Japonci so osvojili 27 zlatih medalj, od tega kar devet v judu. V kategoriji do 66 kg je olimpijski prvak postal Hifumi Abe. Foto: EPA

Na portalu Športni SOS še vedno odgovarjamo na vaša vprašanja, ki so povezana z olimpijskimi igrami. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

Sorodna novica Slovenija v samem vrhu olimpijskih prvakov na število prebivalcev

1788. Ali imajo običajno gostitelji olimpijskih iger svoje najuspešnejše igre? Japonska je bila letos tretja na lestvici medalj, Brazilija nazadnje med najboljšimi desetimi ... Če pogledamo povprečje zadnjih trojih iger, preden so gostitelji, in ga primerjamo z uvrstitvijo na "njihovih" igrah, kaj ugotovimo?
Nikola Feguš

Gostitelji olimpijskih iger praviloma dosežejo precej višje mesto na lestvici medalj kot v povprečju na prejšnjih trojih igrah. Največji tovrstni preskok je uspel Mehiki, ki je leta 1968 domače igre končala na 15. mestu, predtem pa je bila na 23., 41. in 35. mestu.

Le tri države organizatorke so poslabšale uvrstitev v primerjavi s tremi igrami poprej. Podrobnosti so v spodnji tabeli.

Opombe:
- V stolpcu Povprečje prej je povprečna uvrstitev države na lestvici medalj na trojih prejšnjih olimpijskih igrah (oziroma dvojih, če so igre izpustili).
- Domače OI: prinaša mesto na lestvici medalj za državo gostiteljico.
- Napredek pa prinaša razliko oziroma skok. Pri zadnjih treh je negativna, kar pomeni, da gre za edine tri države, ki so v povprečju nazadovale.

Povprečni napredek sicer znaša za pet mest višjo uvrstitev.

1789. Zanima me število osvojenih olimpijskih kolajn glede na celine in ali je v tem primeru tudi v vodstvu Severna Amerika?
Iztok Česen

Ne, v tem primeru je na vrhu Evropa (145 zlatih medalj), pred Severno Ameriko (61) pa je še Azija (88).