Šari, ki je na položaju od strmoglavljenja dolgoletnega sirskega predsednika Bašarja Al Asada decembra lani, bo Macron po navedbah Elizejske palače izrazil podporo pri izgradnji nove Sirije, svobodne, stabilne in suverene, ki bo spoštovala vse sestavne dele sirske družbe.

Dodali so, da pomeni srečanje nadaljevanje zgodovinske zaveze Francije sirskemu ljudstvu, ki si želi miru in demokracije. Macron pa bo v pogovoru ponovil tudi svoje zahteve do sirske vlade, med katerimi sta na prvem mestu stabilizacija regije, zlasti Libanona, in boj proti terorizmu, so poudarili.

Macron je Al Šaro že marca, ko je bil ta še začasni predsednik, povabil v Francijo, nato pa mu je kot pogoj postavil oblikovanje sirske vlade, v kateri bodo "vsi deli sirske civilne družbe" in jamstva za varnost države.

Od prevzema oblasti v Siriji decembra lani islamistična koalicija, ki jo vodi Al Šara, nekdanji vodja nekdanje veje Al Kaide v Siriji, skuša pomiriti mednarodno skupnost, ki jo poziva k spoštovanju svoboščin in zaščiti manjšin. Koalicija, v kateri je glavno gibanje Hajat Tahrir Al Šam, je obljubila vključujočo vladavino v tej večetnični in večverski državi. Večkrat se je tudi zavezala, da bodo zaščitili vse verske skupine in v tranzicijo vključili vso sirsko družbo.

Toda pokoli na zahodu države, v katerih je bilo marca ubitih 1700 ljudi, večinoma alavitov, nedavni spopadi z druzi in zlorabe, ki so jih dokumentirale nevladne organizacije, vzbujajo dvome o sposobnosti novih oblasti, da nadzorujejo skrajneže v svojih vrstah.

Po napadih na druze je Izrael pred kratkim okrepil napade na Sirijo. Pretekli petek je izvedel napad na območje blizu predsedniške palače v Damasku, da bi "poslal jasno sporočilo novim sirskim vladarjem".

Izrael, ki je po Al Asadovem padcu še razširil svojo zasedbo jugozahodne Sirije, nove oblasti v Damasku označuje kot grožnjo in nasprotuje prisotnosti sirskih sil na jugu od dolgoletne državljanske vojne razdejane države.