"Razmere na litovski meji z Belorusijo ostajajo skrb vzbujajoče. Odločil sem se, da v Litvo pošljemo skupino za hitro posredovanje na mejah, da bi okrepili zunanjo mejo EU-ja," je danes dejal izvršni direktor Frontexa Fabrice Leggeri.

V prihodnjih dneh bodo v Litvo poslali dodatne pripadnike mejne straže in patruljne avtomobile. Poleg tega pa še uslužbence, usposobljene za pogovore s prebežniki, da bi zbrali informacije o kriminalnih združbah, vpletenih v nezakonite migracije prek meje, je povedal Leggeri, piše v sporočilu za javnost na spletni strani Frontexa.

Prvih šest uslužbencev so na litovsko-belorusko mejo poslali že na začetku meseca. Zdaj naj bi njihovo število po navedbah litovske mejne straže povečali na 60, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Na Frontexu so pojasnili, da so samo v prvem tednu julija litovske oblasti na meji z Belorusijo zaznale več kot 800 nezakonitih prehodov. Medtem ko je v prvi polovici leta večina prebežnikov prihajala iz Iraka, Irana in Sirije, so v zadnjem času zaznali spremembe v sestavi migracijskih tokov. Julija so bili med prebežniki večinoma državljani DR Konga, Gambije, Gvineje, Malija in Senegala, so navedli na evropski agenciji.

Po navedbah litovske mejne straže je v zadnjih 24 urah v državo iz Belorusije prišlo 60 ljudi. Pretekli konec tedna pa je mejo nezakonito prečkalo 90 prebežnikov, poroča DPA.

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je Evropski uniji večkrat zagrozil, da bo v odziv na sankcije proti Minsku prek meje v Evropo spustil prebežnike z vojnih območij. Pri tem je še posebej prizadeta Litva, ki si z Belorusijo deli 680 kilometrov meje. Zaradi vse višjega števila prebežnikov je na meji z južno sosedo že začela postavljati žično ograjo.