
Laburisti imajo po dobrih 70 odstotkih preštetih glasov 85 poslancev v 150-članskem parlamentu, v katerem je za večino potrebnih 76 poslancev, poroča avstralska radiotelevizija ABC News. Opozicijski konservativci so po prvih napovedih dobili 36 poslanskih mest. Albanese je tako prvi premier v zadnjih dvajsetih letih, ki je bil izvoljen dvakrat.
"Biti vaš predsednik vlade je največja čast v mojem življenju," je v govoru po razglasitvi izidov dejal Albanese. "Te naloge se lotevamo z novim upanjem, novim zaupanjem in novo odločnostjo." Ob tem je poudaril, da se bo laburistična vlada zavzemala za boljše sodelovanje z avstralskimi staroselci, poudaril boj proti podnebnim spremembam in krepitev državnega zdravstvenega sistema Medicare, ki je bil ena ključnih točk v predvolilni kampanji.
Albanese je v svoji volilni kampanji izkoristil negotovost, ki jo je v mednarodnem prostoru sprožil ameriški predsednik Donald Trump, in volivce nagovoril, da zdaj ni čas za spremembe, poroča ABC News. "Ni nam treba prositi, si izposojati ali kopirati od drugod. Navdiha ne iščemo v tujini. Najdemo ga tukaj, v naših vrednotah in naših ljudeh," je volivcem po zmagi dejal Albanese.

Voditelj opozicije izgubil sedež v parlamentu
Laburisti, ki so poželi dobre izide v Novem Južnem Walesu, Queenslandu, Tasmaniji in Južni Avstraliji, bodo tako lahko oblikovali večinsko vlado. Vodja opozicijskih konservativcev Peter Dutton, ki so ga nekateri v preteklosti že primerjali s Trumpom, je ostal brez svojega sedeža v Dicksonu in priznal poraz stranke.
"V tej kampanji se nismo dobro odrezali, to je očitno," je svojim volivcem v Brisbanu dejal Dutton, ki je za zmago čestital Albaneseju in ob tem dejal, da prepoznava, da je to zgodovinska priložnost za laburiste. Njegova stranka Liberalna nacionalna stranka Queenslanda pa bo tako morala izbrati novega vodjo.
V državi je približno 18 milijonov volivcev izbiralo 150 poslancev spodnjega doma parlamenta in 40 od skupno 76 članov zgornjega doma. Po podatkih osrednje volilne komisije je približno polovica volivcev svoje glasove oddala že na predčasnem glasovanju. Ker je glasovanje obvezno za vse državljane, starejše od 18 let, je volilna udeležba praviloma več kot 90-odstotna.
Na volivce vplivale tudi poteze Trumpa
Osrednje predvolilne teme so bile med drugim rastoče cene osnovnih življenjskih potrebščin, pereča stanovanjska problematika, težave v zdravstvu, oskrba z energijo in skrb za okolje. Velik vpliv na odločitev volivcev so imele tudi nepredvidljive poteze ameriškega predsednika Trumpa, so pokazale ankete.
S tem se je pred volitvami strinjal tudi tiskovni predstavnik opozicijske liberalne stranke James Paterson, ki je sicer branil predvolilno kampanjo konservativcev, vendar priznal, da bi lahko "Trumpov dejavnik" slabo vplival na izid volitev, tako kot v Kanadi, kjer je bil "za konservativce uničujoč".

Starmer: Prijateljstva na daljavo so lahko najmočnejša
Albaneseju je že čestital ameriški zunanji minister Marco Rubio, ki je poudaril, da je Avstralija "cenjena zaveznica, partnerica in prijateljica ZDA". "Naše skupne vrednote in tradicija demokracije so temelj trajnega zavezništva in globokih vezi med našimi narodi," je dejal Rubio.
Tudi britanski premier Keir Starmer je čestital Albaneseju in dejal, da se bosta obrambno sodelovanje med državama, vključno s programom AUKUS, in podpora Ukrajini še okrepila.
"Združeno kraljestvo in Avstralija sta si od vedno blizu, kar dokazuje, da so lahko prijateljstva na daljavo najmočnejša," je Starmer zapisal na družbenem omrežju X.
Čestitke je na družbenem omrežju X poslal tudi indijski premier Narendra Modi. "Ta rezultat kaže na trajno zaupanje avstralskega ljudstva v vaše vodstvo," je zapisal.
Čestitke ponovno izvoljenemu predsedniku vlade so poslali tudi iz Evropske unije. "Avstralija je ključna partnerica EU-ja. Cenimo avstralsko vztrajno podporo Ukrajini in njeno zavezanost varnosti na indijsko-pacifiškem območju. Prepričan sem, da bo naše strateško in dvostransko sodelovanje še naprej raslo in se krepilo," je na omrežju X zapisal predsednik Evropskega sveta Antonio Costa.
Tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je čestitala avstralskemu premierju in njegovi stranki za zmago na volitvah. Pri tem je izrazila željo po krepitvi sodelovanja med Unijo in Avstralijo. "Skupaj lahko razširimo trgovino in naložbe ter si prizadevamo za spodbujanje naših skupnih demokratičnih vrednot in svobodnega ter odprtega indijsko-pacifiškega območja," je dodala.
Na volitve se je odzval tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je ob čestitki avstralskemu premierju dejal, da Kijev ceni neomajno podporo Avstralije in njeno stališče do končanja vojne v Ukrajini.

Zeleni izgubili sedeže v parlamentu
Ankete pred volitvami so napovedale tesno tekmo med laburisti premierja Albaneseja in opozicijskimi konservativci Duttona. Kot tretja stranka so se, sodeč po predvolilnih anketah, nakazovali Zeleni, ki so imeli do zdaj le štiri poslance, vendar po trenutnih napovedih sedežev niso obdržali.
Neodvisni poslanci imajo po trenutnih napovedih deset sedežev v parlamentu. Natančna sestava parlamenta bo znana v prihodnjih dneh, če ne tednih, poroča ABC News.
Nova avstralska vlada se bo sicer morala znajti v precej bolj nepredvidljivem svetovnem okolju, zaznamovanem s Trumpovimi carinami in trgovinsko vojno s Kitajsko, s katero ima Avstralija kljub zavezništvu z Washingtonom močne trgovinske vezi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje