Foto: EPA
Foto: EPA

Dva dni po izbruhu ognjenika Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai sosednje države in mednarodne agencije še vedno ne vedo, kakšna je dejanska škoda. Novozelandska premierka Jacinda Ardern je v nedeljo ocenila, da je ta zelo velika.

Novozelandske in avstralske oblasti so nad Tongo medtem poslale izvidniška letala, da bi ocenili nastalo škodo in ugotovili, kolikšne so potrebe po pomoči. Nova Zelandija pripravlja tudi vojaška transportna letala za dostavo pomoči.

Jacinda Ardern je povedala, da lahko z otoško državo komunicirajo zgolj prek satelitskih telefonov. Ognjeniški izbruh je namreč poškodoval podvodne komunikacijske kable, katerih popravilo bi lahko trajalo tudi dva tedna. Najbližje plovilo za polaganje kablov je namreč v glavnem mestu Papue Nove Gvineje Port Moresby, ki je od Tonge oddaljen več kot 4000 kilometrov, so sporočili iz podjetja za vzdrževanje omrežij Southern Cross Cable Network.

To podjetje pomaga podjetju Tonga Cable Limited, ki ima v lasti 872 kilometrov kablov, ki otok povezujejo s Fidžijem. Od tam pa so povezani s preostalim svetom.

Tongovci v tujini so zaradi prekinjenih komunikacijskih povezav močno zaskrbljeni za svoje sorodnike v domovini. Prekinitev medmrežnih povezav pa bi lahko prebivalce otoka prizadela tudi zato, ker so močno odvisni od denarnih nakazil sorodnikov iz tujine.

Na Tongi eden najmočnejših izbruhov ognjenikov v zadnjih 30 letih

Podvodni ognjenik Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai, ki leži približno 2000 kilometrov severovzhodno od Nove Zelandije, je izbruhnil v soboto. Izbruh je bil tako močan, da ga je bilo slišati celo na Aljaski, ki je oddaljena kar 10.000 kilometrov. Po podatkih ameriškega geološkega inštituta je bil tako silovit kot potres magnitude 5,8, ki bi nastal na zemeljskem površju.

Vulkanolog Shane Cronin z univerze v Aucklandu je dejal, da tako silovitega izbruha na svetu ni bilo že 30 let. Nazadnje je tako močno izbruhnil ognjenik Pinatubo na Filipinih leta 1991. Podvodni vulkan pri Tongi bi sicer lahko ostal dejaven še dolgo.

Cunami je poleg Tonge prizadel še Novo Zelandijo, Japonsko, Aljasko in Južno Ameriko. V Peruju je zahteval tudi dve smrtni žrtvi.

Oblak pepela je medtem dosegel tudi vzhodno obalo Avstralije. Širi se proti zahodu čez zvezno državo Queensland. Čez dan bi jo lahko prekril skoraj v celoti.