Velik del SPD-ja je sicer že več mesecev kritičen do Schröderja zaradi njegovih povezav z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Pristojna strankina komisija v mestu Hannover je že avgusta lani odredila, da Schröder zaradi sodelovanja z ruskimi državnimi podjetji ni kršil strankinih pravil, kar pomeni, da ni podlage za opomin ali celo za izključitev. Na odločitev se je nato pritožilo več lokalnih vej stranke, a je komisija znova potrdila avgustovsko odločitev.

Izvršni odbor stranke je danes sporočil, da se je seznanil z odločitvijo v Hannovru. "Ta pravna odločitev ne spreminja dejstva, da je Gerhard Schröder s svojimi stališči do Rusije politično izoliran v SPD-ju," je poudaril odbor. Schröder pa je v pogovoru za nemško revijo Stern dejal, da ga odločitev ni presenetila.

Na odločitev komisije se je sicer še vedno mogoče pritožiti na nacionalno arbitražno komisijo stranke, vendar so možnosti za izključitev Schröderja iz stranke oziroma sploh sprejetje vnovične pritožbe zdaj malo verjetne, piše nemška tiskovna agencija DPA.

Nekdanji kancler Schröder, ki je bil na položaju med letoma 1998 in 2005, je že leta tarča kritik zaradi sodelovanja z ruskimi energetskimi podjetji in tesnih stikov s Putinom. Kritike na njegov račun so se okrepile, ker se po začetku ruske invazije v Ukrajini ni takoj odrekel položajem v teh podjetjih.

V Nemčiji je bil zaradi tega sicer že ob del svojih privilegijev. Slišati je bilo tudi pozive strankarskih kolegov, naj sam izstopi iz stranke, česar pa do zdaj ni storil.

Schröder je glede ruske invazije v Ukrajini večkrat dejal, da je odgovornost ruske vlade, da konča vojno, vendar pa vezi z Rusijo ne bi smeli popolnoma prekiniti. Julija je tudi izjavil, da želi ohraniti stike s Putinom in da ne verjame v vojaško rešitev vojne v Ukrajini.