Mike Krzyzewski je na klopi ZDA doživel en sam poraz - v polfinalu svetovnega prvenstva leta 2006. Foto: Reuters
Izjavi Hardna in Gaya po zmagi v finalu
Podelitev medalj in razglasitev najboljših

Ta pripada Brazilcem, ki so v predtekmovanju premagali Egipt kar s 63 točkami razlike (128:65). Na portalu Športni SOS še zadnjič odgovarjamo na vaša vprašanja o svetovnem prvenstvu v košarki.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošiljate po elektronski pošti ali Twitterju.

403. Ali je 68 doseženih točk v zadnji četrtini tekme Srbija - Francija rekord na svetovnih prvenstvih?

Rok Podgornik

Tako je. Na svetovnih prvenstvih v košarki se na četrtine igra od turnirja leta 2002. Letos je Srbija v polfinalu premagala Francijo z 90:85, v zadnji četrtini je bilo doseženih 68 točk (39:29 za Francijo). To je največje skupno število točk v eni četrtini.

Pred tem je rekordno število točk znašalo 63 točk. Zgodilo se je na prejšnjem prvenstvu, ko so ZDA v predtekmovanju premagale Slovenijo z 99:77, Američani so zadnjo četrtino dobili z 32:31.

V finalu letošnjega svetovnega prvenstva so ZDA prepričljivo premagale Srbijo s 129:92, v tretji četrtini pa sta obe reprezentanci skupaj dosegli 64 točk (bilo je 38:26 za ZDA).

404. Prve tri četrtine tekme Srbija - Francija niso bile strelsko ravno bleščeče, 68 točk v zadnji četrtini tako pomeni 38,9 odstotka vseh točk. Ali je to najvišji odstotek v eni četrtini ene tekme na SP-ju?

Ne, to je tretji najvišji odstotek. Tovrstni rekord se je zgodil na prvenstvu leta 2006, ko je Turčija v razigravanju za mesta od petega do osmega premagala Litvo s 95:84. Po pol ure igre je bil izid 48:40 za Litvo. Zadnjo četrtino je dobila Turčija s 35:27 in izid izenačila na 75:75. Skupaj je bilo tako v zadnji četrtini doseženih 62 točk od skupaj 150 oziroma 41,3 odstotka vseh točk v rednem delu tekme. Zmagovalec je bil nato odločen v podaljšku, ki so ga dobili Turki z 20:9.

405. Koliko točk znaša rekorden dosežek posamezne države v eni četrtini?

Rekordno število točk v eni četrtini svetovnega prvenstva znaša 39 točk. Toliko so jih na že prej omenjeni polfinalni tekmi med Srbijo in Francijo dosegli galski petelini. Toliko točk so v eni četrtini dosegli le še Nemci. Ti so leta 2002 v tekmi za bron premagali Novo Zelandijo s 117:94, druga četrtina pa se je končala z izidom 39:21.

406. Poraz Slovenije proti ZDA je bil najvišji v zgodovini slovenske reprezentance. Kdo pa je na svetovnih prvenstvih utrpel najvišji poraz in kdaj je bilo to?
Robert Roškar

To se je zgodilo Srednjeafriški republiki, ki je na svetovnem prvenstvu sodelovala le leta 1974. V Portoriko je odpotovala kot aktualni celinski prvak, a že na prvi tekmi je doživela najvišji poraz v zgodovini tega tekmovanja. Sovjetska zveza jo je namreč premagala kar z 92 točkami razlike (140:48). Afričani so prav vse tekme na prvenstvu izgubili z več kot 20 točkami razlike, a na zadnji tekmi so imeli celo priložnost za zmago. Filipini so bili boljši s 87:86.

Sledi pregled vseh tekem, ki so se v zgodovini svetovnih prvenstev končale z več kot 60 točkami razlike.