Strel Adama Gnezde Čerina, ki je Slovenijo popeljal v vodstvo. Foto: Reuters

Danska in Slovenija imata na vrhu skupine H po 19 točk. Edini tekmec za vozovnico na Euro 2024 v Nemčiji po presenetljivi zmagi z 1:2 na Finskem ostaja Kazahstan, ki za vodilnim dvojcem zaostaja za štiri točke.

Na zadnjih dveh tekmah se bo Slovenija novembra najprej pomerila z Dansko v gosteh in nato še doma s Kazahstanom, ki bo prej gostil San Marino. Če bodo varovanci Matjaža Keka izgubili v Københavnu, jim bo v Ljubljani za uvrstitev na evropsko prvenstvo zadostovala točka.

Gol Gnezde Čerina za prvo zmago Slovenije na Windsor Parku

Hitro slovensko vodstvo na Windsor Parku, kjer se je zbralo tudi okoli 300 gostujočih navijačev, ni prineslo konkretnejših severnoirskih napadov. Resda so imeli večjo posest žoge, a Jan Oblak ni imel tako rekoč nobenega dela. VAR je v 31. minuti preprečil višje slovensko vodstvo. Gol Benjamina Šeška je bil zaradi prepovedanega položaja razveljavljen.

Voda na mlin Slovencem je bil rdeči karton Shee Charlesa, ki je moral igro zapustiti v 58. minuti zaradi dveh rumenih kartonov. Drugi prekršek je storil nad Andražem Šporarjem. Severni Irci so bili z desetimi možmi celo podjetnejši kot prej, vendar je Oblak edina dva nevarna strela zlahka ustavil. Slovenija je tako v četrtem poskusu prvič slavila na Windsor Parku.

Čestitam fantom za 19. točko v kvalifikacijah. Zrušili smo tudi Belfast in zasluženo zmagali. Bila pa je težka tekma, takšna, kot smo pričakovali. Najpomembnejše pa so tri točke in da smo na vrhu skupine. Tekmo smo nadzirali večji del in bili dovolj pametni, da smo zmagali na ta pragmatičen način. Da ni bilo lepo za videti, se strinjam, ampak pomembne so tri točke. V oktobru smo tako zbrali šest točk, prihaja pa nov izziv, tekma v Kobenhavnu proti favoritu skupine. Hočem, da se tam Slovenija pokaže v pravi luči. Potem pa bomo razmišljali dalje. Torej, dosegli smo namen te oktobrske akcije. Fantje si želijo biti v udeleženi v vsem tem in tudi ta tekma je prinesla več, kot si kdor koli misli. Smo v položaju, ki smo si ga želeli, in tega smo si prigarali."

Matjaž Kek

Gnezda Čerin unovčil prekršek nad Šeškom

Selektor Matjaž Kek je na zelenico poslal popolnoma enako enajsterico kot na sobotnem obračunu s Finsko. Slovenci so povedli že v 5. minuti. Po prekršku nad Šeškom (sodnik ga je piskal s precejšnjo zamudo) je prosti strel z 18 metrov izvedel Gnezda Čerin. Žoga je zadela desno vratnico in se od nje odbila v mrežo. Prvi gol Slovenije v Belfastu na četrti medsebojni tekmi!

Razveljavljen slovenski gol

V prve pol ure so imeli Severni Irci več žogo v svoji posesti (65:35 %), vendar si pravih priložnosti niso pripravili. Na drugi strani je s strani sprožil Petar Stojanović, a je bil vratar Bailey Peacock Farrell na mestu.

V 31. minuti je kazalo, da je Slovenija povedla z 2:0, toda sodnik je po ogledu videoposnetka gol Benjamina Šeška razveljavil. Severni Irci so v kazenskem prostoru nespretno izbijali žogo. Ta je prišla do Jana Mlakarja, ki je podal v osrčje kazenskega prostora. Žoga je med nespretnimi branilci gostiteljev prišla do Šeška, ki jo je s šestih metrov zabil v mrežo. Počasni posnetek je pokazal, da je bil prvi slovenski strelec v trenutku podaje v prepovedanem položaju. To so bili tudi vsi omembe vredni dogodki v prvem polčasu.

Slovenci zadnje pol ure z igralcem več

Tudi začetek drugega dela je minil ob raztrgani igri. Enoličnost je razbil rdeči karton Shee Charlesa v 58. minuti, ko je moral predčasno pod prho zaradi drugega rumenega kartona. Kljub igralcu manj so si prvo pravo priložnost priigrali gostitelji. V 69. minuti je po lepi akciji z roba kazenskega prostora streljal George Saville, Oblak ni imel večjih težav.

Tri minute pozneje se je sam pred vratarjem znašel Mlakar, ki pa je zaključil izjemno slabo, tako da je žoga zgrešila cilj za nekaj metrov. V 82. minuti je spet sprožil Saville, a točno v Oblaka.

Kek: Nihče nam ni nič podaril, začelo je dišati po nečem

Zajnutdinov po preobratu odločil v Helsinkih v 89. minuti

V Helsinkih je tri četrtine tekme kazalo na zmago Finske, ki je povedla v 28. minuti po prostem strelu Roberta Taylorja s 25 metrov. Zadetek gre tudi na rovaš slabega posredovanja vratarja Igorja Šackija. Kazahstanci so prvič resneje zapretili v 64. minuti, ko je Aškat Tagibergen s silovitim strelom s 30 metrov stresel prečko.

V 77. minuti je z roko v kazenskem prostoru igral finski rezervist Fredrik Jensen, sodnik iz Bosne in Hercegovine pa je po ogledu VAR-a pokazal na belo točko. Z enajstih metrov je bil zanesljiv Bahtijor Zajnutdinov. Vezist Bešiktaša je odločil tekmo v 89. minuti s strelom z glavo.