Preiskava je bila izvedena sporazumno, tako kot podobna nedavna preiskava pri predsedniku ZDA Joeju Bidnu.

Edini, ki doslej ni privolil v preiskavo, je bil nekdanji predsednik Donald Trump, ki je afero z zaupnimi dokumenti sprožil.

Trump je leta 2021 iz Bele hiše odnesel več škatel dokumentov in drugih predmetov, ki bi v skladu z zakonom morali v Nacionalni arhiv. Nato se je nekaj mesecev pogajal o predaji dokumentov, nekaj jih je vrnil, vendar ne vseh in FBI je pridobil sodni nalog ter izvedel preiskavo na posestvu Mar a Lago.

Pravosodno ministrstvo ZDA je za ta primer imenovalo posebnega tožilca Jacka Smitha.

Nato so zaupne dokumente našli v nekdanji pisarni Bidna iz časa, ko je bil podpredsednik ZDA pri Baracku Obami. Pri njem so potem našli dokumente še na domu v Delawaru in tudi Biden je dobil posebnega tožilca za preiskavo, čeprav je že prej prostovoljno sodeloval s FBI-jem.

Za nameček so nato pri Penceu njegovi odvetniki prav tako našli nekaj papirjev z oznako zaupno. Pence prav tako nima težav s preiskavo in današnja je bila izvedena sporazumno. Za zdaj še ni jasno, ali so preiskovalci našli zaupne dokumente.

Biden ne ve, kako so se papirji znašli pri njem, Pence pravi, da so bili zapakirani nehote, oba pa sta svojim podrejenim naročila, naj preiščejo, se so še kje kakšni zaupni dokumenti. Trump pa je imel doslej vrsto razlag. Najprej je trdil, da zaupnih dokumentov nima, ampak da gre za spominke. Povedal je celo, da je sam umaknil oznako zaupno s tem, da je na to pomislil, vmes pa opozarjal, da gre za lov na čarovnice.

Pence ni dobil posebnega tožilca, večji problem zanj pa je nalog za zaslišanje, ki ga je izdal Trumpov posebni tožilec Smith. Ta želi Pencea zaslišati v zvezi s Trumpovimi naklepi za razveljavitev izidov predsedniških volitev 2020 po zveznih državah in samega napada Trumpovih privržencev na kongres 6. januarja 2021.