Ruska policija je zaslišala in preiskala domove novinarjev. Fotografija je simbolična. Foto: EPA
Ruska policija je zaslišala in preiskala domove novinarjev. Fotografija je simbolična. Foto: EPA

Preiskovalni medij Proekt je sporočil, da je policija preiskala domova njihovega odgovornega urednika Romana Badanina in novinarke Marie Žolobove, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Novinarja in namestnika urednika Mihaila Rubina so pridržali in preiskali hišo njegovih staršev.

Proekt je pripravljal objavo članka o domnevnem bogastvu notranjega ministra Vladimirja Kolokolceva, njegovega sina in drugih sorodnikov. Kmalu po začetku hišnih preiskav so na Telegramu zapisali, da bodo "kljub temu članek objavili", poroča Deutsche Welle. Samo v nekaj urah zaznali okoli 180.000 prenosov s spleta, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Na ruskem notranjem ministrstvu so pojasnili, da so preiskave povezane s primerom klevetanja iz leta 2017. Badanin in Žolobova sta namreč med avtorji takratnega filma neodvisne televizije Dožd TV o poslovnežu Ilji Traberju, ki naj bi bil povezan z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Rubin ni sodeloval pri projektu.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je novinarjem povedal, da obstaja "zakonita podlaga" za preiskave, čeprav ni seznanjen z razlogi zanje.

Odvetnik: Primer zastaral leta 2019

Odvetnik Pavel Čikov, ki vodi organizacijo za zaščito človekovih pravic Agora, je po navedbah AFP-ja medtem sporočil, da je ta primer zastaral leta 2019. Rubinov odvetnik Artjom Nemov pa je v odzivu dejal, da ne ve, s čim so povezane preiskave njegovega klienta.

Badanin je Proekt ustanovil, potem ko je zapustil Dožd TV. Od leta 2018 je medij objavil številne preiskovalne prispevke o ruski eliti.

Rusija več medijev označila za "tuje agente"

Kritiki Kremlja trdijo, da so opozicijski in neodvisni mediji v Rusiji pod velikim pritiskom. Aprila so oblasti ruski portal Meduza s sedežem v Latviji označile za "tujega agenta". Meduza je morala za preživetje sprožiti kampanjo zbiranja sredstev. Maja pa so za "tujega agenta" označili še neodvisni spletni medij VTimes, ki je ta mesec ukinil svoje delovanje. Oznako so nadeli tudi Radiu Svobodna Evropa s sedežem v Pragi, ki je zadevo predal Evropskemu sodišču za človekove pravice.