Begunsko taborišče v Port Sudanu. Foto: Reuters
Begunsko taborišče v Port Sudanu. Foto: Reuters

Tiskovni predstavnik sudanske vojske Nabil Abdulah je dejal, da so sile RSF-ja na pristaniško mesto ob Rdečem morju izstrelile več "samomorilskih brezpilotnih letal", katerih tarča so bili letalska baza Osman Digna, "skladišče blaga in nekateri civilni objekti". Dejal je, da ni bilo žrtev, napad pa ni povzročil večje škode, poroča BBC.

RSF je v zadnjih mesecih napadal elektrarne v osrednjem in severnem Sudanu, vendar napadi niso povzročili večje škode.

Napad z brezpilotnim letalnikom na Port Sudan kaže na velik premik v dveletnem konfliktu med sudansko vojsko in RSF-jem. Vzhodnim delom države, kamor se je zateklo veliko število razseljenih ljudi, se je namreč spopadom do zdaj uspelo izogniti.

Port Sudan, kjer sta glavno letališče in pristanišče v državi, je veljal za najvarnejši kraj v državi, ki jo je opustošila vojna. V mestu je tudi sedež vojaške vlade, odkar so sile RSF na začetku vojne zasedle glavno mesto Kardum.

Sudanska vojska je okrepila prisotnost okoli pomembnih objektov v mestu ter zaprla ceste, ki vodijo do predsedniške palače in poveljništva vojske.

Marca je vojska pregnala RSF iz njegovih zadnjih oporišč v Kartumu, sudanski prestolnici, vendar je RSF obdržal nekaj območij v Omdurmanu, ki je na zahodnem bregu reke Nil, nasproti Karduma, in utrdila svoj položaj v zahodnem Sudanu. Zavzetje prestolnice je veljalo za prelomnico v dveletni državljanski vojni, vendar je malo verjetno, da bi katera koli od strani dosegla zmago in osvojila celotni Sudan.

Sudan je zapadel v vojno aprila 2023, ko je izbruhnil hud boj za oblast med sudanskimi oboroženimi silami (SAF) in paravojaško skupino RSF. V vojni je umrlo najmanj 150.000 ljudi, 12 milijonov pa jih je moralo zapustiti dom.

RSF, ki ga vodi general Mohamed Hamdan Dagalo, nadzoruje večino regije Darfur na zahodu Sudana in južne dele države. Vojaška vlada nadzoruje sever in vzhod države.

Združeni narodi so razmere v Sudanu opisali kot največjo humanitarno krizo na svetu, saj pomoč potrebuje več kot 30 milijonov ljudi, milijoni pa se spoprijemajo s hudim pomanjkanjem hrane in lakoto.