomom osmešil zvezdnike Premier lige
Na vrsti je bil podaljšek. V 96. minuti je Atiemwen na desni strani kazenskega prostora našel Marina Leovca, ki je streljal mimo vrat. V 106. minuti je Oršić sprejel žogo na polovici igrišča, v silovitem šprintu je premešal obrambo Totetnhama in z roba kazenskega prostora poslal žogo tik ob vratnici v mrežo. Drugi evrogol večera za 28-letnega napadalca, ki si je močno dvignil ceno na evropski nogometni tržnici.

Livaković čudežno ubranil strel Kanea
V zadnjih minutah je Tottenham močno pritisnil. Vseskozi je bilo vroče v kazenskem prostoru Dinama. Najprej je Livaković odbil nevaren strel Giovanija Lo Celsa. V 115. minuti je nato Carlos Vinicius s peto spravil žogo do Kanea, ki je preusmeril žogo proti praznim vratom, a je Livaković čudežno strel ubranil. Izjemna parada vratarja Dinama, ki je že ležal na tleh, a mu je še uspelo odbiti strel.

Po 123 minutah je Davide Massa odpiskal konec tekme. Nepopisno veselje Zagrebčanov. Lahko si le predstavljamo, kakšno slavje bi bilo, če bi bil stadion poln ...

Mourinho čestital igralcem Dinama v garderobi
"Danes je bila le ena ekipa, ki je na igrišču pustila vse, kar je imela. Pustili so znoj, kri, na koncu tudi solze. To ni bila moja ekipa. Igralci Dinama so bili zelo skromni in resnično jim moram čestitati, " je po tekmi povedal Mourinho.

Navijači Dinama so pripravili sprejem za junake z baklami pred stadionom Maksimir. Foto: Reuters

"Ravnokar prihajam iz garderobe Dinama, šel sem jim čestitat za zmago. Zelo lepo so me sprejeli. Na drugi strani moja ekipa nikoli ni dala vedeti, da igra pomembno tekmo. Zame je bila pomembna, vsaka tekma je pomembna. Če bi dejal, da sem žalosten, bi bilo to premalo. Ostal sem brez čustev."

Ademi: Ko Oršić strelja, gre žoga pod prečko
"Niti sanjati si ne bi upal o taki tekmi. Vsi igralci so dihali enotno 123 minut. Tako povezan Dinamo še ni bil," je poudaril Krznar.

"To je bila odlična tekma od prve minute naprej. Vsi igralci smo junaki. Težko je opisati vse tri gole. Ko sanjaš tako tekmo, potem pa se ti zares zgodi. To je zgodovinski uspeh Dinama," je bil navdušen Oršić, ki je prepričan, da se lahko prebijejo tudi v polfinale. Leta 2014 je Oršić odigral 13 tekem za Celje in dosegel dva zadetka.

Kapetan Ademi je dodal: "Na prvi tekmi smo bili preveč nervozni. Ta ekipa je sposobna narediti za velike stvari. Oršić je pravi maestro. Ko on strelja, gre žoga pod prečko!"

Mislav Oršić veliki junak zagrebškega Dinama
Paul Pogba je igral prvič po 6. februarja. Ole Gunnar Solskjaer je potegnil jokerja iz rokava. Foto: Reuters

Pogba vstopil in odločil na San Siru
Manchester United je pripotoval v Milano z neugodnim izidom 1:1, a si na San Siru vendarle zagotovil napredovanje. Paul Pogba je ob odmoru zamenjal Marcusa Rashforda in se v 48. minuti odlično znašel v kazenskem prostoru. Žogo je v gneči poslal pod prečko z leve strani.

Milan si priigral le eno priložnost, zapravil jo je Zlatan Ibrahimović, ki je v igro vstopil šele v 65. minuti. Strel Šveda z glavo s petih metrov je četrt ure pred koncem ubranil Dean Henderson. Gostitelji so razočarali. Tudi zaključni pritisk ni obrodil sadov, vse dvoboje na sredini igrišča so dobili rdeči vragi.

