Foto: Reuters
Foto: Reuters

"Imeli smo zelo stroga merila za odpravo izrednih razmer. Presodili smo, da smo jih izpolnili," je Abe sporočil na novinarski konferenci. Izredne razmere so odpravili šest dni pred njihovim iztekom. Japonska je bila bistveno manj prizadeta v pandemiji kot nekatere evropske države, ZDA, Rusija in Brazilija. Na Japonskem so potrdili 16.581 primerov okužbe, umrlo je 830 ljudi.

Kljub temu je grozilo, da bo virus ušel nadzoru, zato je premier Abe 7. aprila razglasil izredne razmere v Tokiu in še šestih regijah, nato pa po vsej državi. Na Japonskem so bile sicer izredne razmere veliko blažje kot v nekaterih evropskih državah in ZDA. Tamkajšnje oblasti so lahko pozvale prebivalce, naj ostanejo doma, podjetja pa, naj ostanejo zaprta. Niso pa mogle prisiliti prebivalcev v to, prav tako za kršilce niso bile predvidene kazni.

Prebivalci so se v glavnem držali navodil, tako da je število okužb z okoli 700 na dan, kolikor jih je bilo na vrhuncu epidemije, padlo na le nekaj deset na dan. Vlada je izredne razmere v večjem delu države – v 39 od 47 prefektur – odpravila 14. maja, ob tem pa napovedala, da bo ukrepe v preostalih delih države, med drugim v Tokiu in njegovi okolici, ob ugodnih epidemioloških razmerah odpravila še pred njihovim iztekom 31. maja.

Iran: Odprta glavna šiitska svetišča

V Iranu so po več kot dveh mesecih znova odprli glavna šiitska svetišča. Ob tem morajo verniki zaradi epidemije spoštovati preventivne ukrepe, kot so obvezne zaščitne maske, spoštovanje razdalje med ljudmi ter merjenje telesne temperature ob vstopu v svetišča. Verniki morajo tudi prinesti svoje molitvene preproge, knjige in druge pripomočke. Svetišča so lahko odprta eno uro po vzhajanju sonca in uro pred njegovim zatonom.

Svetišča so zaprli marca sočasno s šolami, univerzami in podjetji za nenujne dejavnosti, potem ko so poročali o prvi smrtni žrtvi covida-19 v romarskem mestu Kom konec februarja. V Iranu oblasti ukrepe postopno rahljajo od začetka aprila, dodatno pa naj bi jih omilile še v prihodnjih dneh, čeprav v zadnjih dneh poročajo o porastu okužb. Do zdaj je v državi za posledicami novega koronavirusa umrlo 7451 ljudi, okužbo pa so potrdili v 137.724 primerih.

Čile: Zdravstveni sistem preobremenjen

Predsednik Čila Sebastian Pinera je dejal, da je zaradi pandemije koronavirusne bolezni 19 zdravstveni sistem države močno preobremenjen: "Zavedamo se dejstva, da je zdravstveni sistem pod velikim pritiskom. Smo zelo blizu limita. Povpraševanje po zdravniški oskrbi se je močno povečalo." Do zdaj so v Čilu potrdili 70.000 primerov okužb, umrlo pa je več kot 700 ljudi, poroča BBC. Središče epidemije je glavno mesto Santiago, kjer so v zadnjih dneh izbruhnili nemiri. Protesti so se pojavili zaradi pomanjkanja hrane med karanteno zaradi pandemije.

Avstralija: V Novem Južne Walesu odprte šole

V Novem Južnem Walesu, avstralski zvezni državi z največ prebivalci, so znova odprli šole. V šolah veljajo določeni ukrepi, vendar pa vodstva izobraževalnih ustanov opozarjajo, da ne bodo mogli striktno vzdrževati ukrepov omejevanja socialnih stikov. Starše pozivajo, naj otroke vozijo v šole in naj se, če se le da, izogibajo uporabi javnega prevoza. V Sydneyju se na primer vsakodnevno z avtobusom ali vlakom v šolo pelje okoli 110.000 učencev. Medtem omejitve še vedno veljajo v Viktoriji in Queenslandu, kjer učenci šole obiskujejo le ob določenih dneh.