David Ferrer je letos prvič igral v finalu turnirja za grand slam. Na Roland Garrosu je moral priznati premoč rojaku Rafaelu Nadalu. Foto: EPA
Marin Čilić
Letos je bil najvišji odstotek preobratov v Zagrebu, kjer se je natanko vsak tretji obračun (9 od 27) končal po scenariju 0:1, 2:1. Turnir je dobil Marin Čilić. Foto: EPA
Juan Martin del Potro
Letos je največ preobratov (v dvobojih na dva niza) uspelo Juanu Martinu del Potru, ki se je na kar 11 obračunih izvlekel po zaostanku v nizih 0:1. Foto: Reuters
Fabio Fognini
V letu 2013 sta na drugem mestu po številu preobratov David Ferrer in Fabio Fognini (oba po 9). Foto: EPA
John Isner
John Isner je med tistimi, ki pogosto slavijo po preobratu. Vzrok za to se skriva v njegovem servisu (večino uvodnih nizov je izgubil v podaljšani igri, a nato strl tekmeca). Foto: Reuters

Športni SOS se tokrat ukvarja s pogostostjo teniških preobratov v zadnjem desetletju na teniški turneji ATP.

Še vedno ste vabljeni, da pošiljate svoja vprašanja iz športa, športne zgodovine in statistike.

189. Kako pogosto tenisač po izgubljenem prvem nizu dobi dvoboj z 2:1? Zanima me trend v zadnjih desetih letih.

Toni Cahunek

Pri analizi sem upošteval vse turnirje od leta 2004 naprej, na katerih so tenisači igrali na dva dobljena niza. Tako sem izpustil vse grand slame in tiste finale turnirjev, na katerih je bilo treba igrati na tri dobljene nize. Naštetim merilom tako zadošča 22.480 dvobojev.

V tem obdobju se je 66,46 odstotka vseh obračunov končalo z izidom 2:0 v nizih. Najmanj dvobojev, ki so se končali v dveh nizih, je bilo v sezoni 2006 (64,11 odstotka), največ pa leta 2012 (67,98 odstotka), kar lahko preverite na spodnjem grafu.

V preostali tretjini primerov je o zmagovalcu odločal tretji niz. 15,70 odstotka dvobojev je dobil tisti tenisač, ki je dobil uvodni niz, 17,83 odstotka dvobojev pa tisti, ki je prvega izgubil, a nato vseeno zmagal (preverite na grafu).

Podatka o razpletih tretjih nizov lahko obravnavamo tudi samostojno. Zadnji graf tako kaže, da odločilni niz dobi slabih 47 odstotkov tistih igralcev, ki so bili uspešni v uvodnem nizu, in dobrih 53 odstotkov tistih igralcev, ki so dobili drugi niz. Graf tudi kaže, da je bila največja razlika v letih 2007 in 2009.

Zanimivo je, da Španci spadajo med tiste igralce, ki jim je v zadnjih desetih letih največkrat uspelo zaostanek 0:1 v nizih pretvoriti v zmago. Na vrhu te lestvice je David Ferrer, ki je dobil kar 67 dvobojev, v katerih je že zaostajal.