Šokatni prizor s stadion Ibrox v 62. minuti povratne tekme 1/8-finala Evropske lige Rangers - Slavia Praga. Rezervni napadalec domačih Glasgowčanov Kemar Roofe, ki je ob zaostanku z 0:1 vstopil v igro vsega 7 minut prej, je s pravim kung fu udarcem s podplatom nogometnega čevlja naravnost v glavo udaril vratarja Pražanov Ondreja Kolarja. Roofe je bil nemudoma izključen, Čeha pa so dolgo časa oskrbovali na igrišču, saj so mu kramponi čevlja pustili globoke ureznine na čelu in levem licu, a na srečo je bilo oko in kosti cele. Kolarja je nadomestil komaj 18-letni vratar Matyas Vagner, Slavia pa je ob števični prednosti začela zaključno ofenzivo. Po Roofu (sicer 10 golov na 18 tekmah za Rangers) je bil v 73. minuti zaradi drugega rumenega kartona izključen še Leon Balogun, kar je Nicolae Stanciu takoj izkoristil za končnih 2:0 in s skupnih 3:1 je v četrtfinale napredovala Slavia. Foto: Reuters

Solskjaer: Zelo smo pogrešali Pogbaja
"Zelo sem vesel. To je bila zares težka tekma proti evropskemu velikanu. Odlično smo bili postavljeni v obrambi, Dean Henderson pa se je zares izkazal. Zelo smo pogrešali Pogbaja. Vsaki ekipi bi prišel prav, saj tako kakovosten igralec naredi razliko," je bil namejan trener Ole Gunnar Solskjaer.

Ajax gladko odpravil Young Boyse
Ajax je proti švicarskemu moštvu Young Boys že prvo tekmo v Amsterdamu dobil s 3:0, napredovanje pa tokrat le še potrdil z zmago 2:0. Strelca golov sta bila David Neres v 21. in Dušan Tadić v 49. minuti z bele točke.

Slavia presenetljivo med osem
Podvig je uspel tudi praški Slavii, potem ko je na domači tekmi z Rangersi igrala 1:1. V Glasgowu so Čehi zmagali z 2:0 po zaslugi golov Petra Olayinke v 14. in Nicolaeja Stanciuja v 74. minuti, ko so imeli domači zaradi izključitve na igrišču dva igralca manj.

Topničarji napredovali kljub porazu
Arsenal je izgubil proti pirejskemu Olympiacosu z 0:1, napredovanje pa si je priigral zaradi zmage na prvi tekmi v pireju s 3:1. Edini gol na tekmi v Londonu je dosegel Youssef El Arabi v 51. minuti. Lani so Grki šokirali topničarje v šestnajstini finala Evropske lige, tokrat pa jim ni uspelo.

Nogomet - evropska liga: vrhunci povratnih tekem osmine finala

Osmina finala, povratne tekme:
ARSENAL - Olympiacos 0:1 (0:0) 3:1
El Arabi 51.
RK:
Ba 82./Olympiacos

Arsenal: Leno, Bellerin (81./Chambers), David Luiz, Gabriel, Tierney, Elneny (57./Thomas Teye), Xhaka, Pepe, Dani Ceballos (57.Ödegaard), Smith Rowe (81./Martinelli), Aubameyang.

Olympiacos: Jose Sa, Sokratis, Ba, Holebas, Androutsos (63./Bruma), M’Vila, M. Camara, Reabciuk (84./Lala), Masouras (63./Ranđelović), El Arabi, Fortounis (84./Bouchalakis).

Sodnik: Carlos del Cerro Grande (Španija)

DINAMO ZAGREB - Tottenham * 3:0 (2:0, 0:0) 0:2
Oršić 62., 83., 106.
* - po podaljšku

Dinamo: Livaković, Ristovski (90./Stojanović), Theophile, Lauritsen, Franjić (81./Leovac), Jakić (75./Atiemwen), Majer (81./Gavranović), Ademi (117./Perić), Ivanušec, Oršić, Petković (90./Mišić).

Tottenham: Lloris, Aurier (107./Bergwijn), Sanchez, Dier, Davies (91./Reguillon), Sissoko, Winks (68./Ndombele), Lamela (60./Bale), Alli (68./Lo Celso), Moura (85./Carlos Vinicius), Kane.

Sodnik: Davide Massa (Italija)

Trener Dinama: Ti norci so uresničili sanje

Molde - GRANADA 2:1 (1:0) 0:2
Vallejo 29./ag, Hestad 90./11-m; Soldado 72.
(v Budimpešti)

Šahtar Doneck - ROMA 1:2 (0:0) 0:3
Moraes 59.; Mayoral 48., 72.

Milan - MANCHESTER UNITED 0:1 (0:0) 1:1
Pogba 48.

Milan: G. Donnarumma, Kalulu (65./Dalot), Kjaer, Tomori, Theo Hernandez, Meite, Kessie, Castillejo (65./Ibrahimović), Calhanoglu, Krunić (72./Brahim Diaz), Saelemaekers.

Manchester United: Henderson, Wan-Bissaka, Lindelöf, Maguire, Shaw, McTominay, Fred, Greenwood, Fernandes, James, Rashford (46./Pogba).

Neres 21., Tadić 49./11-m

Izidi prvih tekem je v krepkem tisku. Žreb parov četrtfinala bo v petek ob 13.00.