V Gazi ljudje zaradi izraelskega preprečevanja dobave pomoči stradajo. Foto: EPA
V Gazi ljudje zaradi izraelskega preprečevanja dobave pomoči stradajo. Foto: EPA

Nekaj ur po napadu iz Jemna, v katerem je raketa, ki so jo izstrelili hutijevski uporniki, padla blizu letališča Ben Gurion v Tel Avivu, je Netanjahu sporočil, da sklicuje varnostni kabinet na temo "naslednje stopnje" vojne v Gazi.

"Stopnjujemo pritisk, da bi se naši ljudje (ujetniki) vrnili in da bi porazili Hamas," je vojakom dejal načelnik generalštaba vojske Ejal Zamir. Izrael z vojsko neposredno zaseda približno tretjino ozemlja Gaze.

Izraelski portal Times of Israel poroča, da je kabinet odobril načrte za razširitev kopenske ofenzive, ki pa naj se ne bi začela pred koncem prihajajočega obiska predsednika ZDA Donalda Trumpa v Savdski Arabiji in Združenih arabskih emiratih, ki bo trajal od 13. do 16. maja.

Pozneje je odobritev načrta potrdil tudi neimenovan izraelski uradnik, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Načrt bo med drugim vključeval osvojitev območja Gaze in zadrževanje ozemlja, pri čemer se bo prebivalstvo Gaze zaradi varnosti premestilo na jug," je dejal neimenovan izraelski uradnik in dodal, da je premier Netanjahu še vedno naklonjen Trumpovemu predlogu o t. i. prostovoljnem odhodu prebivalcev Gaze v sosednje države. Palestinci so sicer večkrat odločno zavrnili možnost odhoda.

Izraelska organizacija Forum družin talcev in pogrešanih je v odzivu na potrditev načrta vlado obtožila žrtvovanja ujetnikov, ki jih palestinsko gibanje Hamas še zadržuje v Gazi.

"Načrt, ki ga je potrdil kabinet, si zasluži ime 'načrt Smotrič-Netanjahu' za žrtvovanje talcev," je zapisala skupina. Pri tem je imela poleg premierja v mislih še finančnega ministra Bezalela Smotriča, znanega po svojih skrajnih stališčih do Palestincev.

Kakšno bo razdeljevanje pomoči?

Izrael je kljub januarskemu dogovoru o prekinitvi ognja marca obnovil napade na Gazo in blokado tega okupiranega območja. V Gazi zaradi dvomesečnega preprečevanja dobave kakršne koli humanitarne pomoči močno primanjkuje hrane, vode in zdravil. Kot je sredi aprila dejal obrambni minister Izrael Kac, je preprečevanje dostopa pomoči eden od vzvodov pritiska na Hamas.

Varnostni kabinet je odobril tudi nov načrt za razdeljevanje pomoči, je poročal izraelski portal Ynet, ni pa jasno, kdaj bo Izrael dovolil vstop pomoči v Gazo.

Izrael se pri zadrževanju pomoči sklicuje na trditev, da je palestinsko gibanje Hamas zaseglo pomoč, namenjeno civilistom, kar v gibanju zanikajo.

Times of Israel je poročal, da nov načrt predvideva, da bi mednarodne organizacije in zasebna varnostna podjetja razdeljevali pakete hrane posameznim družinam v Gazi.

Združeni narodi in humanitarne organizacije so potrdili, da so izraelske oblasti delile predlog, po katerem bi Izrael prevzel nadzor nad razdeljevanjem hrane v Gazi na "militariziranih območjih".

ZN in humanitarne organizacije so izraelski načrt zavrnili. Označili so ga za "nevarnega", saj bi prisilil "civiliste, da bi odšli na militarizirana območja", da bi dobili hrano, kar bi ogrozilo življenja, tudi življenja humanitarnih delavcev.

Po načrtu, ki ga je predstavil Izrael, bi bili veliki deli Gaze, vključno z manj mobilnimi in bolj ranljivimi ljudmi, še naprej brez pomoči, so opozorili.

To ni prvi poskus Izraela, da bi zamenjal obstoječo humanitarno infrastrukturo v Gazi.

Februarja 2024 je bilo ubitih več kot 100 ljudi, ko so izraelske sile streljale na obupane Palestince, ki so čakali na tovornjake s hrano. Takrat je izraelska vojska priznala, da je uskladila konvoj z zasebnim varnostnim podjetjem, namesto z ZN-om in drugimi humanitarnimi organizacijami, ki imajo izkušnje z varno dobavo hrane, poroča Al Džazira.

Zjutraj ubitih še 19 ljudi

Civilna zaščita v Gazi je sporočila, da je bilo v jutranjih izraelskih napadih ubitih 19 ljudi; 15 jih je bilo ubitih, 10 pa ranjenih v napadu na tri stanovanja v mestu Gaza, še štiri smrtne žrtve so bile v Bejt Lahiji.