Johnson je po poročanju medijev nove očitke o kršenju pravil zavrnil kot nesprejemljive.

V torek je prišlo na dan, da je vladno ministrstvo dvema policijama predalo gradivo o domnevnih kršitvah predpisov v času pandemije covida-19.

Londonska metropolitanska policija je potrdila, da "proučuje" nove informacije, ki jih je prejela v zadnjem tednu v zvezi z "morebitnimi kršitvami" protikoronskih pravil na sedežu vlade na Downing Streetu med junijem 2020 in majem 2021.

Informacije o več kršitvah na Downing Streetu in na vladnem podeželskem posestvu Chequers je policiji posredoval osrednji vladni organ, imenovan Cabinet Office, ki je odgovoren za podporo predsedniku vlade in zagotavljanje učinkovitega vodenja vlade.

Po poročanju britanskega časopisa Times so Johnsonovi dnevniki razkrili obiske prijateljev in sorodnikov v Chequersu v času, ko je na Otoku veljalo strogo zaprtje javnega življenja zaradi pandemije.

Johnsonov tiskovni predstavnik je v torek zvečer dejal, da je "popolnoma neresnično", da je prišlo do nadaljnjih kršitev pravil v času pandemije, in menil, da gre za "še eno politično motivirano spletko". V zvezi z domnevnimi očitki je še dejal, da je "bizarno in nesprejemljivo", da z Johnsonom ni bil vzpostavljen noben stik, preden so bile "te netočne obtožbe" podane tako policiji kot pristojnemu odboru.

Parlamentarni odbor trenutno preiskuje, ali je Johnson lagal spodnjemu domu parlamenta glede zabav na Downing Streetu.

58-letni Johnson je bil lani poleti primoran odstopiti s položaja premierja po uporu v njegovi vladajoči stranki torijcev, do katerega je prišlo po mesecih obtožb o kršitvah pravil med pandemijo in drugih škandalih.

Johnson je v parlamentu in drugje sicer večkrat zanikal, da bi on ali njegovo osebje kršili protikoronske ukrepe, ki jih je uvedla njegova vlada v obdobju pandemije, z organiziranjem zabav na Downing Streetu.

Čeprav se je skušal distancirati od zabav, je uradna preiskava potrdila, da je zanje ni le vedel, ampak se jih je tudi udeleževal. Zaradi škandala, ki je postal znan kot Partygate, je Johnsona kot tudi sedanjega premierja Rishija Sunaka, sicer finančnega ministra v Johnsonovi vladi, doletela globa.

Z novimi ugotovitvami proti Johnsonu se po poročanju DPA krepi tudi pritisk na Sunaka. Premier je bil med drugim deležen kritik, ker Johnsonove stroške za odvetnika, tj. več kot 220.000 evrov, plača država.