Posledice napada na humanitarno ladjo. Izrael je leta 2010 že napadel konvoj humanitarnih ladij, ki so prav tako nameravale s humanitarno pomočjo prebiti izraelsko blokado Gaze. Takrat so izraelske sile ubile 10 aktivistov. Foto: Reuters
Posledice napada na humanitarno ladjo. Izrael je leta 2010 že napadel konvoj humanitarnih ladij, ki so prav tako nameravale s humanitarno pomočjo prebiti izraelsko blokado Gaze. Takrat so izraelske sile ubile 10 aktivistov. Foto: Reuters

Organizacija je objavila videoposnetek, ki prikazuje požar na eni od njenih ladij z imenom Vest. "Sprednji del plovila je bil zadet dvakrat, zaradi česar je poškodovan trup plovila, napad pa je povzročil požar," je nevladna organizacija zapisala na družbenih omrežjih.

Žrtev in poškodovanih ni bilo.

Ladja je po napadu 17 navtičnih milj (31,5 kilometra) vzhodno od Malte izdala klic na pomoč SOS.

Malteška vlada je sporočila, da so vsi potniki "na varnem". "Na plovilu je bilo 12 članov posadke in štirje civilni potniki, žrtev ni bilo," je navedla in dodala, da so na pomoč plovilu poslali vlačilec, ki je po prihodu na kraj napada začel gasiti požar. Malteška vlada je na prizorišče napotila tudi patruljno plovilo malteških oboroženih sil.

"Ob 2.13 zjutraj smo potrdili, da so vsi člani posadke na varnem, vendar se niso hoteli vkrcati na vlačilec. Ladja ostaja zunaj ozemeljskih voda in jo spremljajo pristojni organi," je še sporočila vlada.

Medtem so iz organizacije Freedom Flotilla sporočili, da je bilo v času napada na krovu 30 turških in azerbajdžanskih aktivistov.

Freedom Flotilla odgovornost pripisuje Izraelu

Organizacija Freedom Flotilla je v izjavi zahtevala, da "morajo biti izraelski veleposlaniki poklicani na zagovor in odgovoriti na kršitve mednarodnega prava, vključno s trajajočo blokado in bombardiranjem naših civilnih ladij v mednarodnih vodah", poroča Al Džazira.

Izrael napada z letalniki ni komentiral, prav tako se ni odzval na navedbe aktivistov.

Izrael leta 2010 napadel podobno ladjo

Izraelske sile so sicer v preteklosti že izvedle podoben napad, ko so njihove posebne enote leta 2010 južno od Turčije napadle humanitarne ladje, namenjene za Gazo, in pri tem ubile devet turških aktivistov in enega turško-ameriškega.

Vlačilec gasi požar na ladji Conscience (Vest) organizacije Freedom Flotilla zunaj malteških ozemeljskih voda. Foto: Reuters
Vlačilec gasi požar na ladji Conscience (Vest) organizacije Freedom Flotilla zunaj malteških ozemeljskih voda. Foto: Reuters
Izrael že dva meseca ustavlja dobavo pomoči v Gazo

Rdeči križ: humanitarni odziv v Gazi "na robu popolnega zloma"

Rdeči križ je v petek opozoril, da je humanitarni odziv v Gazi "na robu popolnega zloma". "Brez takojšnje obnovitve dostave pomoči Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) ne bo imel dostopa do hrane, zdravil in življenjsko pomembnih sredstev, ki jih potrebuje za vzdrževanje številnih svojih programov v Gazi," so zapisali pri Rdečem križu.

Na pomanjkanje hrane opozarjata tudi Svetovni program ZN-a za hrano in agencija za palestinske begunce UNRWA, je poročal BBC. Sporočila sta, da sta porabila vse zaloge pomoči v hrani.

Izrael je pred dvema mesecema ustavil vso dobavo blaga v Gazo, vključno s hrano, gorivom in zdravili, prekinil dvomesečno premirje z gibanjem Hamas in obnovil bombardiranje Gaze.

Mednarodni pritisk na Izrael, da naj odpravi blokado, se veča, človekoljubne organizacije pa opozarjajo, da je vsesplošna lakota neizogibna in da je namerno stradanje prebivalstva vojni zločin. ZN opozarja, da je Izrael kot okupacijska sila v skladu z mednarodnim pravom nedvomno dolžan dovoliti in omogočiti pomoč prebivalcem Gaze.

Javna kuhinja v Han Junisu. Foto: Reuters
Javna kuhinja v Han Junisu. Foto: Reuters

"Dobava pomoči in življenja civilistov nikoli ne smejo biti predmet pogajanj," je v četrtek opozoril vodja humanitarne službe ZN-a Tom Fletcher. "Preprečevanje pomoči je vzrok za lakoto. Ljudem odvzame dostojanstvo in upanje. To je kruta kolektivna kazen. Preprečevanje pomoči ubija."

Ameriški predsednik Donald Trump je sicer prejšnji teden dejal, da je pozval izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, da "morajo biti dobri do Gaze" in da mora dovoliti vstop več hrane in zdravil v enklavo, poroča BBC.

Izrael se na Trumpove pozive ni uradno odzval, je pa na začetku tedna izraelsko zunanje ministrstvo zavrnilo kritike Združenega kraljestva, Francije in Nemčije, ki so v skupni izjavi blokado opisali kot nedopustno in vztrajali, da se "mora končati".

Izrael medtem vztraja, da nadzoruje položaj na terenu in da tam "ni pomanjkanja pomoči".

Hamas opozarja na stanje "totalne lakote"

Predstavnik gibanja Hamas Abdel Rahman Šahid je dejal, da je Gaza vstopila v fazo "totalne lakote" in "akutne nedohranjenosti". Izrael je obtožil, da uporablja stradanje kot "načrtno orožje" za podreditev Palestincev.

"Otroci umirajo zaradi pomanjkanja mleka, ne samo zaradi bomb," je sporočil na omrežju Telegram.

Šahid je obsodil izraelsko zavračanje predlogov za prekinitev ognja. Ponovil je pripravljenost Hamasa na pogajanja o izmenjavi ujetnikov, pri čemer zahtevajo polno prekinitev ognja in popoln umik izraelskih sil iz Gaze.

V Gazi ubitih več kot 40 ljudi

Medtem Izrael nadaljuje napade. Danes je bilo v Gazi po podatkih zdravstvenih virov ubitih najmanj 43 ljudi, poroča Al Džazira.

Izraelski mediji poročajo, da sta se izraelska vlada in vojska odločili za razširitev vojaških operacij v Gazi. Vpoklicanih naj bi bilo več deset tisoč dodatnih rezervistov.

Izraelske sile so ubile tudi Palestinca na okupiranem Zahodnem bregu, in sicer v begunskem taborišču Balata, vzhodno od Nablusa.